• $12,8561
  • €14,5284
  • 736.163
  • 1808.79
17 Nisan 2021 Cumartesi 07:00 | Son Güncelleme:

Bahçemin uzun ömürlükleri: Anadolu'nun ninnileri

Bahçemin uzun ömürlükleri: Anadolu'nun ninnileri
- GÜLCAN TEZCAN / gulcantezcann@gmail.com

Hollanda'da yaşayan genç sanatçı Duygu Alkan, bahçemin uzun ömürlükleri anlamına gelen My Garden's Perennials albümünde Anadolu'daki farklı dillerde söylenen ninnileri bugüne taşıyor.

Anadolu'nun tüm dillerindeki ninnileri "My Garden's Perennials adlı albümünde usta isim Coşkun Karademir'in prodüktörlüğünde ve düzenlemeleriyle bir araya getiren Duygu Alkan, "Dünyanın her yerinden insanların çocukluğuna dokunmayı, binlerce yıldır yerli kültürün temelini oluşturan derin bir niteliğe sahip bu coğrafyadaki kültürleri, uluslararası platformda tanıtmayı hedefliyorum." diyor. Duygu Alkan'la müzikal yolculuğunu konuştuk.

Duygu Alkan kimdir? Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

Hollanda'da yaşayan Türk bir sanatçı, kondüktör, eğitmen ve araştırmacıyım.

Müzikal yolculuğunuz ne zaman başladı? Ne zaman profesyonel anlamda bir yola girdiniz?

Aslında çocukluğumdan itibaren başladı diyebilirim. Ailesinde hiç müzisyen olmayan, hukukçu bir ailede büyüyen, eline annesinin tarağını alıp şarkı söyleyen küçük bir kız çocuğu olarak büyüdüm. Profesyonel anlamda müziğe başlangıcım Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı'nda aldığım Türk Müziği eğitimimin ardından (2013-2017), Avrupa'nın multikültürel yapısının bana yeni bir perspektif kazandıracağı ve müzikal hayatımı zenginleştireceği düşüncesiyle, yüksek lisans eğitimimi Kudsi Erguner, Michalis Cholevas gibi sanatçılardan eğitim alarak Hollanda'da Codarts Üniversitesi Dünya Müzikleri bölümünde tamamladım.(2017-2019). Klasik Türk Müziği ve geleneksel Türk Halk Müziği performanslarımın yani sıra; Türkiye, Yunanistan, Almanya, Fransa, İran ve daha dünyanın bir çok farklı bölgesinden müzisyenlerle birlikte; Osmanlı ve Anadolu kültüründe var olan, farklı dillerdeki repertuvarları, 2015'ten beri Avrupa'daki köklü konser mekanlarında farklı projeler ve sanatçılar ile performanslar sergiledim. Yeni kurmuş olduğum, Hollanda Kültür Sanat fonu tarafından desteklenen Duygu Alkan Project adlı projem ile de sanat faaliyetlerime devam etmekteyim.

Kendinizi hangi tür müziklere yakın hissediyorsunuz? Hangi müziklerden ve müzisyenlerden besleniyorsunuz?

Geniş bir yelpaze olan Dünya müziğine diyebilirim. Farklı kültürlerin müziklerini dinlerim genelde. Gelenekseli yeniden modern motiflerle sunmak bir hayli hoşuma gidiyor. Büyük bir Erkan Oğur dinleyicisiyim. Jazz müziğini severek dinlerim, henüz yansıtmadım kendi müziğime ama ileride yansıtmak isterim.

Albümünüzün konseptinden bahsedelim biraz da. Neler dinleyecek müzikseverler bu albümde?

Bahçemin uzun ömürlükleri anlamına gelen My Garden's Perennials albümü, Anadolu'daki farklı dillerdeki ninnilerin, geleneksel ve çağdaş yorumudur. My Garden's Perennials, dünyanın her yerinden insanların çocukluğuna dokunmayı, binlerce yıldır yerli kültürünün temelini oluşturan derin bir niteliğe sahip bu coğrafyadaki kültürleri, uluslararası platformda tanıtmayı hedeflemektedir. My Garden's Perennials, ninni geleneğinin devamını sağlayacak bir projedir, Türkiye'de sanatında yer edinmiş Coşkun Karademir, Derya Türkan, Cenk Erdoğan ve daha bir çok usta sanatçılar ile özenle düzenlenmiş ve icra edilmiş, benim tarafından yeniden yorumlanmış bir albümdür.

Farklı dillerde şarkılar icra etmek duygu anlamında bir farklılık yaşatıyor mu?

İcra etmeden önce eserleri tercüme edip içselleştirdikten sonra o büyü kaybolmuyor. Ama bunun yanı sıra, bazen bir eser sizi alıp öyle bir yere götürüyor ki sözleri anlamanıza pek gerek kalmıyor. Mesela ben bilmediğim bir dildeki şarkıyı dinlerken, hiç gitmediğim diyarlara gidebiliyor, hiç tanımadığım insanlarla tanışabiliyorum. Bazen sadece müziğin ruhu yetebiliyor. Bu icram esnasında da geçerli.

Müzik bir yanıyla çok ticari bir alana dönüştü. Genç bir müzisyen olarak böyle bir ortamda kendinizi nereye konumlandırıyorsunuz?

Popüler kültürde evet, maalesef. Yaptığım müziğin özel bir kitlesi olduğuna inanıyorum ve kendimi sanatın icra edilebildiği her yerde konumlandırabilirim. (Sanatseverlerin büyük kıymetli katkısıyla birlikte.)

Müzikseverler sizi hangi ortamlarda dinleyebilecek?

Seslendirdiğim şarkıları Spotify, Apple Music, Deezer, Youtube ve bütün dijital platformlardan dinleyebilirler.

  • hollanda
  • sanatçı
  • duygu alkan
  • gülcan tezcan
'Türkiye'nin enerji cenneti haline gelecek'... Tarihi proje için geri sayım
'Türkiye'nin enerji cenneti haline gelecek'... Tarihi proje için geri sayım

"Türkiye'nin enerji cenneti haline gelecek"... Tarihi proje için geri sayım

Kayseri Havalimanı yeni terminalinin yüzde 37'si tamamlandı
Kayseri Havalimanı yeni terminalinin yüzde 37'si tamamlandı

Kayseri Havalimanı yeni terminalinin yüzde 37'si tamamlandı

Asgari ücrette 2022 maaşına yüksek zam formülü! Masadaki rakam belli oldu
Asgari ücrette 2022 maaşına yüksek zam formülü! Masadaki rakam belli oldu

Asgari ücrette 2022 maaşına yüksek zam formülü! Masadaki rakam belli oldu

<p> </p>

Sergen Yalçın'ın istifasına ret kararı

Uşak'ta dere yatağında patlamamış top mermisi bulundu

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (29 Kasım 2021)

Kuvvetli lodos hayatı olumsuz etkiliyor