• $8,0869
  • €9,7532
  • 460.392
  • 1377.23
26 Temmuz 2014 Cumartesi 02:05 | Son Güncelleme:

Antep’in bayram sabahı İstanbul’a taşındı

Antep’in bayram sabahı İstanbul’a taşındı

Türk misafirperverliğinin en güzel örneği şüphesiz bayram sofraları ve ikramlarıdır. Mutfağıyla dünya gastronomisine girmeyi başaran Antep lezzetlerini ve Antep bayram sofrasına konuk olduk. Yeniköy Kaşıbeyaz Bosphorus’da yuvalama çorbasından katmere kadar Antep’in tüm özel lezzetlerini hikâyeleriyle öğrendik.

PINAR HİÇDURMAZ
pinar.hicdurmaz@aksam.com.tr
Fotoğraflar: UYGAR TAYLAN

Bilindiği üzere dünyada her ülkenin ayrı bir yemek kültürü bulunuyor ve her ülkenin yemeği kendi adıyla anılıyor: İtalyan Mutfağı, Meksika Mutfağı, Türk Mutfağı gibi. Ancak Gaziantep Mutfağı, dünyada kent ismiyle anılan tek mutfak olma özelliğiyle farklılığını ortaya koyuyor. Bu da Gaziantep mutfağının başlı başına ne kadar zengin bir mutfağa sahip olduğunu ispatlıyor. Katmer, kuru patlıcan dolması, kebaplar ve adı Antep’le bütünleşen baklava… Tatlısından kebabına, mezesinden salatasına, turşu çeşidine kadar liste uzadıkça uzuyor. Tabii hepimizin bu özel lezzetleri, yerinde Gaziantep’de tatma gibi bir şansı bulunmuyor. Biz İstanbullular olarak diğer şehirlere göre oldukça şanslıyız. Çünkü 180 derecelik muhteşem boğaz manzarasıyla Yeniköy Kaşıbeyaz Bosphorus, biz İstanbulluları gerçek Antep lezzetleriyle buluşturuyor. 24 yıldır Kaşıbeyaz’ın birbirinden özel lezzetlerini hazırlayan ünlü şef Talat Aksoy’dan Antep’te bayram sofralarının nasıl kurulduğunu öğrendik. 

SOFRALARIN BAŞ TACI YUVALAMA
Geleneksel kültürümüzde olduğu gibi Gaziantep’te de Ramazan bayramları tatlı bir telaş içerisinde geçer. Ramazan’ın son haftasından itibaren kadınlar bayram yemeklerini hazırlamaya başlarlar. Gaziantep ve bayram sofrası kelimeleri bir araya gelince, ilk akla gelen lezzetlerden biri yuvalamadır. Bayram sofrasının baş tacı olan yuvalama yemeğini yapmak için kadınlar önceden bir araya gelir. İmece usulü toplanır. Sadece yuvalama değil, bayram süresince ikram edilecek tüm yemekler, neşe ve sevgiyle hazırlanmaya başlanır. Öncelikle yuvalama için küçük köfteler el birliğiyle yuvarlanıp hazırlanır. Kadınlar tarafından yazın kurutulmuş patlıcan, kabak ve biber bayram sofrasında yerini almak üzere içi kıymayla doldurularak bayramdan bir gün önce pişirmek üzere hazır hale getirilir. Elde açılarak hazırlanan peynirli ve kıymalı su böreği de bayram sabahı pişirilmek üzere tepsilere yerleştirilir. 

BAYRAMIN VAZGEÇİLMEZİ TATLILAR
Ramazan bayramının bir diğer özel lezzeti, içinde anason, susam ve çörekotu üçlüsünün yer aldığı kahke, bayram sabahı odun fırınlarında pişirilmeye hazır hale getirilir. Gaziantep’de bayram sofralarının olmazsa olmaz tatlarından bir tanesi de katmerdir. Sabah kahvaltılarında dahi yenilen bu tatlı yiyeceğin içerisinde şeker, kaymak, sade yağ ve Antep fıstığı bulunur. Bu el emeği isteyen özel tatlı, hazır yufkadan daha ince açılması gerektiği için oldukça zahmetlidir. Bu lezzetli tatlının yapımında sadece su, un ve tuzdan tutulan hamur, elle savurularak açılır. Hamurun orta kısmına yağ serpip üzerine şeker ve Antep fıstığı koyularak hamur zarf şeklinde kapatılır, özel tepsisiyle fırında pişirmek üzere hazır hale getirilir. Tabii tatlı ve Gaziantep deyince bol Antep fıstıklı baklavayı unutmamak gerekir. Artık Antep’in milli tatlısına dönüşen baklavanın en önemli sırlarından bir tanesi yufkanın incecik açılması ve içine öğütülmüş Antep fıstığındanziyade kırık Antep fıstığının koyulmuş olmasıdır. Kadınların el birliğiyle hazırladığı bulezzetler, aralarında eşit olarak paylaşılır. 

DEKORASYONUYLA DA İDDİALI
Boğazda yemek kültürüne yeni bir alternatif kazandıran Yeniköy Kaşıbeyaz Bosphorus, sadece sunduğu özel Antep lezzetleriyle değil, dekorasyonuyla da gelen misafirlerini büyülüyor. Mimar Eren Yorulmazer imzasını taşıyan mekân, İtalya ve Fransa’dan en iyi mekân tasarım ödüllerine de sahip. Yani buraya ayak bastığınız an muhteşem boğaz manzarası eşliğinde modern bir mekânda klasik Antep lezzetlerini tatma fırsatı bulacaksınız. 

<p>İzmir'de Murat A. adlı şahıs annesinin eski eşi Mahmut Karşıcı'yı sokak ortasında pompalı tüfekle

Sokak ortasında pompalı dehşeti! Cinayet anları güvenlik kamerasında...

Lider Beşiktaş'a Sivas'ta coşkulu karşılama

Nemrut Krater Gölü çevresinde açılan kardelenler görsel şölen sunuyor

Pakistan'da Türk mimarın imzasını taşıyan eser: Faysal Camisi