• $16,7063
  • €17,5841
  • 975.993
  • 2476
27 Şubat 2021 Cumartesi 07:01 | Son Güncelleme:

Başkan Erdoğan ile 18 yıl sonra yeniden bir araya gelen milli sporcu Selen Gülel, Akşam Cumartesi'ye konuştu: Kendimi yeniden keşfettim

Başkan Erdoğan ile 18 yıl sonra yeniden bir araya gelen milli sporcu Selen Gülel, Akşam Cumartesi'ye konuştu: Kendimi yeniden keşfettim
- MERVE YILMAZ ORUÇ / merve.oruc@aksam.com.tr

Modern pentatlonda Yıldızlar Türkiye Şampiyonu ve dünya üçüncüsü olan Selen Gülel'in hedefi olimpiyatlarda madalya kazanmak. “Pentatlonun hayatıma girmesi ve aldığım başarılar ile özgüvenim yerine geldi. Kendimi yeniden keşfettim, tanıdım.” diyen Gülel, başarısını ailesine borçlu olduğunu dile getirdi.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde geçtiğimiz günlerde düzenlenen Milli Sporcu Bursu Tanıtım Toplantısı'nda sporcularla bir araya gelen Recep Tayyip Erdoğan'a büyük bir sürpriz yapıldı. 2003 yılında başbakan olduğu dönemde Rize'de bir hastanenin açışına katılan Erdoğan'ın hastaları ziyareti sırasında kucağına aldığı minik bebek Selen karşısına başarılı bir sporcu olarak çıktı. Selen yıllar önce çekilen kareyi Cumhurbaşkanına hediye etti. Bugün 18 yaşına gelen Selen Gülel, başarılı, hedefleri olan bir sporcu. Modern pentatlonda Yıldızlar Türkiye Şampiyonu ve dünya üçüncüsü olan Gülel, 2019'da Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından düzenlenen Sporun En'leri ödül töreninde de yılın pentatleti seçilmiş. Gülel'in hedefi Olimpiyatlarda madalya kazanmak. Selen ve babası Enis Gülel ile 2003'ten 2021'e uzanan o fotoğrafın hikâyesini, spor hayatını ve hedeflerini konuştuk.

Cumhurbaşkanı ile çekilen fotoğrafını ilk ne zaman gördün?

Fotoğrafı üç, dört yaşımdayken gördüm. Ama o zaman bir anlam veremiyordum tabii. Üçüncü sınıfa giderken farkına vardım. Aklımın bir köşesinde yeniden bir araya gelebilir miyiz? düşüncesi hep vardı. Ama kısmet olmamıştı. Bu şekilde milli bir sporcu olarak karşısına çıkmam daha güzel oldu.

O an neler yaşandı peki?

Cumhurbaşkanımız dâhil herkes şaşırdı. Bana, "Bu sen misin? Rize'de mi doğdun?" diye sordu. "Neden bu zamana kadar bu fotoğrafı bana ulaştırmadınız?" dedi. Gençlik ve Spor Bakanımızda oradaydı. Benim için "Sporcumuzla irtibatı kesmeyelim" dedi. Yanından ayrılırken olimpiyatları sordu. Katılacak mısın? Hedefin nedir?" dedi. Ben de olimpiyatlarda madalya kazanmak istediğimi söyledim. Herkes için güzel bir anı oldu.

Ne zaman başladın pentatlona?

Dört yaşımda bale yapmaya başladım. Balede ilerleyince hocalarım beni jimnastiğe yönlendirdi. Dokuz yaşıma kadar jimnastik ile uğraştım. Babamın işi dolayısıyla Van'a gidince ara vermek zorunda kaldım. Birkaç yıl sonra Ankara'ya döndük. Spor lisesine gidecektim ve bir branş seçmem gerekiyordu. Benimle ilgilenen hocamın yanına gittim. O da beni pentatlona yönlendirdi.

Modern pentatlon nasıl bir spor?

Modern pentatlon, eskrim, yüzme, binicilik, atış ve koşudan oluşuyor. 2018 yılında başladım pentatlona. İlk iki yıl çok yoğun bir çalışma dönemi geçirdim. Önce koşu ve yüzme vardı. Bunlara aşinaydım. Sonra atıcılık eklendi. Hiç tecrübem yoktu. Biraz zorlanmıştım. Silahlar bir kiloya yakın. Kollarım ağrıyordu ilk başlarda. Antrenmanlar ile o süreci atlattık. Sonra eskrim de eklendi. Şu anda da binicilik eğitimim başladı. Ama binicilik yarışlara önümüzdeki yıl eklenecek. Canlı bir hayvan ile yarışmak çok farklı.

Günde kaç saat antrenman yapıyorsun?

Günde en az üç farklı antrenmanım oluyor. Eskrim haftanın her günü. Eskrim öncesi iki gün kuvvet antrenmanı oluyor. Diğer günler yüzme. İki gün binicilik eğitimim, üç gün akşam koşu antrenmanı var.

Yorulduğun zamanlar oluyor mu?

Zorlandığım ve yorulduğum zamanlar oldu. Ama ailemin ve antrenörlerin desteğiyle yoluma devam ettim. En çok eskrimde zorlanıyorum. Antrenmanlar devam ettikçe yoluna girecektir.

Her branş büyük emek istiyor. Sadece biri ile devam etmek istedin mi?

Sadece biri ile devam etmek gibi bir düşüncem olmadı. Tek branşta devam etmek bundan sonra sıkıcı olabilir.

Okul ile birlikte antrenmanlar nasıl devam ediyor?

Lise son öğrencisiyim. Spor lisesinde okuduğum için spor derslerine katılmıyorum. Akademik derslerim çok yok. Onlara da katılmaya çalışıyorum. Eğitimime spor alanında devam edip üniversitede de BESYO okumak istiyorum. Öğretmen olunca antrenörlük de yapabilirim. Üniversitede kalma düşüncem de var.

Dünya üçüncülüğü ve Avrupa ikinciliği aldın. Bize bunlardan bahseder misin?

İlk yurt dışı yarışım Prag'daki Avrupa Şampiyonası'ydı. Milli formayı giymek büyük bir gurur. Birkaç sene önce milli formayı giyeceğimi söyleseler inanmazdım. Prag'daki şampiyonada derece beklentisi yoktu. Ancak yarışma başladığında baktım herkesi geçiyorum. Fotofiniş oldu, dördüncü olmuştum. Güzel bir deneyimdi. Portekiz'de Avrupa ikincisi oldum. ABD'de düzenlenen UIPM 2019 Dünya Biathle – Triathle Şampiyonası'nda partnerim Milli sporcu Berkay Koruyucu ile U17 Triathle Mix Yarışları'nda dünya ikincisi olduk. Ben, U17 Triathle Kadınlar Ferdi Yarışı'nda dünya üçüncüsü oldum. İkincilik saniyeler ile kaçtı.

Bundan sonraki hedefin nedir?

Haziran'da Avrupa Şampiyonası var. Temmuz'da da Mısır'da Dünya Şampiyonası. İlk hedef buradan dereceler ile dönmek. 2024 ya da 2028 olimpiyatlarında kürsü yapmak da en büyük isteğim.

CUMHURBAŞKANININ KARŞISINA BAŞARILI BİR SPORCU OLARAK ÇIKMASI ANLAMLIYDI

Enis Gülel

Selenin doğduğu gün 15 Temmuz 2003'te neler oldu?

Büyük bir tesadüf oldu aslında. Eşim Selen'e doğum yaptığı gün hastanenin açılışı varmış. Rize Saynur Yardımcı Kadın Doğum Hastanesi. O dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ve Sağlık Bakanı Rize'ye gelmişti. Odanın kapısı çaldı içeri giren Cumhurbaşkanımız idi. Biz de şaşırdık. Selen doğalı yarım saat olmuştu. Cumhurbaşkanımız 'hayırlı olsun' dedi ve Selen'i kucağına aldı. Hatıra fotoğrafı çektirdi. O kareyi bize de gönderdiler.

Bu fotoğrafı ulaştırmayı düşündünüz mü Cumhurbaşkanına?

Elbette istedik. Ancak bir gün yeniden aynı karede olacaklarını hayal edemezdik. Yıllar geçti. Selen iyi bir sporcu oldu. Kızımın bir gün külliyeye gideceğini düşünüyordum. Milli Sporcu Bursu Tanıtım Toplantısı vesile oldu. Kulüp başkanı ile görüştük. Fotoğraftan haberi vardı. Federasyon bakanlık ile iletişime geçti ve Gençlik ve Spor Bakanlığı fotoğrafı çerçeveletti. Toplantıda da Selen takdim etti. Cumhurbaşkanımıza da sürpriz oldu. Karşısına başarılı bir sporcu olarak çıkması bizim için anlamlıydı.

Selen'in bugünlere gelmesinde emeğiniz büyük...

Selen ilköğretim dönemlerinde ellerinin üzerinde yürüyen bir çocuktu. Yerinde duramazdı. Yeteneği vardı. Bu yeteneklerinin üzerine gitti. Biz de aile olarak onu destekledik. Bu başarının arkasında büyük bir emek, özveri var. Selen ile sabah evden çıkıyoruz akşam giriyoruz. Antrenmanlar hep farklı yerlerde. Eşim sağlıkçı olduğu için yoğun çalışıyor. Ben işlerime ara verip kızımla ilgilenmeye başladım. Bu fedakârlığı yapmazsanız böyle başarılı çocuklar yetişmez.

Kızınızla ilgili neler söylemek istersiniz?

Dünyanın en şanslı anne babalarıyız biz. Selen saygılı ve dürüst bir çocuk. Bizim için başarısı ikinci planda. Bir de oğlumuz var. Hacettepe Üniversitesi'nde Piyano Bölümü öğrencisi. O da Selen'e örnek oldu. Çocuklarımızın önce ahlaklı, dürüst olması için çabaladık. Selen ilk yurt dışı seyahatinden geldiğinde federasyon başkan yardımcısı yanıma geldi. Bana "Böyle bir çocuk yetiştirdiğiniz için size teşekkür ederim." dedi. Şampiyon olsa bu kadar gurur duymazdık.

Türkiye'den kardeş ülkelere açık çek: Kısıtlama olmayacak
Türkiye'den kardeş ülkelere açık çek: Kısıtlama olmayacak

Türkiye'den kardeş ülkelere açık çek: Kısıtlama olmayacak

Hazine'den ekonomi düzenlemesiyle ilgili açıklama: Finansal istikrar için tedbirler alınıyor
Hazine'den ekonomi düzenlemesiyle ilgili açıklama: Finansal istikrar için tedbirler alınıyor

Hazine'den ekonomi düzenlemesiyle ilgili açıklama: Finansal istikrar için tedbirler alınıyor

Türkiye'den yeni milli hamle! TOGG için doping olacak
Türkiye'den yeni milli hamle! TOGG için doping olacak

Türkiye'den yeni milli hamle! TOGG için doping olacak

<p class='MsoNormal'>Erkekler uzun parkurda genel klasman birincisi Gökhan  Uzuntaş olurken, kısa pa

Turkcell GranFondo İstanbul Yarışı Beykoz'da gerçekleşti

Marmaris'te ormanı yakan şüphelinin olaydan önceki son görüntüsü

İşte haftanın yalanları! Hepsi tek tek deşifre edildi

Çölün altında Türk mucizesi! Neredeyse Çin Seddi kadar uzun...