• $7,5231
  • €8,9913
  • 409.893
  • 1538.27
24 Mart 2018 Cumartesi 00:01 | Son Güncelleme:

Ellerinizin güzelliği için tüyolar...

Ellerinizin güzelliği için tüyolar...

Prof. Dr. Reha Yavuzer

reha.yavuzer@aksam.com.tr

Bizler yaş alırken sadece yüzümüz değil, ellerimiz de bu süreçten etkilenmekte. Sürekli kullandığımız, güneşten pek de fazla korumadığımız, yıkadığımız için bedenimizin diğer bölgelerine göre daha hızlı kuruyan eller güzelliklerinizi korumamız için özel bir çaba gerektirir.

YUMUŞAK DOKU AZALIYOR

Gençlerde dolgun ve diri bir deri ve derialtı dikkatimizi çeker. Damarlar veya parmaklarımızı hareket ettiren kirişler işte bu kalın yağ ve kollajen tabakası içinde gizli oldukları için dışarıdan gözükmezler. Yıllar içinde bu yumuşak doku azalır ve ellerimizin üzerindeki damarlar daha belirgin hale gelir. Su tutma ve nemlenme yeteneği azalan ellerde deri kuru, kırışık ve daha sağlıksız görünür. Tüm bunlara güneş hasarı sonucu ortaya çıkan kahverengi lekelerin eklenmesi de elleri olduğundan bile daha yaşlı algılamamıza neden olur.Ellerimizin bakımında en önce yapmamız gereken düzenli nemlendirici kullanımı ile ellerimizin nem kaybetmesine engel olmak. Özellikle sıcak veya soğuğun etkisi ile hızla kuruyan el derimizi nemlendirmek basit ama çok etkin bir önlem. Ellerimizi güneşten korumak da bir diğer basit önlem. Güneş koruyucuları tercih ederken hem UV A hem de UV B ye karşı koruyucu olmasını istiyoruz. Ellerimiz güneşten en çok araba kullanırken hasarlanmakta. Bu nedenle sürücü eldivenleri sadece şık bir aksesuar değil aynı zamanda etkin bir güneş koruma yöntemidir. Profesyonel el bakımları ve el peelingleri de el bakımının etkin parçalarından biri. Ölü hücrelerin uzaklaştırıldığı, cilt altı dokunun nem kazandığı bu bakımlar özellikle mevsim değişimlerinde tercih edilmelidir. Yaşlanma ve dış etkenlerle yıpranan elleri genç ve diri haline geri kazandırmak için neler yapabiliriz derseniz:

Vitamin kokteylleri: Sıklıkla daha genç hastalar tarafından tercih edilen bu yöntemde deri altına vitamin karışımları enjekte edilir. Hücre aktivitesini destekleyen ve serbest oksijen radikalleriyle mücadele eden vitaminler yaşlanmayı yavaşlatıcı niteliğe sahip.

Hyaluronik asit dolgular: Hyaluronik asit dolguları el gençleştirmede en çok tercih edilen yöntem. Yumuşak dokudaki azalmayı gideren bu yöntemde hyaluronik asitin su tutucu etkisi ile el derisinin içeriden nemlenmesi de sağlammış olur. Uygulama kolay ve ağrısız olarak yapılmakta ve etkisini hemen göstermektedir. Yılda 2 kez tekrarlanması yeterli.

Hydroksiapatit dolgular: Dolgunluk sağlama özelliği daha kuvvetli olan bu dolguların deri altını nemlendirme özelliği olmamasına rağmen iki yıla kadar uzayan etkisi var. Ağrısız bir uygulama olan bu yöntem yılda 1 kez yapılsa yeterli. 

BBL: El sırtındaki yaşlanma ve güneş lekelerin giderilmesinde en etkin ve kolay yöntemlerden biridir. Seanslar halinde uygulanan bu yöntemde, lekelerde önce bir koyulaşma meydana gelir ardından da renkte bir açılma olur. BBL aynı zamanda deri altı kollajen yapısını uyararak yeni kollajen yapımını arttırır ve kollajen liflerde de sıkılaşma yaratır. 4-6 seans uygulama yapılır. El derisinin kalitesinin arttırılması, daha lekesiz hale getirilmesi ve elastikiyet kaybına bağlı gevşemenin azaltılması için en etkin yöntem. 

Nanolaser peeling: Erbium enerjisinin tüm yüzeyi yeniler tarzda kullanılmasıyla deri altında sıkılaşma lekelerde azalma gözlenir. Günlük yaşantıyı aksatmadan kullanılan bu lazer işlemi 1 veya 2 seans yapıldığında bir yılı aşkın sonuçlar sunmakta. 

ÖZEN GÖSTERMELİYİZ 

Yüzümüze özen gösteriyor ve yaşlanmaya ait izleri taşımaması için pek çok şey yapıyoruz. Bu nedenle yüzümüzde cilt bakımları, botoks, vitamin veya dolgu uygulamaları herkes tarafından sıkça tercih edilen ve duymaya da yaptırmaya da alışık olduğumuz şeyler. Peki ama ya ellerimiz? En az yüzümüz kadar yaşlanma sürecinden etkilenen ellerimiz için de benzer özeni göstermeliyiz.

<p>Bomba arama köpekleri 'Ban' ve 'Tim', Barış Pınarı bölgesindeki sivil halka yönelik büyük bir sal

Barış Pınarı bölgesinde 'Ban' ve 'Tim' büyük saldırıyı önledi

İstanbul'a su sağlayan barajların su seviyesi yüzde 58,23'e yükseldi

Ünlü sanatçının önce imzasını sonra da canını aldı

Bu yiyecekleri tüketirken dikkat! Bağımlılık yapıyor