• $ 5,3216
  • € 6,0385
  • 226.672
  • 102.494
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Elektronik müzikte milli gururumuz

UYGAR TAYLAN

x

uygartaylan@gmail.com

 

Ümmet Özcan dans müziğinin mabetlerinden biri olan Hollanda’nın havasını soluyarak büyümüş günümüz elektronik müzik sahnesinin popüler isimlerinden biri. Tomorrowland, Creamfields ve Global Gathering gibi dünyanın en iyi festivallerinde sahne alıyor. Martin Garrix, Tiesto, David Guetta, Armin Van Buuran ve Calvin Harris gibi birçok fenomen Dj onun parçalarını setlerine taşıyor. Electro house tarzında yayınladığı parçalarıyla Beatport gibi önemli müzik platformlarında liste başı çekiyor. Özcan, her yıl adım adım zirveye tırmandığı Dj Mag’in “Dünyanın En iyi 100 DJ’i” yarışması için hayranlarının oylarını bekliyor. Uluslararası elektronik müzik sahnesindeki milli gururumuz Ümmet Özcan’la görüşme fırsatı bulduk.

Elektronik müzik dünyasının önde gelen DJ’lerinden birisiniz, bu başarınızı neye borçlusunuz?

İş ahlakımdan kaynaklanıyor olabilir. Şovlarım için yola düşmediğim zamanlarda kendimi hep stüdyoda buluyorum. Her şey hep iyi kayıt ve şarkılarla başlıyor. Müzik yapmayı gerçekten çok seviyorum, bana iş gibi gelmiyor bu da bana çok iyi enerji veriyor. Ayrıca büyük bir kalabalığın önünde çalmak gerçekten çok güzel bir deneyim. İnsanlar benim yaptığım işten ne kadar keyif aldığımı görebiliyor, sanırım bu da başarımın önemli bir parçası.

BÜYÜK BİR BAŞARI HİKAYESİ

Kariyerinizdeki önemli adımlar neler?

ilk önemli parçalarımdan biri olan ‘Timewavezero,’ o dönemdeki neredeyse bütün ünlü isimler tarafından alınmıştı. Herkes o şarkıyı festivallerde çalıyordu. Bu da benim artık tanındığımı hissetmemi sağlamıştı. Başka çılgın bir durum, Dimitri Vegas ve Like Mike’la birlikte yaptığımız ‘The Hum’ adlı müzik videosunun üretimi ve yayınlanması sırasında yaşanmıştı. Aktörler Charlie Sheen ve Jean Claude van Damme’ın da aralarında olduğu ‘Hollywood-gibi’ büyük bir film setiydi. Maymunlar, filler, timsahlar sette geziyordu ve gerçekten sıradışı bir olaydı. Unutmadan bunlara yılın başında yayınladığım Oz Records adlı markamı da eklemek isterim. Bu da benim için büyük bir başarı hikayesi.

Bugüne kadar kaç ülkede çaldınız? Aralarında unutamadıklarınız var mı?

Aslında kayıt tutmuyorum, ama sanırım 80’in üzerinde olmalı. Çok sayıda ülkeyi gezmek ve hayranlarla tanışmak gerçekten büyük ayrıcalık. Ve tabii ki, Avustralya’da muazzam bir yağmur bulutu patlamasının ortasında sahnede olmak gibi bazı unutulmaz anlar da var. Konser sırasında sahne ekipmanı kısa devre yapmıştı ve neredeyse beni elektrik çarpıyordu. Bir diğer unutamadığım an ise Tomorrowland’deki ilk ana setim sırasında insanların Türk Bayraklarını gururla taşımalarıydı, gerçekten benim üzerimde büyük ve kalıcı bir etki yaratmıştı.

Şu anda, Avrupa sahnesinde önceki yıllara kıyasla daha fazla Türk DJ’i var. Yakından takip ettiğiniz herhangi bir Türk DJ’i var mı?

Dünya sahnesinde daha fazla Türk DJ’in ortaya çıkması çok olumlu bir gelişme. Burak Yeter ve Mahmut Orhan gibi insanlar gerçekten yükselişte ve bu çok iyi!

ÖNEMLİ OLAN KALICI OLMAK

DJ MAG’in ilk 100 listesindesiniz ve her yıl daha yüksek sıralarda yer alıyorsunuz. Bu sene için beklentilerin neler? Ve bu listede olmak sizin için ne anlama geliyor?

Bu yıl hangi noktaya ineceğimi tahmin etmek zor, bu gerçekten bana oy veren hayranlarıma bağlı. Ne olacağını bekleyip göreceğiz. Dj mag bir popülerlik anketi ve o listede bulunmam gerçekten çok güzel ama bu listede bulunmadan harika işler yapan birçok başka Dj de var. 

Sizin gibi başarılı bir Dj-prodüktör olmak isteyenlere tavsiyeniz ne olurdu?

Çok çalışın, mümkün olduğunca orijinal olmaya çalışın ve diğer kaliteli müzikleri dinleyerek işin teknik kısmına, aranjmanına ve mixlemesine kafa yorun. Esas önemli olan kalıcı olmak!

Müziğinizdeki değişim hakkında neler söyleyebilirsiniz? 

Kullandığımız sesleri arada sırada değiştirmek yaptığımız işi yeni kılmak için bence gerekli. Yeni zorluklar, yeni enerjiler katmak gerekebiliyor. Karşılaştırma yapacak olursak, aynı arabayı ömür boyu süremezsiniz, insanlar ara sıra geçiş yapar ve bu da odaklanmak için iyi bir şeydir.

Türkiye’de gerçekleşmek üzere olan planlarınız / projeleriniz var mı?

Benimle birlikte çalmaları için davet ettiğimiz birkaç Dj arkadaşlarımla yeni bir “Ümmet Özcan” gecesi üzerinde çalışıyoruz. Muhtemelen İstanbul’da olacak. Gerçekten bunu dört gözle bekliyorum!

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinde saat 21.23’te meydana gelen 5.0 şiddetindeki deprem anları güvenlik

Çanakkale´deki deprem anları kamerada

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Rusya'dan 'Poseidon' paylaşımı

Diyarbakır'ın 400 yıllık konakları yaşamla buluştu

Maksat Yarışmak Olsun - 15 Şubat 2019

Ataman ile Devr-i Alem - San Miguel - Meksika - 31 Aralık 2018

Diyet Günlüğü - 15 Şubat 2019