• $7,5012
  • €8,9614
  • 411.083
  • 1541.95
31 Ağustos 2012 Cuma 01:51 | Son Güncelleme:

Bu ‘proje’ dans ettirecek

Bu ‘proje’ dans ettirecek

Son dönemde sık rastladığımız DJ ve aranjör albümlerine yeni bir soluk daha… Kaan Gökman ve Serdar Şenel’in ‘The Project’ adlı albümünde popüler dans şarkıları Türkçe söyleniyor. Üstelik bu şarkıları Erci-E, Eylem, Maxim, Mansur Ark, Simge Sağın, Nezih Üçler, Duygu Çevik ve Koray Aykılıç seslendiriyor. Gökman ve Şenel ile ‘The Project’i konuştuk.

Serhat TEKİN
serhattekinc@gmail.com

DJ Kaan Gökman ve besteci, söz yazarı Serdar Şenel’in güç birliğiyle çıkan ‘The Project’ (Proje) ikilinin ilk ortak ürünü. Albümde en rafinesinden dans müziği yaptıklarını söyleyen Gökman ve Şenel, benzer konsept albümlerden farklı olduklarının altını çiziyor. “Biz Türkçe sözlü yabancı müzik yapıyoruz” diyen ikiliyle konuştuk.

- Sizi tanıyarak başlayalım…
Kaan Gökman:
17 yaşında başladım DJ olarak çalışmaya. 2000’de Harem projesinde yer aldım. Harem 2, 3 ve 4 albümlerinde düzenleme ve bestelerimle ilk ‘DJ-prodüktör’ hareketini başlattım. Harem ile dünyanın birçok ülkesinde performans sergiledik. Sonra da Nez’den Ziynet Sali’ye, Sinan Akçıl’dan Soner Sarıkabadayı’ya pop müziğin önemli isimlerinin albümlerinde aranje ve remikslerim yer aldı. 2011’de ilk solo albümüm ‘This is Hit’ çıktı. İngilizce’ydi ve Türkiye dışında 6 ülkede yayınlandı. Bu albümdeki şarkılar Buddha Bar gibi dünyaca ünlü birçok toplama albümde yayınlandı. Buddha barlarda her ay çıkıyorum. Aynı zamanda Pal FM yayın yönetmeniyim.

Serdar Şenel: Uzun yıllardır amatör olarak söz yazıyorum, beste yapıyorum. Üniversitede, görsel sanatlar okudum; şan eğitimi aldım. Yurtdışında 1 yıl Fort Hays State University Art Academy’de workshoplara katıldım. Türkiye’ye döndüğümde önemli müzisyenlerle ilk solo albümüm ‘Sana Tebrikler’i yayınladım. Şu anda doktora  yapıyorum Bestimage Tanıtım ve Bestimage Müzik’in kurucu ortağıyım. Sanat yönetmeni ve kreatif direktörüm.

TREND MÜZİK AKIMLARI ALBÜMDE
- Nasıl bir araya geldiniz?
Kaan G.:
Tamamen tesadüf. Çalıştığım radyonun Antalya’daki bir organizasyonuna Serdar Şenel’i konuk sanatçı olarak çağırmıştık. Sahne performansı beni çok etkiledi ve ortak bir proje yapmaya karar verdik.

Serdar Ş.: Kaan’ın çalışmalarını takip ediyordum zaten ama ortak projeye bir anda karar verdik.

- ‘The Project’ albümünden bahseder misiniz?
Serdar Ş.:
Kendi istediğimiz müzikal tarzı ortaya koyduk. Yıllardan beri birçok sanatçının isteyip cesaret edemediği her şeyi yaptık diyebiliriz. Dünyada trend olan tüm müzik akımları bu albümde bir araya getirildi. Electro-pop, house, dubstep, funky ve ethno pop sound’ları Serdar’ın Türkçe sözleriyle işledik. Kesinlikle ticari kaygılar taşımadık; bu nedenle de Türkçe cover ya da remiks’lerin arkasına sığınmadık.

- Bundan sonra da beraber mi çalışacaksınız?
Kaan G.:
Sadece bu albüm için bir araya gelmiştik ama sonra enerjimizin birbirine çok uyumlu olduğunu gördük; işbirliğini sürdürmeye karar verdik. Çok yakında Türkçe dans müzik piyasası yepyeni yıldızlarla tanışacak.

- Albümde yer alan şarkıcıları nasıl seçtiniz?
Kaan G.:
Kalbimizden ne geçiyorsa o doğrultuda yürüdük. Alternatif bir duruş sergileyen ve alanında farklılıklara açık insanlarla buluştuk.

DÜNYANIN ÇOK GERİSİNDEYİZ
- Şu sıralar aranjör, DJ albümleri popüler; albümü bu akımdan etkilenip mi yaptınız?

Serdar Ş.: Hayır, biz uzun zamandır böyle bir albüm yapmayı düşünüyorduk. Başladığımızda şu an piyasada olan konsept albümlerin hiçbiri yoktu.

- Peki diğer işleri nasıl değerlendiriyorsunuz?
Kaan G.:
Tarzımıza yakın sadece iki albüm var. Diğerleri maalesef farklılık arz etmiyor. Hep, eski Türkçe şarkıların remiks ya da cover’ları.

- Dans müziği Türkiye’de ne durumda?
Serdar Ş.:
Diğer ülkelerin çok gerisindeyiz; Bob Sinclar, Tiesto gibi dünyaca bilinir DJ’lerimiz olmadığını düşünürsek... Bunun nedenlerinden biri müzik medyasının hâlâ alanında dünya standartlarında müzik yapan Türk isimleri fark etmemiş olması. Üstünkörü pop ve benzeri çalışmalar medyada defalarca yer alırken farklılık yaratan çalışmalar yer bulmakta zorluk çekiyor. Dünyaca ünlü sanatçı ya da gruplara bakıldığında hepsi dans müzikle uğraşıyor ve geniş kitleleri peşinden sürüklüyor, bizim ortaya koyduğumuz da o müziğin bize özgün bir yansıması. Olay da burada kopuyor! Maalesef benzeri İngilizce çalışmalar rahatlıkla yayınlarken bizim yaptıklarımız sözde müzik kurullarından geçemiyor…

- Dans şarkısı kriteri nedir?
Kaan G.:
Her hareketli şarkı, nasıl pop müzik değilse ritmi hızlı olan her şarkı da dans şarkısı değildir. ‘Misket’in de ritmi hızlıdır ama enternasyonal dans müzik kategorisine koyamayız. Dans müzikte vokal kadar altyapı da öndedir. Vokal çok yoğun olmaz. Az ve özdür. Altyapı daha baskındır.

<p>İnsanların, hayatı boyunca kilosunu sağlıklı bir düzeyde tutabilmesi kalbin de ilerleyen yaşlarda

Kalp hastaları dikkat! Fazla kilolar kalp sağlığımızı nasıl etkiliyor?

Antalya'daki yerleşik yabancılarKovid-19 aşısının ilk dozunu yaptırdı

Katoliklerin ruhani lideri Papa Franciscus, Bağdat'ta

Türk Kızılay Irak Delegasyonuna ait fırında üretilen ekmekleri mültecilere dağıttı