• $8,0711
  • €9,7124
  • 450.27
  • 1409.19
06 Şubat 2021 Cumartesi 07:00 | Son Güncelleme:

Çocuk ve gençlerin yetenekleri bağımlılıkla mücadele edecek

Çocuk ve gençlerin yetenekleri bağımlılıkla mücadele edecek

"Çocukların ve gençlerin sanatsal üretime teşvik edilmelerinin, yetenekleri doğrultusunda ilgi alanları edinmelerinin de bağımlılıklardan uzak durmalarına önemli katkı sağladığını gözlemliyoruz" diyen Yeşilay Genel Başkanı Prof. Mücahit Öztürk, öğrencileri Sağlıklı Nesil Sağlıklı GelecekYetenek Yarışması'na katılmaya çağırdı.

Yeşilay ve Millî Eğitim Bakanlığı iş birliğiyle düzenlenen 11. Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek Yetenek Yarışması'na başvurular başladı. İlkokul, ortaokul ve lise öğrencileri yarışmaya görsel ya da edebi eserleriyle 31 Mart'a kadar başvurabilecek.

Yarışmanın amacının, genç nesilleri sanatsal üretime teşvik etmek ve bu yolla bağımlılıklara ilişkin farkındalık oluşturmak olduğunu vurgulayan Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk, "Yeşilay olarak bağımlılıklarla mücadelenin ilk adımını bilinçlendirme olarak görüyoruz. Gelecek nesillere küçük yaşlardan itibaren sağlıklı yaşam bilinci kazandırmanın etkisine inanıyoruz. Çocukların ve gençlerin sanatsal üretime teşvik edilmelerinin, yetenekleri doğrultusunda ilgi alanları edinmelerinin de bağımlılıklardan uzak durmalarına önemli katkı sağladığını gözlemliyoruz" dedi.

Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Mehmet Nezir Gül, "Bağımlılıklarla mücadelede eğitimin büyük bir rolü vardır. Her türlü bağımlılıktan öğrencilerimizi korumak için öncelikle toplumumuzda eğitim yolu ile farkındalık kazandırmak önem taşımaktadır." diyerek çocuk ve gençleri yarışmaya katılmaya davet etti. Bu yıl yarışma jürisine dahil olan ünlü karikatürist Varol Yaşaroğlu ise "COVID-19 salgınının etkisini sürdürdüğü 2021 yılı, özellikle çocuklar ve gençler için yeteneklerini keşfetme ve üretme yılı olmalı. Ancak çizerek, yazarak üretken, sağlıklı bir yıl geçirebiliriz. Bütün çocukları ve gençleri bu yıl yeteneklerini keşfetmeye çağırıyorum" diye konuştu.

Yeşilay'ın genç nesillerde bağımlılıklara ilişkin farkındalık oluşturmak ve onları yeteneklerini keşfetmeye teşvik etmek amacıyla düzenlediği yarışma bir önceki yıl rekor düzeyde ilgi görmüştü. Yarışmanın jürisine bu yıl aralarında Kral Şakir, Koca Kafalar, Fırıldak Ailesi gibi pek çok animasyonun da bulunduğu eserlerin çizeri ünlü karikatürist Varol Yaşaroğlu da katıldı. Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) iş birliğiyle düzenlenen yarışmaya; ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri edebi ve görsel olmak üzere iki ayrı kategorideki eserleriyle katılabiliyor. Görsel kategoride afiş, resim, karikatür ve kısa video; edebi kategoride kompozisyon, şiir, öykü, deneme ve anı alanlarında üretilmiş bağımlılık konulu eserler yarışıyor.

"OKUL SIRALARINDA BİNLERCE YEŞİLAYLI YETİŞİYOR"

Genç neslin bağımlılık konusundaki bakış açısından ve eserleriyle Yeşilay'ın mücadelesine ortak olmalarından mutluluk duyduklarını belirten Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk şunları söyledi:

"Biz Yeşilay olarak 100 yılı aşkın süredir sağlıklı nesillerin yetişmesi hedefiyle çalışıyoruz. Bunun için de bağımlılıkla mücadelede önleme faaliyetlerine büyük önem veriyor; küçük yaşlardan itibaren sağlıklı yaşam bilinci kazandırmanın etkisine inanıyoruz. Sağlıklı Nesil, Sağlıklı Gelecek Yetenek Yarışması'na gelen eserlere baktığımızda, gençlerin farkındalıklarının çok yüksek olduğunu ve okul sıralarında binlerce Yeşilaylı yetiştiğini söyleyebilirim. Onların pırıl pırıl zihinlerinden çıkan çalışmaları gördükçe heyecanımız daha da artıyor."

2021'DE HEDEF REKOR BAŞVURU

2020 yılında yarışmaya başvuruların 2 kat artarak 538 bin 633 olduğunu hatırlatan Öztürk, "Pandemi nedeniyle evde kaldığımız bu günlerde çocuklarımızı kendilerini ifade etmeleri için sanata teşvik etmek; onları renklerle ve kelimelerle buluşturmak daha da önem kazandı. Yetişkinlerin de çocukların da sağlığın önemini tekrar anladıkları bu dönemde çocuklarımızın bağımlılıklarla ilgili anlatacaklarını merakla bekliyoruz. Bu yıl başvuruların daha da artmasını ve geçtiğimiz yılın rekorunu kırmayı umut ediyoruz" dedi.

"ÇOCUKLARIN YETENEKLERİ DESTEKLENMELİ"

Çocukluk hayallerinin geleceği şekillendirdiğini ve çocukların yeteneklerin açığa çıkmasını destekleyen bir çevrede büyümesinin önemli olduğunu belirten Varol Yaşaroğlu, "Ben bugün yaptığım işin hayalini çok küçük yaşlarda kurmaya başlamıştım. Karikatürler ilgimi çektikçe ben de çizmeye başladım ve durmadan çizdim. Bu nedenle bir çocuğun içinden yazmak, çizmek ya da başka bir şekilde kendini ifade etmek geliyorsa bunun mutlaka desteklenmesi gerektiğini düşünüyorum. Yeşilay'ın Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek Yarışması'nı da bu anlamda çok önemsiyorum ve jüride olmaktan mutluluk duyuyorum. Tüm çocuklara 'Bizi yeteneklerinizle tanıştırır mısınız?' diyorum" dedi.

TOPLAMDA 594 BİN TL ÖDÜL VERİLECEK

Her ilde ilkokul, ortaokul ve lise düzeyinde, edebi ve görsel olmak üzere 2 kategoride belirlenen birinciler 1.000 TL ile ödüllendirilecek. İl düzeyinde dereceye girmeye hak kazanan 486 öğrenci arasından ise her düzey ve kategoriden ülke çapındaki şampiyonlar belirlenecek. Kategori birincileri 10 bin TL, ikincileri 5 bin TL, üçüncüleri 3 bin TL ödülün sahibi olacak. Yeşilay'ın Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek Yetenek Yarışması'nda bu yıl öğrenciler toplamda 594 bin TL ödül alacak. Öğrenciler, başvuru ile ilgili detaylı bilgiye ve yarışma kılavuzuna snsg.yesilay.org.tr adresinden ulaşılabilir.

<h3>ZİRAAT TÜRKİYE KUPASI FİNALİ 18 MAYIS SALI GÜNÜ SAAT 20:45'TE OYNANACAK</h3><p>TFF, Beşiktaş ile

Haftanın futbol başlıkları... Bozuk statlarda maç oynatılmayacak

Eski başbakanlardan Yıldırım Akbulut hayatını kaybetti

Erzurum'un asırlık camilerinde Kovid-19 nedeniyle ramazan buruk geçiyor

Bakan Çavuşoğlu, NATO Konseyi Toplantısı'na katılmak üzere Brüksel'e geldi