• $13,3775
  • €15,1443
  • 790.823
  • 2014.21
16 Ağustos 2014 Cumartesi 02:05 | Son Güncelleme:

Cilt lekeleriniz için aklınıza hiç domates geldi mi?

Cilt lekeleriniz için aklınıza hiç domates geldi mi"

20’li yaşlarda yalnızca nemlendirici ile hayat bulan cilt 30’lu yaşlara geldikçe daha yoğun bir bakıma ihtiyaç duyar. İşte bu noktada yardımınıza koşan maskeler etkili bileşenleriyle cilt yüzeyinde kısa sürede gözle görülür sonuçlar yaratabiliyor. Cildinize yararlı bir maske kullanmak için kaliteli olması dışında, sorununuza, cilt tipinize, yaşınıza uygun olup olmadığına, içeriklerine iyice bakmalısınız. Dr. Nihat Dik, doğru maske seçimini, etkilerini ve tatilde hazırlanabilecek pratik maske tariflerini anlattı:

MEZİN DEDEYİ
mezin.dedeyi@aksam.com.tr

“Maskeleri banyodan ya da yüzünüzü yıkadıktan sonra veya masaj sonrasında uygulamanız önemlidir. Toz maskeleri etkisini görebilmek için su ile birlikte iyice karıştırmalı ve 5 dakika içinde cildinize yedirmelisiniz. Uyguladığınız maske en az 20 -30 dakika yüzünüzde kalmalı.
İçeriğinde bitkisel plasenta ya da hyaluronik asit, C vitamini ve diğer cilt canlandırıcı konsantre besleyiciler içeren maskeleri tercih edebilirsiniz. Her cilt tipine uygun olan bu maskelere cilt onarım maskeleri de denir. Bitkisel plasenta saf bitkisel selüloz plaka maskeleridir. Cilde hızla nüfuz ederek canlandırıcı etki sağlar. Pürüzlü ya da uzun süre ultraviyole ışınlarına maruz kalmış ciltleri besler ve uzun süreli nem kazandırır. Cilt lekeleri, sivilceler, kırışıklıklar, donuk cilt rengi üzerinde etkilidir. C vitamini enzim maskeleri ise ölü cildi enzimler aracılığı ile arındırır ve sağlıklı bir cilt için gereken antioksidanları ve mineralleri ekler.

TATİLDE HAZIRLAYABİLECEĞİNİZ MASKELER

Tatilde yanınızda güçlü içeriği olan maskeniz yoksa bulunduğunuz yerde pratik olarak hazırlayabileceğiniz maskelerden de yardım alabilirsiniz.

DOMATESİN GÜNEŞ ALTINDA GERGİN KALMASININ SEBEBİ: LİK

Domates içinde bol miktarda likopen içerir. Likopen güçlü bir antioksidan olması ve vücudu kanser yapıcı radikal bileşiklerden arındırmasının yanı sıra, cilt üzerinde de ciddi antiaging etkiye sahiptir. Likopenin etkisi ısı ve yağ ile artmaktadır. Bu nedenle; çiğ yenen domatesten ziyade hafif ısıtılmış domates rendesi ve salçada daha yoğun likopen bulunur.

Peki domatesin anti aging  etkisinden nasıl faydalanabiliriz?
Bir domatesi rendeleyin. Daha sonra bir cezve içinde iki taşım kaynatın. Soğumaya bırakın. Suyunu süzerek ayırın. İçine 3-4 damla doğal zeytinyağı damlatın. Karıştırın. Damlalıklı bir şişeye koyarak buzdolabı kapağında 4-5 gün muhafaza edebilirsiniz. Her sabah bu karışımdan 2-3 damla yüzünüze, özellikle de kırışıklık olan bölgelere masaj yaparak sürün. Düzenli olarak kullandığınızda cildinizin parlaklık kazandığını, kırışıklıklarınızda azalma olduğunu fark edeceksiniz.

Aynı zamanda güzel bir cilt leke açıcıdır
Domatesi yüzünüzde bunan lekelerden kurtulmak için de kullanabilirsiniz. Bu etkisinden faydalanmak için domatesi rendeleyip un ekleyerek macun kıvamına getirin ve bu karışımı yüzünüze maske şeklinde sürün. 15-20 dakika bekletin. Daha sonra durulayın. Bu uygulamayı haftada 2-3 kez akşamları yatmadan önce yaptığınızda bir ayın sonunda cildinizdeki renk farklılıklarının gözle görülür oranda azaldığını fark edeceksiniz.
Sivilcelerden de kurtulabilirsiniz
Domates aynı zamanda cildin yağ salgısını dengeler. Bu nedenle sivilceler üzerinde çok olumlu etkisi vardır. Cildinizde bir sivilce çıkmaya başladığında üzerine süreceğiniz bir parça doğal domates salçası hem o bölgedeki ağrıyı giderecek hem de sivilceniz hızla iyileşecektir.

PİRİNÇ TOZU 

Yazın düzenli olarak yapacağımız hafif peelingler ölü hücrelerden cildimizin arınmasını ve sağlıklı bronzlaşmanızı sağlayacaktır. Bunun için de pirinçten faydalanabiliriz.
Pirinç içinde bulunan; PABA (Paraaminobenzoik asit); Cildi güneşten korur.

ALLANTOIN; Güneş yanıklarını azaltır, cildi onarır.
Uzak Doğu’da pirinç tarlalarında çalışan işçi kadınların bronzlaşmaları gerekirken elleri ve yüzlerinin beyazlaştığı farkedilince birçok kozmetik firması bu konuda araştırma yapmıştır. Bu tarlalarda çalışan işçi kadınların gün sonunda ellerini ve yüzlerini pirinç suyu ile yıkadıklarını gözlemlemişler.Bu konu üzerine yoğunlaşıldığında pirinç tozunun su ile birleştiğinde FİTİK ASİTin ortaya çıktığı bulunmuştur. 
FİTİK ASİT ise; hem üstteki ölü deriyi atar hem cildin beyazlamasını sağlar.

PİRİNÇ TOZU NASIL YAPILIR? NASIL UYGULANIR?
Pirinci kahve öğütme makinası ile toz haline getirin ve bu şekilde uygun bir kavanoz ya da kutuda muhafaza edin. Her akşam yüzünüzü temizledikten sonra avucunuza 3-4 çay kaşığı kadar pirinç tozu alın ve birkaç damla suyla karıştıp nemli yüzünüze 3-4 dakika dairesel hareketlerle masaj yapın. Sonra yüzünüzü durulayın.

Roketsan geliştirdi! TEBER'in llk müşterisi belli oldu!
Roketsan geliştirdi! TEBER'in llk müşterisi belli oldu!

Roketsan geliştirdi! TEBER'in llk müşterisi belli oldu!

Ticaret Bakanlığı satışa çıkardı... İhalelerde büyük artış!
Ticaret Bakanlığı satışa çıkardı... İhalelerde büyük artış!

Ticaret Bakanlığı satışa çıkardı... İhalelerde büyük artış!

Kritik eşiği geçip rekor seviye ulaştı: 1 milyar dolarlık ihracat! Türkiye dünyanın 6. büyük üretim merkezi
Kritik eşiği geçip rekor seviye ulaştı: 1 milyar dolarlık ihracat! Türkiye dünyanın 6. büyük üretim merkezi

Kritik eşiği geçip rekor seviye ulaştı: 1 milyar dolarlık ihracat! Türkiye dünyanın 6. büyük üretim merkezi

<p class='MsoNormal'>Ezgi Aşık soruyor, Altınbaş Üni. Öğretim Üyesi Dr. Eray  Güçlüer ve Hacı Bayram

Zeytindalı Harekatı'nın yıldönümü…

67 yıldır banyo yapmayan dünyanın en pis insanı! Doktorları hayrete düşürdü!

Boğa'nın gazabı! Herkes kaçarken o kamerasını açtı ve...

Dev timsahı kepçeyle durdurabildi! Yaklaşık bir ton ağırlığında