• $ 7,3449
  • € 8,6287
  • 476.245
  • 1075.52
Haber Hattı
Haber hattı
0530 708 54 54
Bip""/
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat
11 Temmuz 2020 Cumartesi 08:01 | Son Güncelleme:

Bu ‘Bina'da bir sorun var!

Orçun Behram'ın Bina adlı uzun metrajlı filmi, hem korkutan hem de düşündüren bir yapım olarak karşımıza çıkıyor. Bir bina içerisinde; kitle iletişim araçları ve medyanın otoriter güçlerle kurduğu ilişki üzerinden kurgulanan film, Türk sineması içinde farklı bir örnek olarak yerini alıyor.

Orçun Behram’ın ilk uzun metrajlı filmi Bina’yı geçtiğimiz yıl Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde izlemiştim. Bilim kurgu ve deneysel özellikler taşıyan aynı zamanda korku ögeleri barındıran bu film, belki içerik ve teknik olarak bazı eleştirileri hak etse de, böyle bir filmin cesaret edilmesine ve düşünülmesine çok sevinmiştim. Bir binaya kurulacak olan yeni bir anten üzerinden kurgulanan film, bina görevlisi Mehmet’in hem düşündüren hem de ürperten hikâyesine odaklanıyor. Dünya prömiyerini Toronto Film Festivali’nde yapan Bina, bunun ardından BFI London, Sitges, Torino dâhil birçok festivalde gösterildi. Fransa’da Utopiales Film Festivali’nden mansiyon ödülü aldı. Türkiye’de ise ilk defa geçen yıl Antalya Altın Portakal film Festivali’nde gösterildi. Film şimdi de İstanbul Film Festivali’nin Ulusal Yarışma bölümünde. Bütün bu yolculuğun ardından biz de Orçun Behram ile bir araya geldik ve Bina’sını konuştuk…

‘SİNEMAYLA KORKU FİLMLERİ ARACILIĞIYLA TANIŞTIM’

Öncesinde genç yönetmeni biraz daha yakından tanıyalım: “Bizim kuşağa mensup birçok kişi gibi benim de çocukluğum bilgisayar oyunları ve sokaklar arasında bir dengede geçti. 17 yaşında eğitim sebebiyle yurt dışına yerleştim ve 10 sene kadar yurt dışında yaşadım. Son üç-dört senemi Meksika, Orta Amerika, Tayland gibi tropik yerlerde geçirdim. Bu süreç elimden geldiğince seyahat ettiğim, dünyayı keşfetmeye çalıştığım bir dönemdi. Yaklaşık altı sene önce Türkiye’ye döndüm, sinemanın yanı sıra yabancı basında fotoğrafçı ve tercüman olarak çalıştım.” Genç yönetmen sinemanın hayatının neresinde olduğunu ve nasıl dâhil olduğunu ise şöyle anlatıyor: “Sinema ile çok küçük yaşlarda korku filmleri aracılığıyla tanıştım. Kuzenlerim ve ablamla oluşturduğumuz küçük komite ile ulaşabildiğimiz bütün korku filmlerini tüketiyorduk. Ortaokul yıllarında amatör korku filmleri çekmeye başladım. Sonrasında, 2002’de çektiğim, Ejakülasyon adında deneysel bir kısa filmle İFSAK ve Ankara Kısa Film Festivali’ne katıldım. Buradan aldığım heyecanla lise yıllarım kısa filmlerle geçti ve sonuç olarak sinema eğitimine çok erkenden yönelmiş oldum.”

BİR ANTEN TARAFINDAN ELE GEÇİRİLEN BİR BİNA

Yeniden Bina’ya gelecek olduğumuzda, yönetmeni şöyle özetliyor Bina’yı: “Bir anten tarafından yavaşça ele geçirilen bir binanın farklı korku öğeleriyle apartman sakinlerine yaşattığı karanlık öykülerden oluşan bir film.” Peki, Bina yönetmenini ne kadar yansıtıyor, bu filmi yönetmeni üzerinden nasıl okuyabiliriz? Behram bu sorularıma şöyle yanıt veriyor: “Sanıyorum film üzerinden benim hayatı algılayışım, üzerine düşünmekten keyif aldığım çeşitli konular göreceli olarak okunabilir. Fakat bundan daha öte bir çıkarım yapmak oldukça güç geliyor. Senaryo yazım sürecimde kendi tecrübelerim bir çıkış noktası olsa da sona ulaştığında bunların tanınmayacak kadar değişime uğradığı düşüncesindeyim.” Genç yönetmen Bina’nın çıkış noktasını ise şöyle anlatıyor: “Çıkış noktası benim FAMU’da çektiğim bitirme projem olan Column (2006) adlı kısa filme dayanıyor. Column kendi ölüm haberinin üzerinde, alternatif bir gerçeklikte uyanan bir kadının hikâyesini anlatıyordu. Gazete haberi, kadının gerçekliğinden daha etken bir güç haline geliyor ve bir anlamda onun varlığına hükmediyordu. Bina da en başta böyle bir imge ve gerçeklik ilişkisinden doğdu.

OTORİTER YAPILAR İLE MEDYA ARASINDAKİ İLİŞKİ SORGULANIYOR

Peki, medya içerikleri ve ürünlerine yönelik bir eleştiri filmi olarak da nitelendirebilir miyiz Bina’yı? Bu sorumu ise şöyle yanıtlıyor Behram: “Öykünün eleştirel yaklaşımını iki başlığa ayırmak doğru olur. Bunlardan ilki ve daha somut olanı, otoriter yapılar ve medya arasındaki ilişki. Kitle iletişim araçlarının sınırsızca içerik üretebildiği dünyamız, medyayı da güçler ayrılığının da en önemli etkenlerinden biri haline getirdi. Dünyanın birçok yerinde gerek devletler, gerek şirketler bu gücü manipülatif olarak kendi çıkarları doğrultusunda kullanmakta ve idealize edilen demokratik yapıları tehdit altında bırakmakta. Ben de bu durumun günümüzde kontrol altına alınması gereken ciddi tehlikelerden biri olduğunu düşünüyorum. Bir diğer eleştirel unsursa sırtını Simülakra ve Simülasyon teorisine dayandırıyor. Kitle iletişim araçlarının bir diğer etkisi de insanlığın gerçeklikle olan etkileşimini tamamıyla değiştirmesi. Hali hazırda bütün arzu ve korku etkileşimlerimiz medya tarafından yaratılan imgeler üzerinden belirleniyor. Medyaya tekrardan imge sunan bizlerse bu etki içerisinde üretim yaparak çıkışı olmayan bir sarmala girmiş oluyoruz. Dijital uzantılarımızın ve sürekli ulaşılabilen ekranların kitlesel bir panoptikon yarattığı düşüncesindeyim. Tabi film bu kompleks akademik teorileri açıklamak veya yeni bir argüman sunmak gibi bir iddiaya sahip değil. Sadece bu fikirlerden besleniyor demek daha doğru olur. Bina, bu iki karanlık diye adlandırabilecek söylemin korku türüne adapte edilmesinden ortaya çıkıyor.”

ZOMBİ İLE CENAZE ARABASI ŞOFÖRÜ ARASINDAKİ AŞK

Şu an Cenaze adında uzun metrajlı bir film projesi üzerinde çalışan Behram, bu filminde bir cenaze arabası şoförü ile onun taşıdığı zombi arasında doğan yıkıcı bir aşkı konu alıyor. Bu, çeşitli alegoriler üzerine kurulmuş bir yol-korku filmi olacakmış. Peki, bundan sonraki projelerinin tarzını da Bina ile eş tutabilir miyiz? Behram, “Sanıyorum çocukluğumun da etkisiyle kurmaca türünde yaratım sürecim korku dünyasından besleniyor.” diyor ve ekliyor: “Bir süre daha bu şekilde ilerleyeceğini tahmin ediyorum. Tabi bir yandan belgesel projeleri çekmekteyim ki buradaki yaratım süreci tamamıyla farklı. Yer yer iki taraf birbirini besliyor diyebilirim.”

Bina, 39. İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışma ve Ulusal Kısa Film Yarışması Açık Hava Gösterimleri kapsamında, 23 Temmuz Perşembe günü saat 21.00’de Sakıp Sabancı Müzesi’nde gösterilecek. 

ALİ DEMİRTAŞ

ali.demirtas@aksam.com.tr

Piyasalar haftaya nasıl başladı? İşsizlik rakamları açıklandı

Piyasalar haftaya nasıl başladı? İşsizlik rakamları açıklandı

'Türkiye'nin Maldivleri'nin korunması için her şey düş&#

''Türkiye'nin Maldivleri''nin korunması için her şey düşünülüyor

Bollywood sinemasının en iyi 10 filmi

Bollywood sinemasının en iyi 10 filmi

BİM 11 Ağustos 2020 aktüel ürünler kataloğu yayınla

BİM 11 Ağustos 2020 aktüel ürünler kataloğu yayınlandı!