• $7,1997
  • €8,8211
  • 414.925
  • 1491.44
31 Ağustos 2012 Cuma 01:29 | Son Güncelleme:

Bourne’un mirasından Bond doğar mı?

Bourne’un mirasından Bond doğar mı"

Robert Ludlum’un eserlerinden uyarlanan, Matt Damon’ın Jason Bourne karakterine can verdiği ‘The Bourne Identity-Geçmişi Olmayan Adam’ aksiyon sinemasının ve ajanlık sınıfı filmlerinin yüz aklarından biri olmuş, çok yüksek bir gişe ve eleştirmen desteği almıştı.

Kaan KAVUŞAN
kaan.kavusan@aksam.com.tr

Robert Ludlum’un eserlerinden uyarlanan, Matt Damon’ın Jason Bourne karakterine can verdiği ‘The Bourne Identity-Geçmişi Olmayan Adam’ aksiyon sinemasının ve ajanlık sınıfı filmlerinin yüz aklarından biri olmuş, çok yüksek bir gişe ve eleştirmen desteği almıştı.

Ardından gelen iki devam filmi ‘Bourne Supremacy-Medusa Darbesi’ ve ‘Bourne Ultimatum-Son Ültimatom’da, yönetmenliği devralan Paul Greengrass daha hızlı geçişler ve daha fazla siyasi entrikayla olay örgüsünü kurarak çıtayı bir seviye yukarıya çıkarmıştı. Son devam filmi ‘The Bourne Legacy-Bourne’un Mirası’ ise hakikatten Ajan Bourne’un mirasını devralmaya çalışıyor ve arada bir Jason Bourne’u da anarak paralel bir hikâye sunuyor.

Filmde bu kez Bourne’u ve dolayısıyla Matt Damon’ı göremiyoruz. Damon, “Greengrass yönetmiyorsa yokum” demiş... Filmimizin bu seferki kahramanı ‘The Hurt Locker-Ölümcül Tuzak’ ile dikkatimizi çeken Jeremy Renner’ın canlandırdığı Aaron Cross... Bu kez Cross teşkilatın başına belâ oluyor. Bu değişiklikle beraber, yapımcıların Bourne’u bir nevi James Bond’a çevirme hesapları olduğu alt okumasını yapabiliriz.

İlk üç filmin senaristi Tony Gilroy’un, bu sefer yönetmen koltuğunda olması en azından konu bütünlüğüne hâkimiyeti olduğunu söylememizi sağlasa da konuya hâkim olmak bir filmin iyi işlemesi için yeterli değil. Gilroy, serinin daha önceki yönetmenlerinden Greengrass ve Liman’dan oldukça farklı bir yönetim sergiliyor. Aksiyon sahnelerinde Greengrass’ın hızlı, kesme montaj stilini taklit ederken (ki bunda bir sakınca yok), diğer sahnelerdeyse kendi dilini oluşturmaya çalışıyor.

Jeremy Renner’ın aksiyon sahnelerinde sırıtmaması bu alandaki tecrübesinden dolayı beklenen bir şey. Ama yüz yapısı oldukça değişik olan Renner’dan, bir Damon performansı beklenmemesi gerek.

Filmin pazarlanma aşamasındaki fragmanda ‘Jason Bourne buzdağının görünen yüzüydü’ sloganı kullanılmıştı. Fakat buzdağının geri kalanına değil, sanki dibindeki bir noktaya bakıyor gibiyiz aslında. Hikâyeye yeni katılan çok az şey var.

Filmin yardımcı oyuncularından Edward Norton, filmde ‘Collateral-Tetikçinin Gecesi’ndeki Tom Cruise misali kır saçlarıyla çıkıyor karşımız ama süresi az.

Bir Bourne filminin olmazsa olmazları; otoyol kovalamaca sahneleri, ajanlar arası dövüşler ve damdan dama atlamalar yine var. Ama dozunun, ilk üçleme düzeyinde ve kalitesinde olmadığını söylemek gerek.

‘The Bourne Legacy’ belki ‘Bourne’ etiketini taşımasa çok daha fazla kişinin hoşuna gidebilirdi fakat yapmış olduğu bu “Bourne’un devam filmiyim” koşullandırmasının altından kalkması zor.

Vizyon.. Vizyon…

Storage 24-Korku Kapanı
Londra’da sebebi belli olmayan bir kaza sonucu devasa bir kargo uçağı düşer. Charlie ve Shelley adlı ayrılığın eşiğindeki bir çift, kiralık depoya kaldırttıkları eşyaları bölüşmektedir. Fakat uçağın düşmesiyle başlayan felaketler sonucu deponun olduğu koridorda mahsur kalırlar. Birileri onları takip etmektedir…

Saftrik Greg’in Günlüğü: İşte Şimdi Yandık
Saftrik Greg’in maceraları devam ediyor. Bu kez de okul bitti, şimdi tatil zamanı. Fakat birden tüm planları sarsılan Greg, yepyeni bir plana koyuluyor. Film uyarlandığı kitabın üçüncü ve dördüncü serisinden baz alınarak senaryolaştırılmış.

Paris-Manhattan
Woody Allen’e takıntılı bir eczacı olan Alice, ustaya dair her şeyi bilmektedir. Bir gün Victor adında orta yaşlı bir adamla tanışır ve hiç Allen filmi izlemediğini öğrenince, ikili arasında bir ilişki gelişir… Haftanın romantik komedisi.

<h3>Başkan Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na Gara tepkisi</h3><h3>'KATLİAMI ÜSTÜME YIKMAK İSTEDİ'</h3><p>G

24 Şubat 2021 Güncel Haberler

Erzurumlu kadınlar karla kaplı ormanda atlı safari yaptı

Avukatlık yerine çobanlık yapmayı tercih etti

Üniversitede üretildi! Kilosu 4 bin liraya kadar çıkıyor