• $7,5945
  • €8,8485
  • 454.061
  • 1131.27
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
11 Temmuz 2020 Cumartesi 08:00 | Son Güncelleme:

Batıdaki sınır kapımız: Edirne

Batıdaki sınır kapımız: Edirne

Bu hafta rotamız serhat şehri Edirne.

İstanbul’a 240 km uzaklıkta olan ilimiz 2 komşu ülkeye açılan kapımız. Yunanistan’a Karaağaç-Pazarkule ve İpsala kapıları, Bulgaristan’a ise Kapıkule ve Hamzabeyli sınır kapıları olmak üzere Edirne’de 4 sınır kapısı bulunuyor. Bu sınır kapıları son yıllarda Edirne için oldukça önemli hale gelmiş komşu ülke vatandaşları pazar alışverişlerini bile yapmak için Edirne’ye geliyorlardı fakat pandemi süreci maalesef bu sınır ticaretine set koydu. Sürecin bitmesini hem Türk tarafı hem de Yunan tarafı vatandaşları dört gözle bekliyor.

Bunun dışında Edirne’den 2 tane de ırmak geçiyor, Meriç ve Tunca nehirleri. Edirne tarihi olarak da önemli bir şehrimiz. Traklar soyundan Odrisler’in Edirne’nin bulunduğu yerde bir kent kurdukları biliniyor. Sonra Makedonyalılar ve Roma İmparatorluğunun hakimiyeti ve Edirne gerçek önemini ve kimliğini Osmanlı döneminde bulmuştur. Çünkü Osmanlı Edirne’yi başkent olarak seçmiştir. Bu yüzden Edirne Osmanlı eserlerinin çok olduğu bir kentimiz.

UNESCO LİSTESİNDE

Tabii en önemli eser Selimiye Camii. II. Selim tarafından Mimar Sinan’a yaptırılmış. Ustalık eserim diye övünen Mimar Sinan bu camiyi 90 yaşında yapmış. 1568-1575 yılları arasında yapılan caminin bittiğini vefat eden 2. Selim görememiştir. Camiye girerken enaniyet zincirinden (içeri girerken her türlü egonu, kibrini bırak eğil ve gir anlamında) geçerek içeri giriyorsunuz

UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne giren Selimiye Cami’nin tek kubbesi Allah’ın tekliğini, 5 kademeli pencereler İslam’ın 5 şartını, minarelerde 6 yolun olması imanın 6 şartı olduğunu, içeride 4 kürsü 4 hak mezhebi, 32 kapı 32 farzı, minarelerin 12 şerefesi ise 12. padişah tarafından yaptırıldığını sembolize ediyor. Hemen çıkıştaki Selimiye Arastası, Selimiye Camii’ne gelir getirmesi için III. Murat tarafından 1574-1595 de yaptırılmış. Camiyi gezdikten sonra buradan alışveriş yapabilirsiniz.

Cami içindeki herkesin merak ettiği ve görmek istediği, müezzin mahvilinin mermer ayaklarında bulunan ters lale motifinin de bir hikayesi var. Rivayete göre caminin yapılacağı yer lale bahçesiymiş ve sahibi burayı satmak istememiş, daha sonra ikna edilmiş fakat camiye bir lale motifi konulması şartıyla arsasını satmış. Mimar Sinan, lale motifini ters koymuş, lale motifi alanın eskiden lale bahçesi olduğunu, ters olması ise sahibinin tersliğini temsil ediyormuş

NERELERİ GEZEBİLİRİZ?

Edirne sadece Selimiye’den ibaret değil çok ziyaret edilecek yerler var. Tarihi ve turistik bir çok mekan ziyaret edilecekler listesine eklenebilir. Bunların birkaç tanesini sayarsak; Kırkpınar Şenlik Alanı, Eski (Ulu) Cami, Ali Paşa Çarşısı, Vakıf Müzesi, II. Beyazıd Küliyesi, Sağlık Müzesi, Balkan Şehitliği Anıtı, Adalet Kasrı, IV. Mehmet Av Köşkü, Muradiye Camii, Üç Şerefeli Cami, Tarihi Karaağaç Tren Garı, Lozan Anıtı ve Müzesi, Türk İslam Eserleri Müzesi, Meriç Nehri ve Köprüsü, Edirne Müzesi, Bulgar Kilisesi.

Şehrin biraz dışında yer alan Kırkpınar alanı her sene yaz başlangıcında yapılan Kırkpınar yağlı güreşleri festivalinde tam bir panayır alanına dönüşüyor ve 1 hafta süreyle yerli ve yabancı turistler, spor adamları Edirne’ye akın ediyor.

CİĞER YEMEDEN OLMAZ

‘Edirne’ye gelmişken ne yenir?’ diye soracak olursanız, tabii ki Edirne tava ciğeri ve ardından peynir helvası veya Hayrabolu tatlısı diye cevaplanabilir. Tava ciğeri sevmeyenler ise Edirne Köftesi’ni de deneyebilirler. Edirne’de konaklayabilmek için birçok otel bulunuyor. İstanbul’dan gelecek olanlar için günübirlik bir gezi yeterli olabilir. Daha uzaktan gelen misafirlerin gece konaklaması daha uygun olur.

Eğer geceleme yaparsanız Meriç ve Tunca nehirlerinin kenarında kahvaltı etmek iyi bir tercih olabilir.

ZEKİ GÜMÜŞ

<p>Editör: Duygu Gecü (<a href='mailto:duygu.gecu@turkmedya.com.tr'>duygu.gecu@turkmedya.com.tr</a>)

Nuh Albayrak Yorumluyor

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Tokat'ta AVM yangını

Kötü koku şikayetiyle girilen evden servet çıktı