• $8,3672
  • €10,234
  • 502.297
  • 1459.57
29 Mayıs 2021 Cumartesi 07:00 | Son Güncelleme:

Bitkilere bir kez de bu gözle bakın

Bitkilere bir kez de bu gözle bakın

Zeytin, kivi, bezelye, mimoza, ceviz, selvi, ananas, lahana, avokado ve nar gibi tümü bitkilerin Siemens Healthineers tıbbi görüntüleme cihazlarında gerçekleştirilmiş çekimlerinin yer aldığı 'Algoritmalar ve Bitkiler' sergisi çevrimiçi olarak devam ediyor. Sergiden elde edilecek gelir, Kanserli Çocuklara Umut Vakfı'na bağışlanacak.

Siemens Healthineers'ın 'Algoritmalar ve Bitkiler' isimli sergisi bitkilerin iç dünyasını gözler önüne seriyor. Çevrimiçi olarak devam eden sergide Türkiye coğrafyasında yetişen çeşitli bitkilerin tıbbi görüntüleme cihazlarında gerçekleştirilmiş çekimlerinde ortaya çıkan ilginç görüntüler yer alıyor.

Tıbbi görüntüleme cihazları alanında faaliyet gösteren Siemens Healthineers'ın, bitkileri bambaşka bir bakış açısıyla ele alan "Algoritmalar ve Bitkiler" sergisi, "cekimgucu.siemens-healthineers.com" adresinde sanatseverlerin beğenisine sunuluyor. Sergide, sanat tarihçisi Seda Yörüker'ün küratörlüğü ve Prof. Dr. Ercan Karaarslan'ın danışmanlığında radyoloji uzmanları tarafından tomografi, emar (MR), mamografi makinelerinde çekimi yapılan bitkilerin fotoğrafları yer alıyor.

Zeytin, kivi, bezelye, mimoza, ceviz, selvi, ananas, lahana, avokado ve nar gibi tümü Türkiye coğrafyasında yetişen bitkilerin Siemens Healthineers tıbbi görüntüleme cihazlarında gerçekleştirilmiş çekimlerinin yer aldığı sergiden elde edilecek gelir, Kanserli Çocuklara Umut Vakfı'na bağışlanacak.

DOLMALIK BİBER İLHAM VERDİ

Siemens Healthineers Türkiye Genel Müdürü Enis Sonemel, görüntülemenin sağlık hizmetlerinde hayati bir rol taşıdığına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Bu ilişkiden yola çıkarak bu kez görüntüleme cihazlarımızın yaşama farklı bir açıdan dokunmasını istedik. Bundan yaklaşık 40 yıl önce ürettiğimiz ilk MR görüntüleme cihazımızda çekimi yapılan dolmalık biber görüntüsünden aldığımız ilhamla 'Algoritmalar ve Bitkiler' sergimizi hayata geçirdik. Bu sergimizle görüntülemeyi ve geçmişten bugüne odaklandığımız inovatif teknolojiyi sanatla bir araya getirmek bizim için son derece heyecan verici bir proje oldu. Bitkilerin eşsiz dünyası radyologların gözünden birer sanat yapıtına dönüşürken farklı bir dünyanın kapılarını aralamış olduk."

Sağlık sektörünün gelişimine katkıda bulunacak ve toplumsal fayda sağlayacak projeleri hayata geçirmeye önem verdiklerini aktaran Sonemel, "Dünyada başka bir örneği olmayan Algoritmalar ve Bitkiler sergimizle de bu kez sanatın iyileştirici ve dönüştürücü gücünü yaşama daha fazla katmak için harekete geçtik ve sanatın odakta olduğu ilk projemizi gerçekleştirdik." değerlendirmesinde bulundu.

GÖRÜNTÜ ÜRETMEDE SINIRLARI SÜREKLİ ZORLUYORUZ

Serginin küratörü Seda Yörüker ise serginin çevrim içi olmasının salgın döneminde anlam taşıdığına işaret ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Görüntü odaklı bir çağda yaşıyoruz ve görüntü üretmede sınırları sürekli zorluyoruz. Algoritmalar ve Bitkiler, tıp teknolojisi ile sanatın ortak olgusu görüntü üzerine şaşırtan, uyaran, zihni kurcalayan, ilham veren yenilikçi bir sergi. Bugün artık disiplinler arasılıktan değil, disiplinler aşırılıktan bahsettiğimiz bir dönemdeyiz. Dolayısıyla tıp ya da sanat sınırların zorlanması, geçişler, birbirine bulanmalar çok değerli. "

Yörüker, sergide mimozadan enginara, kaktüsten ayçiçeğine, kokinadan limona, polygalaya, bezelyeye, güle uzanan 41 çeşit bitki olduğuna da değinerek, bu serginin sanat, bilim ve teknolojinin sonsuz sınırlarını birlikte düşünmek için bir fırsat olduğunu sözlerine ekledi.

Sanatseverler yıl sonuna kadar sürecek sergiyi, "cekimgucu.siemens-healthineers.com" adresinden izleyebilir.

  • bitki
  • sanat
  • sanatçı
  • seda yörüker
<p>Birçok başarılı şarkının altına imzasını atmış olan  ünlü şarkıcı Merve Özbey, geçtiğimiz yıl vef

Merve Özbey'den vefat eden babasına duygusal paylaşım

Bakan Karaismailoğlu, Dostluk Yolu Şantiyesi'nde incelemelerde bulundu

Ölen çocukların fotoğrafları Gazze'deki bir binanın enkazı üzerinde sergilendi

Kral Kızı Hamamı ziyarete açılıyor