• $15,9248
  • €16,9516
  • 952.632
  • 2389.72
6 Kasım 2021 Cumartesi 07:00 | Son Güncelleme:

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz: AKM artık bir opera salonundan çok daha fazlası

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz: AKM artık bir opera salonundan çok daha fazlası
- GÜLCAN TEZCAN / gulcantezcann@gmail.com

Yeni Atatürk Kültür Merkezi'nin yaşayan ve üreten bir sanat yapısı olarak hayat bulduğuna dikkat çeken Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, "İçerideki kırmızı küresi ile yenilikçi yüzü, dış cephesi ile bütün tarihçesine yaptığı gönderme çok kıymetli. Atatürk Kültür Merkezi artık sadece bir opera salonu, tiyatro ya da konser salonu değil. Bunların hepsi ve bunlardan daha fazlası." diyor.

İstanbul'un en önemli sanat kurumlarından Atatürk Kültür Merkezi uzun yıllar siyasi tartışmaların odağındaydı. Yıkılacağı, alış veriş merkezi yapılacağı iddia edildi. Gezi sürecinde kara propagandalara alet edildi. Ancak AK Parti Hükümeti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, AKM'yi Türkiye'nin gurur vesilesi bir sanat kurumu olarak yeniden ayağa kaldırdı. Şehri sadece bir konser ve opera salonu değil dört başı mamur bir sanat kurumu kimliğiyle selamlayan AKM'nin yeni yüzünü Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz ile konuştum.

AKM'yi yeniden ayağa kaldırmak sizin için nasıl bir heyecandı?

AKM bütün İstanbulluların hafızasında, hatıralarında çok önemli yeri olan bir mekân. Kültür ve sanatı yaşadığımız, paylaştığımız alanların zihnimizde diğer alanlardan farklı bir yeri var. Kültür mekânları tüketim değil üretim alanı. Siz burada bir sanatsal etkinliğe katıldığınızda ya bir şey öğreniyor ya da düşünüyorsunuz. Size bir şeyler hissettiriyor. Bu nedenle de tadı çok farklı. Bu nedenle de kültürel mekânlarını çok seviyoruz ve yaşadığımız şeyler nedeniyle çok fazla anlam yüklüyoruz. Burası yıllarca Pazar sabahları konserlere akşamları tiyatroya geldiğimiz bir yer. Pek çok kurumun büyük yıldönümleri bu binada yapıldı. Kenti kent yapan şey de süreklilik. O yüzden insanlar bazı şeyleri tekrar aynı yerde görmek ve yaşamak istiyor. Burada da İstanbulluların hatıraları var. Sayın Cumhurbaşkanımızın himayesinde sayın Bakanımızın yürüttüğü bu projede mimar Murat Tabanlıoğlu babasının eserine hem şahsi olarak o saygıyı gösterdi hem de kentlilerin bu esere duyduğu sevgiyi yaşatacak bir tasarımla ortaya çıktı.

Ya aslına sadık kalınmazsa diye endişe duyanlar oldu. Bu anlamda 'Yeni' AKM nasıl bir sanat yapısı olarak geri döndü?

Hem teknolojisi ve yeni fonksiyonlarıyla çağın ve önümüzdeki yılların ihtiyaçlarına cevap verecek bir çözümleme oldu hem de fasad gibi tasarım merdiven, hatta heykeller ve sanat objeleri gibi önceki yapıda varolan sevdiğimiz öğeler de korundu. AKM'nin önüne gelen insanların gözleri doluyor. Vatandaşımız yeni AKM'yi çok sevdi ve bağrına bastı. Yeniden kenti birleştiren bir zemin oldu. İçerideki kırmızı küresi ile yenilikçi yüzü, dış cephesi ile bütün tarihçesine yaptığı gönderme çok kıymetli. Herkes gelip burada anılarını konuşuyor. Biz tabi kütüphane, tasarım dükkanı, çok amaçlı salon, müzik platformu, kayıt stüdyosu veya çocuk sanat merkezi gibi yeni fonksiyonlar ekledik. AKM artık sadece bir opera salonu, tiyatro ya da konser salonu değil. Bunların hepsi ve daha fazlası. Çünkü bunlar günümüzün ihtiyaçları. Eski AKM bu ihtiyaçların hiçbirine cevap verebilecek durumda değildi. Fonksiyonları bırakın deprem riski en büyük problemdi.

Açılıştan sonra bile burası alış veriş merkezi yapılacaktı diyenler oldu...

Gereksiz tartışmalarla 13 yıl kaybettirildi. Buraya bir kültür sanat merkezi yapmayacağımız başka fonksiyonlar yükleneceği yönünde tartışmalar oldu. Halbuki Hükümetimizin hiçbir zaman böyle bir planı olmamıştı. Burası için hiçbir zaman farklı bir şey düşünülmedi. Sayın Cumhurbaşkanımız AKM'yi yenileyelim derken 'Kentimize yaraşır bir AKM yapalım, deprem riskini bertaraf edelim ve teknolojik ihtiyaçları karşılayalım. Daha iyisini ve güzelini yapalım' iddiasında oldu ve toplumumuza bu sözü verdi. Arkada otopark olan bölge de Bakanlığımız tarafından satın alındı. Kamulaştırıldı ve mekân 90 bin metrekareye çıkarıldı. Plan hep daha iyi bir AKM yapmaktı.

Yeniliklerden biri de sinema salonu... Üstelik özel bir konsepti var. Sizden dinlesek bir de...

AKM'nin içinde yüz kişilik bir sinema salonumuz var. Çok özel bir sinema. Beyoğlu'nda Reis Çelik'in yönetimindeki Yeşilçam Sineması zor günler geçiriyordu. Yeşilçam markasının yok olmasına izin vermeyip onu da AKM'nin parçası haline getirdik.Sayın Bakanımız Reis Çelik'i buraya davet etti. Yeşilçam Sineması buraya taşınıyor. Yeni adı AKM Yeşilçam Sineması. Yine Reis Çelik yönetecek. Burada çok güzel festivaller yapılacağını düşünüyorum. Bağımsız sinemalar, kısa filmler seyirciyle buluşmakta zorlanıyor. Farklı bir sinemanın varolmaya devam edebilmesi için AKM ana akım dışındaki filmlere yer açıyor.

Yeni AKM Kültür Sokağı'nda birbirinden değerli sergilerle karşılıyor gelenleri. "Bizdeki Dünya Dünyadaki Biz" de çok kıymetli bir sergi. Neler var bu sergide?

Türk müziği ve enstrümanlarının yolculuğunu anlatıyor "Bizdeki Dünya, Dünyadaki Biz" sergisi. Bizim enstrümanlarımızın dünya müziğini nasıl etkilediğini görüyoruz. İkinci katta da Türk müziği teması üzerinden başarılı ustalarımıza ait nota defterleri, kostümler ve sazları var. Sergiyi gezenler Ahmet Adnan Saygun, Leyla Gencer, Münir Nurettin Selçuk gibi ustalarla ilgili bilgiler ediniyor. Aşık Veysel'in, Neşet Ertaş'ın sazını görüyor. Bu insanların ruh verdiği enstrümanları görmek heyecan verici. Bu sergiye bir buçuk yıl çalıştık. İlgiye göre bir ya da iki yıl açık kalmasını istiyoruz. Orada dönüşümlü sergiler yapmak gibi bir planımız var. Oranın öğretici bir mekân olmasını da istiyoruz.

Bir de kayıt stüdyosu var sanırım serginin olduğu bölümde?

Evet, serginin olduğu bölümün üst katına genç müzisyenler için kayıt stüdyosu yaptık. Gençlere AKM'de nasıl bir alan açarız diye düşünürken araştırmalarımız sonucunda genç müzisyenlerin en çok kayıt stüdyosuna ihtiyacı olduğunu gördük. Piyasada onlara bu imkânı sağlayan yerler var ama herkesin bütçesi buna yetmiyor. Biz de gençlerimize piyasanın daha altında bir rakamla kayıt yapabilecekleri bir stüdyo hazırladık.

AKM'ye bu kadar çok işlev yüklemenizin nedeni nedir?

Amacımız sadece etkinlik, konser yapılıp sonrasında terk edilen bir mekan değil gün boyu ailelerin çocuklarını getirebileceği, gençlerin gelip müzik üretebileceği bir mekan yaratmaktı. Bu açıdan kütüphanemiz de çok özel. Bir ihtisas kütüphanesi. Bakanlığımızın 1100'den fazla kütüphanesi var ama sanat anlamındaki ilk kütüphanesi AKM'de açıldı. Vitali Hakko Kreatif Endüstriler Kütüphanesi ile bir işbirliği yaptık. Kütüphaneyi birlikte kullanıyoruz. İçerisinde mimarlık, tasarım, müzik, sanat tarihi alanlarına odaklanmış kitaplar var. Hem bakanlığımızın koleksiyonu hem de onların on yıllık bir emek sonucu oluşturdukları çok iyi bir koleksiyonları var. Bu koleksiyon daha önce Nakkaştepe'de kendi merkezlerindeydi. Ama oraya ziyaretçi ve okuyucu daha az gidebiliyor. Burada daha ulaşılabilir olacağını düşündükleri için kütüphaneyi AKM'ye getirdiler. İçeriğimiz zenginleşti. Bağış yapmak isteyenler var ama tabi Vitali Hakko Kreatif Endüstriler Kütüphanesi çok büyük bir koleksiyon. Daha küçük çapta bağış yapmak isteyen kurumlar var. Onları da etap etap inceleyerek kabullerimizi yapacağız.

Çocukları neler bekliyor AKM'de?

Burada 4-6 yaş arası çocuklarımızı hedefleyen bir Çocuk Sanat Merkezi var. Yurtdışındaki modelleri inceledik. Amacımız sanatı başta müziği sevdirmek ve bir yeteneği varsa bunu ortaya çıkarmasını sağlamak. Biraz müzik aletlerini tanıtmak, müziği sevdirmek ama ille müzisyen olmaları için de değil bu. Sanatla tanışmalarını sağlamak. İyi bir sanat alıcısı olmak da önemli. Bunun ilk adımlarını atmaları için bir zemin olacak Çocuk Sanat Merkezi.

Klasik Türk Sanatları da Kültür Sokağı'nda önemli bir yer tutuyor...

Klasik Türk sanatları ile ilgili iki sergimiz var. Biri Mirasın İzinde Geleneğin Küpleri. Her biri birbirinden kıymetli sanatçılarımız tarafından tasarlandı. Orada ebru, minyatür var. Klasik Türk Sanatları Vakfı ile yaptığımız Ehl-i Hiref sergisinde de hat, tezhip, yine minyatür alanında seçkin örnekler var. Klasik Türk sanatlarından çağdaş sanata, dijital sanatlara varana kadar biz burada çok geniş bir yelpazeyi de insanların beğenisine sunuyoruz. Herkes kendine iyi gelecek bir sanat etkinliği veya eseri görebiliyor.

AKM sahnesinde neler izleyeceğiz?

AKM'nin yönetimi için ayrı bir model kurduk. Bu kadar büyük ve kompleks bir kültür merkezini Türkiye'de ilk defa yönetiyoruz. Bunun için ayrı bir mevzuat çıkardık. Sayın Cumhurbaşkanımız çok destek oldu. Bizim burada yerleşik sanat kurumlarımız var. İstanbul Opera ve Balesi, İstanbul Devlet Tiyatroları, Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası gibi altı yedi tane yerleşik sanat kurumumuz var. AKM'de onların programları yer alacak. Bunun dışında kalan diğer günlerde de yurtiçi ve yurtdışından çeşitli sanat kurumlarını burada misafir edeceğiz. Chris Botti ve Londra Filarmoni Orkestrasını açılış haftamızda getirdik. Bizim burada oluşturduğumuz yeni ekip AKM'nin sürekli bir etkinlik alanı olması için projeler üretecek.

Yapının içinde bir de Tasarım dükkânı var. Bu konsept nasıl oluşturuldu?

Genç tasarımcılarla çalıştık. Onlara AKM'nin konseptini anlattık ve onlardan AKM için objeler üretmelerini istedik. Diğer yandan Vakko, Kalebodur gibi büyük markalar AKM için özel koleksiyonlar üretti. Bu da AKM'nin hepimizin ortak paydası olduğunu gösteriyor. Tasarım dükkânımız da çok beğenildi.

  • atatürk kültür merkezi
  • kültür ve turizm bakan yardımcısı
  • özgül özkan yavuz
  • opera salonu
  • gülcan tezcan
Moody's'ten dikkat çeken Türkiye açıklaması: Büyük ve çeşitliliği olan bir ekonomi
Moody's'ten dikkat çeken Türkiye açıklaması: Büyük ve çeşitliliği olan bir ekonomi

Moody's'ten dikkat çeken Türkiye açıklaması: Büyük ve çeşitliliği olan bir ekonomi

Yeni formül geliyor... Hükümet kira artışları için düğmeye bastı
Yeni formül geliyor... Hükümet kira artışları için düğmeye bastı

Yeni formül geliyor... Hükümet kira artışları için düğmeye bastı

Otomotiv yetkili satıcıları 2. ele odaklanıyor: Pazara olumlu yansıyacak
Otomotiv yetkili satıcıları 2. ele odaklanıyor: Pazara olumlu yansıyacak

Otomotiv yetkili satıcıları 2. ele odaklanıyor: Pazara olumlu yansıyacak

<p>CATS, İnsansız  Hava Araçları, helikopterler ve uçaklar dahil sabit kanatlı veya döner kanatlı  h

İnsansız hava araçlarının gözü 'CATS'

Türkiye'nin en yaşanabilir şehri hangisi? Forbes'in raporu ortaya çıktı

Hostesin yayınladığı görüntü sosyal medyayı salladı! İşte o utandıran paylaşım

Türk zırhlısı Yörük Afrika'da! İlk görevine başladı