• $ 6,8651
  • € 7,7872
  • 397.656
  • 118399
Haber Hattı
Haber hattı
0530 708 54 54
Bip""/
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat
12 Ocak 2019 Cumartesi 08:00 | Son Güncelleme:

Can şimdi sahnede

Hande Sönmez

hande.sonmez@gmail.com

Bam İstanbul’un yeni oyunu “Kader Can” çok iyi bir metin – oyuncu buluşmasına sahne oluyor. Deniz Karaoğlu’nu sezonun en iyi performanslarından birini sunarken izlemek için acele edin.

Murat Mahmutyazıcıoğlu; kaleme aldığı ilk oyunlarından biri olan Şekersiz’den bu yana yazdıklarıyla çağdaş tiyatro sahnelerinde fark yaratmış bir isim. Genç yazar; Fü, Aynur Hanım’ın Bebeği ve Sen istanbul’dan Daha Güzelsin’in ardından son oyunu Kader Can’da 21 yaşında yolu askere düşen bir gencin yaşadıklarını yine kendine has hınzır üslubuyla aktarıyor. Deniz Karaoğlu da bu meselesini tatlı tatlı hissettiren metne muhteşem bir performansla eşlik ediyor. İsmini o annesinin karnındayken ölen babası ve annesinden alan Kader Can; rap müziğe meraklı, yaşının gerektirdiği gibi heyecanlı, annesiyle yaşayan bir genç. Derken bir gün askere gitme yaşı geliyor ve rap parçalarıyla serenat yaptığı Aylasını ve de didişse de çok sevdiği annesini bırakarak bir maceraya koyuluyor. Kendi deyimiyle “isimlerini bilmediği ama rüyalarına tanık olduğu” kişilerle geçirecek 12 ayını. Yemin töreninden, askerde edindiği dostlara, gördüğü rüyalardan, kendini kahraman “hissettirildiği” anlara kadar başından geçenleri anlatıyor seyirciye. 
 
Deniz, sezonun en iyilerinden
 
Yaklaşık 90 dakika süren oyunda metinde yer alan tüm karakterlere hayat veren Deniz Karaoğlu sezonun en iyi performanslarından birine imza atmış. İlk temsillerden birini izlememe rağmen takıldığı, düştüğü tek bir an bile olmadı. Geçen sezon (halen devam eden) Mutluyduk Belki Bugüne Kadar’da ondan önce Özel Kadınları Listesi ve Tavşan Deliği gibi oyunlarda izlediğim oyuncu son yıllarda gördüğüm en özel yeteneklerden biri. Kader Can’da da karakteri alıp
yürümüş. 
 
Kader Can; yerli metinlerin önemini sürekli vurguladığımız şu günlerde de ilaç gibi gelecek bir oyun. Layık olduğu ilgiyi görmesi dileğiyle. Bugün ve 19 Ocak Cumartesi akşamı Kadıköy Theatron’da, 13 Ocak Pazar 17.00’de Toy İstanbul’da izlenebilir.
 
'İçerideki bu çatlak seslere çok kıymet vermeyin'

'İçerideki bu çatlak seslere çok kıymet vermeyin'

Bingöl'de 15 günde 7 milyon kök Hint keneviri imha edildi

Bingöl'de 15 günde 7 milyon kök Hint keneviri imha edildi

Artvin-Erzurum kara yolu heyelan nedeniyle ulaşıma kapandı

Artvin-Erzurum kara yolu heyelan nedeniyle ulaşıma kapandı

Camiden Katedrale Çevrilen Görkemli Endülüs Eseri  Kurtuba Camii

Camiden Katedrale Çevrilen Görkemli Endülüs Eseri Kurtuba Camii