• $7,4129
  • €9,0434
  • 441.895
  • 1542.45
20 Haziran 2020 Cumartesi 11:00 | Son Güncelleme:

Dünyanın ilk sanal baskı resim bienali başladı

Dünyanın ilk sanal baskı resim bienali başladı

54 ülke, 600'ü aşkın sanatçı ve 7 sanal galerinin katılımıyla gerçekleşen ve ziyaretçilerine dijital kapılarını açan Uluslararası Engravist Sanal Baskı Resim Bienali, dünyanın ilk sanal bienali olma özelliği taşıyor.

Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Lütfü Kaplanoğlu’nun kurmuş olduğu ve dört yıldır devam eden, “Engravist Etkinlikleri” kapsamında gerçekleşen dünyanın her yerinde yaşayan sanatçılar arasında bir köprü olmayı ve baskıresim sanatının farkındalığını arttırmayı hedefliyor. Amerika, Avustralya, Azerbeycan, Belçika, Bulgaristan, Mısır, Fransa, Almanya, Japonya, Karadağ, Polonya, Güney Afrika, Tayland, Türkiye ve daha birçok ülkeden katılımcının yer aldığı Sanal Baskıresim Bienali, 14 Eylül’e kadar www.engravist.art sayfasından ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek.

BASE 2020 BAŞVURULARI İÇİN SON TARİH 1 TEMMUZ

Ülkenin dört bir yanından yeni mezun genç sanatçı adaylarının yapıtlarını İstanbul’da aynı çatı altında bir araya getiren yeni nesil sanatçı platformu BASE’in bu yıl gerçekleşecek 4. edisyonu için son başvuru tarihi 1 Temmuz. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle; Digilogue’un dijital sanat partnerliğinde gerçekleşecek olan BASE 2020; Güzel Sanatlar Fakülteleri 2020 mezunlarının başvurularını kabul edecek.

“BİR KAĞIT MİMARININ HAYALİ DÜNYASI: NAZİMÎ YAVER YENAL”

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü, Google Artsand Culture sergilerine bir yenisini ekledi. Küratörlüğünü Büke Uras’ın üstlendiği “Bir Kağıt Mimarının Hayali Dünyası” adlı sergi, Cumhuriyet kuşağının önemli isimlerinden mimar Nazimî Yaver Yenal’ın hayatını ve üretimlerini mercek altına alıyor. Serginin tamamı artık Google Artsand Culture üzerinden ziyaret edilebilir. 

GELECEĞİN RESSAMLARI YARIŞTI  

“Her şey çocuklarımız için” sloganıyla, gerçekleştirilen Uluslararası Pınar Çocuk Resim Yarışması’na Türkiye’nin özel eğitim ve uygulama okulları ile Almanya’daki 6-14 yaş aralığındaki tüm çocuklar katılma fırsatı yakaladı. 5 bin 461 resmin katıldığı, 20 resmin ödüllendirildiği yarışmada üç minik ressam Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı aracılığıyla bir yıllık eğitim bursunun sahibi oldu.

JAPONYA’DAN İTALYA’YA FİLM SEÇKİSİ

İstanbul Modern Sinema, çevrimiçi gösterimlerini sürdürüyor. Japonya’dan İtalya’ya farklı coğrafyalarda geçen dört filmlik seçkinin ikisi yayınlandı. Her hafta bir film, 6 gün boyunca Türkçe ve İngilizce altyazılı olarak izlenebilecek. Elma, 18–23 Haziran, Mucizeler, 25-30 Haziran’da gösterilecek.

<p>Çevre dediğimiz hadisenin sadece devletlere bırakılamayacağını söyleyen Oğuzhan Bilgin, konuya il

'Çevre, dünya ve tabiat bize emanet olarak bırakıldı'

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Haftanın yalanları

Kilo vermek için iştah kapatan besinler