• $8,282
  • €9,7439
  • 499.887
  • 1126.99
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
14 Eylül 2013 Cumartesi 02:00 | Son Güncelleme:

Ben de Kavin’le beraber okuyorum

Ben de Kavin’le beraber okuyorum

Oyuncu Sevinç Erbulak ile kızı Kavin’i ve onun eğitim sürecini konuştuk. “Onunla beraber okuyorum, sadece sınavlara girmiyorum” diyen Sevinç Erbulak, çocuğu bu yıl okula başlayacak annelere de tavsiyelerde bulundu.

Aslıhan GÜNDÜZ / aslihangunduz.blogspot.com

Ders zili çalmadan önce biz Sevinç Erbulak’ın kapısını çaldık, kızı Kavin ile okul telaşının olup olmadığını sormak için. Kavin arkadaşlarını çok özlemiş, Sevinç Hanım, “Anneler telaşa kapılmasın, yıl sonunda her çocuk okumayı öğrenmiş olacak” diyerek, şimdi 2. sınıf hazırlıklarının yaşandığı okul sürecini bizlerle paylaştı.

Kavin 1. sınıfa başladığında, ilk gününüz hem sizin hem de Kavin’in nasıl geçmişti?
Harika bir gündü. Sanki ikimiz de o gün doğmuş gibiydik. Her şeye büyük bir şaşkınlıkla baktığımız, bitmesini istemediğimiz bir gün olmuştu 

Ders çalışmasıyla ilgili sorunlar yaşamış mıydınız? 
Mış mı? Bütün bir yaz yaşadık. Kavin ev ödevi yapma konusunda çok başarılı, hatta bütün programını buna göre ayarlıyor. Buna rağmen bu yaz, perişan olduk.  Ödev dışındaki her şey o kadar cazipti ki ben de olsam ben de yapmamanın türlü türlü yollarını arardım. Yine de hepsini bitirdik.

İlk okumayı söktüğünde, o meşhur kırmızı kurdeleyi aldığında anne-kız nasıl bir sevinç yaşadınız? 
Benim için yeni bir çağın başlangıcı gibi Kavin’in okuması. Hatta bana bozulup babasının telefonundan bir mesaj attı okumaya başladıktan bir hafta sonra, hâlâ saklarım. Paylaşılacaklar çok artıyor. Bütün yaz aynı evin içinde mektuplaşıp durduk mesela.

Kavin okul disiplinine hemen uyum sağladı mı?
Sanırım evet ama okul da çok önemli.  Kavin, okul açısından da öğretmen açısından da çok şanslı. Okul disiplinine ilk günden uyum sağlayan bir çocuk, çünkü biliyor ki evde istediği kadar delirebilir.

Kavin, okulun açılmasını istediğini mi yoksa tam tersini mi söylüyor? 
Artık açılsın diyor. Öğretmenini ve arkadaşlarını çok özledi. Yeni öğreneceği şeyleri çok merak ediyor. Matematiği çok seviyor, bütün yaz bana; “345 ile 10’u topladığımda 355 ediyor değil mi?” şeklinde sorular sordu. 

Okula en çok neden gitmek istiyor?
Evimiz arkadaşlarına yazdığı özlem dolu mektuplarla dolu, durum bu. 

Öğretmen-öğrenci, öğretmen-veli ilişkisi nasıl olmalı?
Şu an sahip olduğumuz şekli çok seviyorum. Mesafeli ama sevgi dolu. Bir de güven şart tabii... 

Birinci sınıf telaşında olan annelere neler söylemek istersiniz? 
Sakin olsunlar. Her şey olacağına varacak, güzel varması için izlesinler yeter. Bir iki kitap eksikleri varsa annem gibi heyecanlanmasınlar, tüm eksikler tamamlanıyor ve bir bakıyorsunuz okuma bayramındasınız. Okuyamayan, yazamayan çocuk kalmayacak emin olabilirler. 

 

<p>Editör: <a href='mailto:duygu.gecu@turkmedya.com.tr'>duygu.gecu@turkmedya.com.tr</a></p><p>Kurgu:

Charlie Hebdo neyin peşinde?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Fotoğrafçıların cesaret isteyen pozları

İstanbul'da tatil trafiği başladı