• $7,6638
  • €8,9059
  • 458.1
  • 1124.17
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
20 Nisan 2019 Cumartesi 08:00 | Son Güncelleme:

Doğru beslen başın ağrımasın!

Doğru beslen başın ağrımasın!

NİL ŞAHİN GÜRHAN

nil@nildiyet.com

Modern yaşamın bileşenleri olan gürültülü şehir yaşantısı, çevre kirliliği ve yoğun iş temposu gibi birçok sebep başımızı ağrıtıyor. Sağlıklı beslenme ve doğru besinleri doğru miktarda, doğru zamanda yemek baş ağrılarının sıklığını ve şiddetini artırıyor. 

Gün boyunca yediğimiz besinler ve içtiğimiz içeceklerin baş ağrısı üzerinde etkileri oluyor. Açlık, yetersiz su tüketimi ve öğün atlama genellikle baş ağrılarına sebep olan beslenme yanlışları. 

Kafein tüketimine dikkat

Bazı yiyecekler de ek olarak baş ağrısını tetikleyebiliyor. Sık ve yoğun alkol tüketimi de baş ağrılarına yol açabilir. Çünkü alkol tüketildiğinde beyine ulaşan kan miktarı artmakta bu durumda baş ağrılarına sebep olabilmektedir. Kırmızı şarap, bira, viski ve şampanya baş ağrısına en sık neden olan alkollü içecekler arasında yer alır. 

Aşırı ve sürekli kafein içeren çay, kahve, kolalı içeceklerin tüketimi ve tatlandırıcılar baş ağrılarının artmasına neden olabilmektedir. 

Salam ve sosis gibi şarküteri ürünlerine üretim basamağında eklenen nitrat ve nitritlerde baş ağrısına neden olabilir. Nitrat ve nitrit sağlık açısından daha başka sağlık sorunlarına da yol açabileceğinden sıklıkla tüketilmemeleri gerekir. 

Migren hastaları başta olmak üzere bazı kişilerde soğuk yiyecek tüketimi de baş ağrısına neden olabilir. Özellikle sıcak havalarda veya yoğun egzersiz sonrası soğuk besin tüketimi baş ağrılarını artırabilir. Soğuk yiyecekler, alın kısmında yaklaşık bir dakika süren acıya neden olabilir. Migren hastalarında bu oran yüzde 90 civarındadır. 

Pizza, patates cipsi, sakatatlar, kuru meyveler, bulyon gibi katkı maddeleri kullanılmış olan yiyecekler ve bazı krema çeşitleri kimi kişilerde baş ağrılarına neden olabilir. 

Besinsel nedenli baş ağrıları, besinlerin tüketilmesinden yaklaşık 20–25 dakika sonra ortaya çıkar. Yüzde basınç hissi, baş dönmesi ve göğüste yanma gibi bulgulara neden olur. Sıklıkla baş ağrısı çeken kişilerin tükettikleri besinlerin çeşitleri ve içerikleri konusunda muhakkak bilgili olmaları ve tükettikleri besinlerin etkilerini takip etmeleri gereklidir.

<p>Editör:</p><p><a href='#0'>ayse.tunali@turkmedya.com.tr</a></p><p><a href='#0'>tuna.tunca@

Bir Dakikada Spor

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Avrupa'nın en uzunu olacak Zigana Tüneli'nin yüzde 74'ü tamamlandı

Tokat'ta AVM yangını