• $ 5,6982
  • € 6,3114
  • 270.292
  • 106785
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

ABD'li modacıdan Avrupalı tasarımlar

Amerikalı tasarımcı Neima Sitawi, birçok uluslararası şirkette üst düzey yöneticilik yaptıktan sonra yönünü modaya çevirmiş. Neima Sitawi, markası Luxury Boutique Fashion'ı anlatmak için İstanbul'daydı.

PINAR HİÇDURMAZ
Amerikalı Neima Sitawi'nin hikayesi 1977'de Ohaio, Cincinnati'de başlamış. Akademik kariyerine modacı olmak hedefiyle başlasa da, bu alanda ilerlemesi için çevresinin yetersiz olduğunu düşünüp para kazanabileceği bir eğitimi tercih etmiş ve siyasal bilimler okumuş... Avrupa ve Amerika'da birçok uluslararası şirkette stratejik pazarlama, iş yönetimi ve danışmanlık alanlarında çalıştıktan sonra zamanının geldiğine inanıp İtalya'nın Bologna kentinde kendi markasını yaratmış. Şu anda Bologna'da tamamı el işi olan tasarımlarını sattığı bir mağazası var. Kişiye özel ve giyen kişiyi yansıttığına inandığı tasarımlarını www.neimasitawi.com aracılığıyla tüm dünyaya satıyor. Bu hafta İstanbul'a gelen Sitawi, kendini ve tasarımlarını anlattı...
n Modayla başlayan kariyeriniz siyasal bilimlere nasıl yöneldi?
Hep modacı olmayı istemişimdir, bu yüzden eğitimime modayla başladım. Yaratıcılığımı gösterebildiğim şeyler yapmak istiyordum. Fakat Amerika'da küçük bir şehirdeydim ve çok fazla çevrem yoktu. Belki New York gibi büyük bir şehirde olsaydım kendimi daha fazla geliştirebilirdim ama küçük şehirlerde bunu yapmanız çok zor. Ne kendimi geliştirebilecektim ne de para kazanabilecektim, bu nedenle kulvar değiştirdim. İkinci tutkum; diller, seyahat etmek ve yeni kültürleri tanımaktı. Siyasal bilimler fakültesinin bana daha uygun olduğunu düşündüm ve oraya devam etim. Mezun olduktan sonra önemli firmalarda, önemli pozisyonlarda çalıştım ve çok fazla seyahat etme ve kendimi geliştirme şansım oldu.

- Peki, yeniden modaya dönüşünüz nasıl oldu?
İşletme eğitimi de alıp pazarlama alanında da kendimi geliştirmiştim. Stratejik pazarlama ve iş yönetimi alanında gelebileceğim en üst noktaya ulaşmıştım. Yaptığım işten de zevk alıyordum yani mutsuz olduğum için modacılığa geçmedim. Moda hep vardı, sadece olgunlaşmam ve kendi ayaklarımın üstünde durabilmem gerekiyordu. Artık bunlara sahip olduğumu düşündüğüm anda, moda yeniden hayatımın en önemli parçası oldu.

BOLOGNA'DA DOĞAR MILANO'DA SATILIR
- Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde yaşamışsınız, bunun tasarımlarınız üzerinde bir etkisi oldu mu?
Avrupa'nın birçok ülkesinde bulundum. Değişik kültürlerde insanların yaşam tarzlarını ve bunun çizgilerine nasıl yansıdığını gözlemledim. Şu anki tasarımlarım aslında o zaman yaptığım seyahatler ve tanıştığım yeni insanlar sayesinde oluşmaya başladı... Çeşitli kültürlerle kaynaştıkça, moda hakkındaki fikirlerim olgunlaştı.

- Moda yaşantınıza neden Amerika'da devam etmediniz?
Çünkü üniversiteden sonra Avrupa'da çalışmaya başladım, tüm çevrem ve bağlantılarım orada. Böyle bir yolda, çevremdekilerin de desteğini almam gerekiyordu. Üstelik Avrupa kültürünü de çok fazla özümsemiştim. Bir modacı olarak Avrupa'da olmalıydım.

- İtalya ve moda denilince akla Milano gelir, neden Milano'da değil de Bologna'da kurdunuz markanızı?
İyi bir tasarımcı olmak istiyorsanız Milano'da değil, Bologna'da olmanız gerekiyor. Üretimin ve modanın merkezi Bologna'dır çünkü.  Milano, daha çok modanın sergilendiği bir vitrin. Moda Bologna'da doğuyor ve Milano'da alıcı buluyor... 

- Daha önce Türkiye'ye geldiniz mi?
Bu, üçüncü gelişim. İstanbul'a aşık oldum. Her geldiğimde daha çok seviyorum ve İstanbul'da yaşamayı çok isterim. Türkiye'de başka şehirleri görme fırsatım henüz olmadı ama gerçekten çok istiyorum daha fazla yeri gezebilmeyi. 

- Tasarımlarınız daha çok kimlere hitap ediyor?
Kendini çok iyi tanıyabilmiş ve hayatta nerede olduğunu bilen kadınlara yönelik tasarımlar yapıyorum. Yani 30 yaş civarı kadınlar ama kendine güvenen ve ne istediğini bile biri olursa tabii ki 18 yaşında da olabilir. Önemli olan kendini tanımış ve ne istediğini bilen bir ruh olgunluğuna sahip olması. Tasarımlarımı almış olmak için değil, kendini rahat hissettiği için almalarını ve giydiklerinde mutlu olmalarını önemsiyorum.

Ruhunuzu yansıtan tasarımlar
- Tasarımınızı taşımasını istediğiniz özel bir isim var mı?
Juliette Binoche! Gerçekten tasarımlarımı onun giymesini çok isterim. Sarah Jessica Parker'a hediye edilmek üzere tasarımlarımdan üç parça satın alındı. Zannediyorum ki giymiştir. 

- Butiğiniz Bologna'da ama tüm dünyaya satış yapıyorsunuz, kişiye özel tasarımları uzaktan organize etmek zor değil mi?
Birçok Avrupalı kadın butiğime kadar gelerek sipariş veriyor. Daha uzaktan bana ulaşmak isteyenler için tasarımlarımın tüm detaylarını yansıttığım bir internet sitem var. Siteme girdiğinizde önce siyah-beyaz bir görüntüyle karşılaşıyorsunuz, fotoğrafların üzerine dokunduğunuz anda renkleniyor. Tasarımların için de bunu hedefledim, dokunduğunuzda ruhunuzu yansıtabilmeli. Atölye tarzı bir çalışma yürütüyorum. Yani aldığınız şey, size özgü oluyor. Sadelik tasarımlarımda ön planda. Günlük hayatta tercih edilebilir, rahat kıyafetler hazırlıyorum.

 


<p>Terör örgütü PKK/YPG yandaşları, Fransa’nın Toulouse kentinde Türkiye’yi protesto ederken Morgane

PKK´ya Kafa Tutan Gizemli Fransız Ortaya Çıktı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Bakan resmen açıkladı! 1.6 milyon memur ve emeklinin maaşı artacak