• $8,754
  • €10,3906
  • 495.67
  • 1391.06
05 Haziran 2021 Cumartesi 07:00 | Son Güncelleme:

Bu hafta ne yapsak? 5 Haziran 2021 ajandası

Bu hafta ne yapsak" 5 Haziran 2021 ajandası
- ENDER EREN / endereren@gmail.com

Bu hafta ne yapsak? 5 Haziran 2021 ajandası sizleri bekliyor. Bu kültür sanat etkinliklerini ajandanıza not edin.

ATİYE, FİNAL SEZONUYLA 17 HAZİRAN'DA NETFLIX'TE

Netflix'in merakla takip edilen dizisi "Atiye" üçüncü ve final sezonuyla 17 Haziran'da izleyiciyle buluşacak. Atiye'nin Göbeklitepe'de başlayan gizemli yolculuğu Kapadokya ve Mardin gibi tarihe rehberlik eden bölgelerin ardından yine Göbeklitepe'de son bulacak. Başrollerini Beren Saat ve Mehmet Günsür'ün paylaştığı dizinin final konusu: Atiye ve Erhan'ı çok daha zor bir serüven bekliyor. Çiftin, geçmişlerine ait tüm sırlara sahip kızları Aden kayıptır. Sekiz yıldır kızlarına ulaşmaya çalışan Atiye ve Erhan yıllar sonra onun izini bulurlar. Kızlarının rehberliğinde yeni bir maceraya atılan Atiye ve Erhan geçmiş ve geleceğin tüm sırlarını birlikte çözmeye çalışacaklardır.

'ESMÂLAR VE HİLYELER' SERGİSİ ÇAMLICA'DA

Yıldız Holding'in "Kadın Sanatçılar – Esmâlar ve Hilyeler" sergisi, 18 Haziran'a kadar Çamlıca'daki Yıldız Holding Sergi Salonu'nda sanatseverlerle buluşmaya devam ediyor. Pandemi şartlarına uygun olarak görülebilecek sergide, kadın tezhip sanatçılarına ait 75 eser yer alıyor. Sergi, (0216) 524 25 00 numaralı telefondan randevu alınarak gezilebiliyor.

DİJİTAL DÜNYA İLE YÜZLEŞMEYE HAZIR MISINIZ?

Ayşegül Bulut Atalay'ın dijital dünyayla yüzleşme amacıyla yazdığı Dijital Bilge kitabı okurlarla buluştu. Dijital dünyanın insanları değil, insanların dijital dünyayı doğru ve yerinde kullanabilmesi için dikkat edilmesi gereken noktaların yer aldığı kitap ile yazar bu konuda farkındalık yaratmayı amaçlıyor.

KİDZANİA KAPILARINI YENİDEN AÇTI

Çocuklar ülkesi KidZania İstanbul, dün itibariyle eğlenerek öğrenme deneyimine kaldığı yerden devam ediyor. Aynı anda kapasitenin yüzde 40'ı kadar kişinin ziyaret edebildiği KidZania'da hastalık yayan mikroplar, özel filtrelerden geçerken hava %100 temizleniyor. Akasya içinde konumlandırılan ultraviyole (ULV) cihazlar sayesinde KidZania'daki havalandırma kanalları da dahil olmak üzere tüm alanları kapsayacak şekilde dezenfeksiyon işlemleri uygulanıyor.

YAZ ENERJİSİ TV+ İLE GELİYOR

Türkiye'nin dijital televizyon platformu TV+, yazın enerjisini dünyaca ünlü yapımlarla karşılıyor. Haziran ayında TV+'ta yayınlanacak filmler arasında 'Tenet', 'Scoob!', 'Jexi', 'The Emoji Movie', 'Sytem Crasher', 'Heroic Losers', 'Life in a Year', 'The Bookshop', 'Going in Style' ve 'Destination Wedding' yer alıyor. 'Darkness: Those Who Kill' ikinci sezon, '11.22.63', 'The Last Ship', 'Power' ve 'iZombie' ise Haziran ayında TV+'ta yayınlanacak diziler arasında yer alıyor.

KÖY SESSİZLİĞİNDE EV SICAKLIĞINDA TATİL

Eşsiz doğası, denizi ve tarihi mirasları ile tanınan Kuzey Ege'nin oksijenin en bol olduğu Assos'ta misafirlerini ağırlayan Sunaba Kasrı Otel, yaz sezonuna merhaba diyor. Bölgeye has geleneksel mimariye sahip Sunaba Kasrı Otel; manzaralı ferah odaları, havuzu, yıllar içinde özenle toplanan antika eşyaları, eşsiz manzarası ve Kozlu sahilindeki özel plajı ile köy sessizliğinde ev sıcaklığı arayan misafirlerini bekliyor. Otel; İstanbul'a 420 km, Çanakkale'ye 80 km, Ayvacık ilçesine 13 km, Assos Antik Kente 8.5 km, Kadırga koyuna 7.5 km ve anlaşmalı olduğumuz Kozlu sahildeki Şamata plaja 10 dakika uzaklıkta.

VBKY'DEN ARŞİVLİK YAYIN

VakıfBank Kültür Yayınları (VBKY) önde gelen Osmanlı tarihçilerinden Jane Hathaway'in "Beşir Ağa: Osmanlı Hareminin Baş Hadım Ağası" adlı kitabını yayımlıyor. Yazar, bu çalışmasında 18'inci yüzyılın önemli Osmanlı simalarından Topkapı Sarayı'nda haremin baş hadım ağası ve döneminde efsanevi bir kitap koleksiyoncusu olarak tanınan Beşir Ağa'nın 90 yılı aşan yaşamına odaklanıyor. Kitapta ayrıca Aristoteles'ten İbn Sina'ya, İbnü'l-Arabi'den Mevlânâ Celaleddin Rûmi'ye, Kâtip Çelebi'den Evliya Çelebi'ye kadar zengin bir kitap koleksiyonuna sahip olan Beşir Ağa'nın, 30 yılı aşkın Dârüssaâde ağalığı boyunca Osmanlı İmparatorluğu'nun dört bir yanında vakıflar kurup hayratlar yaptırarak saygın bir konuma ulaştığına yer veriliyor.

<p>Küresel salgın öncesi son gittiği şehrin Azerbaycan'ın başkenti Bakü olduğunu söyleyen

Bakü'deki maçın galibi kim?

Bakan Karaismailoğlu, Dostluk Yolu Şantiyesi'nde incelemelerde bulundu

Ölen çocukların fotoğrafları Gazze'deki bir binanın enkazı üzerinde sergilendi

Kral Kızı Hamamı ziyarete açılıyor