• $7,5744
  • €8,9687
  • 474.546
  • 1112.04
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
22 Mart 2014 Cumartesi 00:50 | Son Güncelleme:

Dünya moda devlerinin ezeli rekabeti

Dünya moda devlerinin ezeli rekabeti

New York, Paris, Milano ve İstanbul… Oldukça yoğun ve tempolu bir moda ayını daha geride bıraktık. Tasarımcıların ağırlıklı olarak 60’lı yıllara referans yapan koleksiyonları, henüz bahar gardıroplarını hazırlamaya başlayan bizleri kolları sıvamamız adına harekete geçirdi bile.

Rüya Büyüktetik
ruyabuyuktetik@gmail.com

Şubat ayından itibaren dünyanın moda alanında öncüsü olan Milano, Paris, New York ve Londra moda haftalarını geride bıraktık. Geçen hafta da İstanbul Moda Haftası’nı başarıyla atlattıktan sonra bütün haftaları süzgecimizden bir geçirelim istedim. Öncelikle koleksiyonları kadar podyum atmosferleriyle biz modaseverleri ciddi anlamda heyecanlandıran markalara hızlıca bir göz atalım.

MOSCHINO ‘FAST FASHION’

Hamburger ya da şekerleme paketi giymeyi düşünür müydünüz? Büyük harflerle Moschino yazılı kemerlerinizin, kolyelerinizin geri dönüş yapacağına inanır mıydınız? Moschino’nun marka algısının Jeremy Scott’ın eğlenceli bakış açısıyla eşleşmesinin ne kadar doğru bir karar olduğunu Milano Moda Haftası’nda podyumda görünce bir kez daha anladık. Defilenin sonunda podyuma çıkan ve aslen Amerikan asıllı olan tasarımcının üzerindeki tişörtte aynen şöyle yazıyordu “I don’t speak Italian but I do speak Moschino (İtalyanca konuşamıyorum fakat Moschinoca konuşuyorum)”. Evet, Scott’ın Moschino’nun lisanını ne kadar da iyi çözmüş olduğu kesinlikle aşikar.

NEW YORK VE MARC JACOBS’IN PARÇALI BULUTLU DEFİLESİ

Louis Vuitton’dan ayrıldıktan sonra sadece kendi markasına odaklanacağını açıklayan Marc Jacobs’ın bu önemli karardan sonraki ilk defilesi yapay bulutlar altında, oldukça masalsı bir atmosferde gerçekleşti. Koleksiyon için söylenebilecek kelimeler kesinlikle şık, yumuşak tonlara sahip ancak çarpıcı ve oldukça ‘giyilebilir’ olduğu. Defilenin bir diğer şaşırtıcı gelişmesi de Kim Kardashian’ın üvey kardeşi ve özellikle bu seneki moda haftalarından sonra süper modelliğe doğru emin adımlarla ilerleyen Kendall Jenner’ın da podyumda olmasıydı.

LOUIS VUITTON’DA YENİÇAĞ

Balenciaga’daki altın yıllarından sonra Nicolas Ghesquière, Louis Vuitton’un ‘Creative Director’ koltuğunu Marc Jacobs’tan devraldı. İlk koleksiyonunu da geçtiğimiz hafta Paris Moda Haftası kapsamında modaseverlerle buluşturdu. Ghesquière’nin ismi kulislerde fısıldanmaya başladığından bu yana nasıl bir koleksiyon sunacağı hepimizin merak konusuydu. Defile alanında davetlileri bekleyen daktilo ile yazılmış notta Ghesquière, Jacobs’a kendisine on küsür yılın ardından devrettiği miras için teşekkür ediyor ve bizi yepyeni ve zamansız Louis Vuitton kadını ile podyumda baş başa bırakıyordu. Karanlık defile alanı bir anda aydınlandığında sade bir fonda, 60’lara vurgu yapan, son derece yüksek bir işçilikle hazırlanmış koleksiyon ve zamansız bir Louis Vuitton kadını ile tanışmış olduk. Ayrıca koleksiyondaki yenilikçi tasarımlar kadar aksesuarlar da ön plandaydı. Özellikle kutu şeklindeki çantalar önümüzdeki sezonun favori parçalarından olmaya aday.

CHANEL İLE SARAYDA MARKET ALIŞVERİŞİ

Paris Moda Haftası’nın bir diğer nefes kesici şovu tartışmasız olarak Chanel’e aitti. Bu sefer de durum fazlasıyla şaşırtıcı, oldukça ‘Instagram dostu’ ve bitişinde editörleri dahi birkaç ürün kapmak için birbirleriyle yarışırken görebileceğiniz bir halde idi. Karl Lagerfeld, Chanel ile üretip raflara dizdiği ürünlerden oluşan ve koridorlarında süper modellerin alışveriş yaptığı dev bir süpermarket yaratmıştı. Defiledeki her şey tamamen gerçekti. Coco Rice paketindeki pirinç, corn flakes, kurabiyeler, çöp poşetleri, paspaslar… 

<p>A vitamini süt ürünleri, balık ve et dahil olmak üzere hayvan kaynaklı gıdalarda bulunuyor. A vit

A vitamini eksikliği kuru cilde ve saç dökülmesine neden oluyor

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

MasterChef jürisi Mehmet Yalçınkaya'dan Tanya'ya: Tabağını al git!

22 yaşındaki ikinci el aracına 145 bin istedi! Şoke eden fiyatlar