• $13,5513
  • €15,1222
  • 777.583
  • 1983.18
25 Aralık 2021 Cumartesi 01:02 | Son Güncelleme:

Caz müziğin genç ismi: Hakan Başar

Caz müziğin genç ismi: Hakan Başar
- ALİ DEMİRTAŞ / ali.demirtas@aksam.com.tr

Akşam Cumartesi'ye konuşan Türkiye'nin en genç caz piyanisti unvanına sahip Hakan Başar, "Günümüzde popüler kültür sanatçıların üretimlerinin ve anlattıklarının gerçek olduğuna inanmıyorum. Ve ben gerçek bir şeyler anlatmak istiyorum" diyor ve ekliyor: "Bunu bir sosyal maske ve bir kalıp koymadan, dünyadaki gördüklerimi ve deneyimlerimi müzikle buluşturmak istiyorum."

Türkiye'nin en genç caz piyanisti Hakan Başar. Sadece Türkiye'de değil dünyanın dört bir yanında konserler veriyor. "Konserler benim için her zaman farklı bir hissiyat yaratıyor. Bunu açıklamakta zorlanıyorum. İnsanlarla bir etkileşim halindesiniz. Bu durumu heyecan ve mutluluk olarak tarif edebilirim." diyor. Şu ana kadar hiç paylaşmadığı beş de bestesi var Hakan'ın. Paylaşmak için doğru ânı bekliyormuş. Hakan ile geçtiğimiz günlerde ENKA Sanat'ta verdiği konser öncesi bir araya geldik ve Akşam Cumartesi için çok keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. Hakan, Pera Güzel Sanatlar Lisesi, Müzik Bölümü'nde okuyor. 11. sınıf öğrencisi. Sonrasında ise eğitimine Amerika'da devam etmeyi düşünüyor. Hedefinde ise birkaç okul varmış. Kendisine neden yurtdışında okumak istediğini soruyorum sohbetimizin başında. Şöyle yanıt veriyor: "Yaptığım işin doğuş yeri Amerika. Daha da derine inerek bu işin temelini öğrenmek, oradaki o havayı solumak istiyorum. Aynı zamanda bu işin kompozisyonunu yazmak gibi bir hayalim de var. Bu nedenle Amerika'ya gitmeyi, bu işin içinde olan insanlardan bu işi öğrenmeyi amaçlıyorum."

'BEN BUNU YAPMALIYIM' DEDİM

Neden caz ve neden piyano Hakan?

Babam da caz gitaristi olduğu için evde, arabada kısacası her yerde her zaman dinleniyordu bu müzik. Çok küçükken yine bir gün caz dinliyordum dedim ki, ben bunu yapmalıyım. Önemli caz piyanistlerini dinlerken bu kişiler sayesinde de piyanoya başladım. Yoksa benim piyano gibi bir fikrim yoktu. İnsanlar yaşamları boyunca mutlaka üretimlerde bulunmalı ve ardında bir şeyler bırakabilmeli. Ben bunu sanatta ve müzikte hissettim. Günümüzde popüler kültür sanatçıların üretimlerinin ve anlattıklarının gerçek olduğuna inanmıyorum. Ve ben gerçek bir şeyler anlatmak istiyorum. Bunu bir sosyal maske ve bir kalıp koymadan yapmak istiyorum. Dünyadaki gördüklerimi ve deneyimlerimi müzikle ortaya koyarak anlatmak istiyorum. Ama istemekle yeteneğinin olması aynı şeyler değil. Biri eksik de olabilirdi. Ama bende her ikisinin de olduğunu düşünüyorum. Çünkü hedeflerim çok yüksek.

GERÇEK VE ÖZGÜN ANLATIMIMLA POPÜLER KÜLTÜRÜN İÇİNE GİRMEK İSTİYORUM

Hedefin ve kaygın nedir müziğe dair?

Teknoloji büyüdükçe insan gücü ve yaratıcılığı azalmaya başlıyor. Bu da gerçeklik ve sahtelik olgusunu karşımıza çıkarıyor. Ne gerçek ne değil? Bunu artık algılayamayacak duruma geliyoruz. Önemli olan teknolojinin bizi yönlendirmesi değil, çalışarak ve çabalayarak ona hükmetmemiz gerekiyor. Benim derdim gerçekten gerçek bir şeyler anlatmak ve üretmek ama aynı zamanda günümüz anlatımını da yok saymayarak bunu yapmak. Zaten cazın da olayı bu. Caz müzik sokak ve sanat kültürü arasında inanılmaz bir köprü. Hem çok büyük bir sanat hem de çok büyük bir sokak anlayışı. Caz müzik sadece belli başlı notalardan ya da enstrümanlardan ibaret değil. Daima yenilikçi. Ama günümüz popüler kültüründe yeni bir şey olduğunu düşünmüyorum. Evet ben de popüler kültürün içine girmek istiyorum ama düşündüğüm şeyleri popüler hale getirmek istiyorum. Caz ile daha çok insanı etkilemek istiyorum. Kendi gerçek ve özgün anlatımımla.

ESAS OLAY BİLİNÇLİ DİNLEMEK

Kulağına kulaklığını taktığında ne dinliyorsun. Mesela hiç popüler şeyler dinlemiyor musun?

Aklınıza gelebilecek her şeyi dinliyorum. Esas olay dinlemek değil, farkında olarak ayırt edebilmek... Yani bilinçli dinlemek... Her şeyi ayırt edebilecek seviyede olmamız gerekiyor. Ne kaliteli ne kalitesiz... Örneğin bakıyorum, Aleyna Tilki ne yapıyor ne çıkarmış gibi. 'Aman bunlar çok kötü' dediğim noktada benim diğer önyargılı insanlardan bir farkım kalmaz. O zaman benim sanatçı kişiliğim nerede kaldı? İnsanları yönlendirecek duruşum nerede kaldı. Benim burada görevim ve üstleneceğim sorumluluk bu. Doğru ve yanlış bir şekilde ayırt edip, kendi mecramda insanlarla paylaşmak.

Fransız dergiden Türkiye özel dosyası: Tüm yönleriyle genişledi
Fransız dergiden Türkiye özel dosyası: Tüm yönleriyle genişledi

Fransız dergiden Türkiye özel dosyası: Tüm yönleriyle genişledi

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Camisi açıldı... Başkan Erdoğan kurdeleyi kesti
Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Camisi açıldı... Başkan Erdoğan kurdeleyi kesti

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Camisi açıldı... Başkan Erdoğan kurdeleyi kesti

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli duyurdu... Ödemeler hesaplara yatmaya başlıyor
Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli duyurdu... Ödemeler hesaplara yatmaya başlıyor

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli duyurdu... Ödemeler hesaplara yatmaya başlıyor

<p> </p>

Karda yaşanan kazaları 'Görmelisin'

Rus mühendis garajında yaptı! Tam bir canavar

iPhone'a iOS 15.4 ile gelecek özellikler belli oldu

Savaş kahramanı hayvanlar!