• $8,5521
  • €10,0845
  • 496.753
  • 1351.59
25 Temmuz 2020 Cumartesi 08:01 | Son Güncelleme:

Akdeniz'in cennet köşesi Kaş

Akdeniz'in cennet köşesi Kaş
- ZEKİ GÜMÜŞ

Yaz tatili için rotalar oluşturuluyor. Maske-mesafe-hijyen kuralına dikkat ederek tatile, gezmeye devam diyoruz.

Bu hafta Antalya’ya yaklaşık 130 km uzaklıktaki Kaş’a gidiyoruz. Turkuaz rengi deniziyle, bozulmamış koylarıyla Kaş, güzelliklerini muhafaza ediyor. Yaklaşık 500 kişinin yaşadığı Meis Adası’nın karşısında bulunan Kaş, 70 kilometrelik bir sahile sahip. Kaş, dalış alternatifleriyle de dalış düşkünleri için Türkiye’nin en önemli merkezlerinden biri. Ayrıca meraklıları için trekking, yamaç paraşütü, kaya tırmanışı gibi aktivitelere de katılmak uygun olabilir.

NERELERİ GEZEBİLİRİZ?

Peki Kaş’ta nereler ziyaret edilebilir?

Patara: Likya Birliği’nin başkenti olan Patara, Akdeniz’deki en önemli 3 limandan biri. Apollo Tapınağı burada yer alıyor. Patara, Xanthos Çayı’nın getirdiği alüvyonlar sebebiyle bugünkü halini almış. İncecik kumuyla ve Caretta Caretta’ların yumurtlama alanı olmasıyla yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. Kaş’a 41 km mesafe uzaklığıyla, günübirlik gidilebilecek yerler arasında yer alıyor. 18 km sahiliyle Akdeniz’in en uzun plajıdır. Meclis binası, deniz feneri ve tiyatro mutlaka görülmelidir.

Küçük Çakıl: Merkeze yürüme mesafesindedir ve denizi çok temiz.

Kaputaş Plajı: Kaş’tan Fethiye’ye doğru giderken Kaputaş plajı önünüze çıkacak. Tesis konusunda zayıf olan bölge hala bakir ve denizi çok temiz.

Liman Ağzı: Merkezden yarım saatte bir kalkan motorlarla ulaşabilirsiniz.

Büyük Çakıl: Kayalıklarından çıkan tatlı su kaynağıyla meşhurdur. Bu nedenle deniz suyu az tuzlu ve serindir.

Kaleköy: Kekova, Kaleköy ve Üçağız açıklarındaki küçük, kayalık bir adadır. Buraya teknelerle ulaşım sağlanıyor. Kuzey tarafında ikinci yüzyılda depremlerle yok olan antik Dolkisthe kentinden kalma batıklara rastlanır. Tam bir tarih hazinesi mekandır.

Saklıkent Kanyonu: Kaş’a yaklaşık 100 km uzaklıkta. Milli park olan kanyonun uzunluğu 15 kilometredir. Akarsuyu ve kayalıklarıyla çok güzel bir yürüyüş parkurudur.

Kalkan: Kalkan, plajlarıyla ünlü tatil beldesidir. Geniş bir tarihi geçmişi bulunuyor. Ünlü tarihçi Heredot, Kalkan’la ilgili, “Dünyada yıldızlara en yakın yer” demiştir. Hititler’den Lidyalılara, Romalılardan Osmanlılara kadar birçok önemli medeniyete evsahipliği yapmıştır. Korunan doğal alanları ve tarihi miraslarıyla Kalkan, görülmeye değer tatil beldeleri listesindedir. Kalkan’da yamaç paraşütü yapabilir, mavi turlara katılarak dalış, Esen Çayı’nda kano gezisi yapma fırsatı bulabilirsiniz

İslamlar Köyü: Merkeze 30 km uzaklıktaki dağ köyüdür, eskiden Türkler ve Rumların birlikte yaşadıkları bir yerdir. Köyün Rumca ismi Bodamya, nehirler anlamına geliyor. Köyde Rum’lardan kalma 300 yıllık su değirmeni bulunuyor. Pavruka diye bilinen çayın geçtiği bölgelerde Rumlar birçok su değirmeni kurmuş. Köyün yakınındaki dağın yamacında kaya mezarları bulunuyor. Göldağ Mevkii’nde kaya mezarları da var.

Kekova: Uçağız (Teimiusa) ve Kale (Simena) köylerinin karşısında uzanan 7.4 km uzunluk ve yaklaşık 500 m genişliğinde ince uzun bir adadır. Temiz denize sahip olan Kekova ve çevresi bu temizliğini tartışmasız koruma altına alınmış olmasına borçludur. ‘Batık kent’ olarak adlandırılan adanın kuzeybatı kıyılarındaki kalıntılar en az İ.Ö. 5. yy.dan beri ticari ve askeri üs olarak kullanılmış olan Kekova’nın en renkli köşesidir.

Mavi Mağara: Kaputaş Plajı yakınındaki mağara 1972 yılında keşfedilmiş. Kaş’a 18 uzaklıktadır. Güneş ışıklarının mağaranın içine deniz dibinden yansıyarak girmesiyle mavi meydana geliyor.

Meis Adası: Kaş’tan, feribotlarla 7 km uzaklıktaki adaya yaklaşık 20 dakikada ulaşılıyor. Sadece 500 kişinin yaşadığı Meis’in dünyayla en önemli bağlantısı Kaş. Adadaki tek yerleşim yeri Kastellorizo Köyü’dür. Ada, St. Jean Şövalyelerinden sonra ada sırasıyla Mısır, Napoli ve 1512’de Osmanlı egemenliğine girdi. Az miktarda üzüm ve zeytin yetiştirilen adada en önemli uğraş sünger avcılığıdır. Meis’e günlük vize alarak gitmek mümkün.

DENİZ ÜRÜNLERİ YİYİN

Kaş bölgesinde yemek için önerebileceğimiz yiyecekler, Akdeniz Mutfağı ve deniz ürünleri olacaktır. Bol miktarda bulabileceğiniz bu tür yiyecekler Kaş akşamlarında hafif yemekler için tercih edilebilir.

Kaş’a ulaşım ise havayoluyla Antalya Havalimanı’ndan veya Dalaman Havalimanı’ndan sağlanabilir.

Bu Akdeniz’in cennet köşesinin keyfini çıkarın. 

<p>Aydın'ın Kuşadası ilçesinde, atık su hattından oluşan patlaktan boşalan lağım suları, yağmur suyu

Kuşadası'nda patlayan lağımın suları denize karıştı!

Kuzey Makedonya'nın zarafet sembolü... Osmanlı mirası Alaca Cami

2020 Tokyo Olimpiyatları görkemli törenle açıldı

Bayraktar TB3, TCG Anadolu'da birlikte görev yapacak