İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 4.0795
  • 5.0103
  • 175.26
  • 110.932
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

Bağışıklık sisteminizi güçlendirmenin yolu

NİL ŞAHİN GÜRHAN

x

nil@nildiyet.com

Kış aylarında nezle, grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklardan uzak durmak ve her zamanki canlılığınızı ve dinamizminizi korumak için sağlıklı beslenmeniz gerekiyor. İşte size bağışıklığınızı güçlendirecek sağlıklı besin önerileri…

Bağışıklık sistemini güçlendiren besin öğeleri, vücudumuza giren mikroplara karşı savunma kalkanımızı güçlendirir. Bu besin öğelerinin başında proteinler, vitaminler ve mineraller yer alır. C vitamini mikroplarla savaşan hücrelerimizin içinde yer alır ve onlara güç katar. Fakat bu işlevini yerine getirebilmesi için C vitamini gereksinmesinin düzenli olarak her gün karşılanması gerekir çünkü C vitamini vücutta depolanamayan, her gün alınması gereken vitaminlerdendir. Çinko ve demir yetersizliğinde vücudun hastalıklara karşı gösterdiği direnç azalır.  

Havuç: Vücutta A vitaminine çevrilebilen beta-karotenden zengin olması nedeniyle bağışıklık sistemini güçlendiren sebzelerdendir. 

Yoğurt, probiyotik yoğurt,  kefir; İçerdiği probiyotikler ve laktik asitle mikroplara karşı koruma sağlar, düzenli tüketildiğinde soğuk algınlığına yakalanma riskini azaltır. 

Yulaf ezmesi veya yulaf ekmeği: İçinde bulunan beta-glukan isimli diyet lifi hastalıklara karşı direnci artırır, bağışıklık sistemini güçlendirir. Haftada 1-2 kez yulaf ezmesi ve öğünlerinizde 1-2 dilim yulaf ekmeği yiyebilirsiniz.  

Kuruyemişler: İçerdikleri yoğun magnezyum, çinko, omega-3 yağ asitleri ve E vitaminiyle bağışıklık sistemini güçlendirme  konusunda oldukça başarılıdırlar.  Ancak miktarda  ölçülü olun. 

 

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, İstiklal Marşı´nı okumaya çalışırken kelimeleri unutunca büyük bir ga

Kemal Kılıçdaroğlu, İstiklal Marşı´nı okumaya çalışırken büyük gaf yaptı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Van'da tespit edilen 6 adet sığınak imha edildi

Yiyeceklerinizi taze tutmak için bunları mutlaka yapın

En Çok Okunanlar