• $8,754
  • €10,3906
  • 495.67
  • 1391.06
29 Mayıs 2021 Cumartesi 07:00 | Son Güncelleme:

5G teknolojisi insan sağlığını nasıl etkileyecek? Radyasyondan koruyucu ürünler kullanmak şart!

5G teknolojisi insan sağlığını nasıl etkileyecek" Radyasyondan koruyucu ürünler kullanmak şart!
- MERVE YILMAZ ORUÇ / merve.oruc@aksam.com.tr

5G, kuşkusuz hayatımızın her alanına katkı sağlayacak ancak sağlık açısından da riskleri beraberinde getirecek. Bu nedenle korunma yollarını öğrenmek gerekiyor. "Elektromanyetik radyasyon; baş, kulak, kalp, kadın-erkek üreme ve hormon sistemlerini ciddi anlamda etkiliyor." diyen Radyofizik Uzmanı Ali Hikmet Eriş, 5G ile bu zararların daha da artacağını bundan dolayı radyasyon absorblayıcı ürünleri hayatımıza dâhil etmemiz gerektiğini vurguluyor.

İçinde bulunduğumuz teknoloji çağında başta cep telefonu olmak üzere günlük hayatımızı kolaylaştıran birçok elektronik cihazla bütünleşik bir yaşam sürdürüyoruz. Pandemi döneminde eğitimin de online olarak devam etmesi nedeniyle özellikle gençler ve çocuklarda tablet ve cep telefonu kullanımı arttı. Sıklıkla kullanılan bu cihazlar başta radyasyon olmak üzere, fark edilmeyen ancak sağlığa zararlı olabilecek çeşitli etkilere sebep olabiliyor. Yakın gelecekte GSM sektöründe 5G teknolojisinin yaygınlaşacak olması durumu daha karmaşık hale getiriyor. 5G ile internet hızı artacak ve arabalarda, yollarda, fabrikalarda, ev ve işyerlerinde bulunan cihazlar birbirleriyle iletişim kurabilecek. Çok yüksek frekanslardan dolayı dalga boyu kilometrelerden milimetrelere inecek. 1 buçuk km kapsama alanı olan eski baz istasyonları yerini 100 mt arayla kurulan 5G baz istasyonlarına bırakacak. Bu da her evin ve canlının 5G'nin elektromanyetik radyasyonuna (EMD) daha sık maruz kalacağını gösterir. Yani bu şu demek; beşinci nesil bu teknoloji hayatımızın her alanına katkı sağlayacak ancak sağlık açısından da riskleri beraberinde getirecek. Bu nedenle korunma yollarını öğrenmek gerekiyor. Bezmialem Vakıf Üniversitesi hocaları da bu konuya kafa yormuş ve radyasyondan nasıl korunacağı ile ilgili bir çalışmaya imza atmış. Bezmialem Vakıf Üniversitesi Radyofizik Uzmanı Ali Hikmet Eriş'e EMD'nin insan sağlığını nasıl etkilediğini, 5G ile beraber bu zararların ne yönde artacağını ve korunma yollarını konuştuk.

KISIRLIK VE KANSERE NEDEN OLUYOR

İnsan sağlığını nasıl etkiliyor bu radyasyon?

Cep telefonu hemen hemen herkeste var. Bu nedenle cep telefonu üzerinden örnekle anlatmak gerekir ise bir cep telefonu fazla kullanıldığında maruziyet süresine ve yaydığı radyasyonun frekans şiddetine bağlı olarak baş, kulak, kalp, kadın-erkek üreme ve hormon sistemlerine etki ettiği literatür ve çalışmalarda var. Cep telefonu ve dizüstü bilgisayarlardan yayılan iyonize olmayan EMD'ler melatonin gibi uykuyu sağlayan hormonları etkilemesi nedeniyle uykusuzluk, başağrısı gibi rahatsızlıklara neden olabilir. Cep telefonlarından yayılan iyonize olmayan elektromanyetik dalga radyasyonlarının özellikle mutluluk hormonu denilen seratonin hormonunu yükselttiğini Bezmialem Vakıf Üniversitesi Araştırma Laboratuarı'nda yedi yıllık proje çalışmasında tespit ettik. Serotonin hormonun artması sinirlilik hali, mutsuzluk, hazımsızlık, aşırı depresif hareketlere neden oluyor. Ayrıca cep telefonu radyasyonları uzun vadeli kullanımlarda kulak çınlamalarına neden olmakta. Yeterince dikkat edilmediğinde ise kısırlığa kadar giden bir etki oluşturabilir. Kalpte de belirli etkileri var. Kalpte çarpıntı, ritm bozukluğu gibi etkiler olduğu literatürde belirtilmekte. Çocuklarda ise büyüme ve gelişme hormonları olumsuz etkilenir. Yine kanser hastalığını da tetiklemekte. Dünya Sağlık Örgütü ve IARC uluslararası kanser araştırmaları ajansı, cep telefonu radyasyonlarının uzun vadede kanser oluşumuna neden olan etkenler arasında olabileceğini belirtmiş.

Birçok elektronik alet var evlerde. Bu ürünlerin insan sağlığına etkisi aynı derecede olumsuz mu?

Tüm elektronik cihazlar güçlerine bağlı değişik frekanslarda EMR radyasyonu yayar. Ancak saç kurutma makinası ile bir cep telefonun yaydığı radyasyon farklıdır. Buna bağlı olarak bıraktıkları etki de farklıdır. Yine kullanım durumuna göre Laptop kucakta ise hele de wi-fi 5Ghz yakınında ise ve bunu kullanan kişi aynı zamanda kapalı ortamda cep telefonu da kullanıyorsa zararı oldukça fazla olur. Tüm cihazların limit değerleri uluslararası iyonize olmayan radyasyon protokolünde (ICNRP) belirtilmiş.

KORUMA KALKANLARI İŞE YARAR

5G teknolojisi ile bu riskler daha da mı katlanacak? Sizin öngörünüz nedir?

Bahsedilen 5G teknolojisi milimetrik dalga teknolojisidir. Nesnelerin birbiriyle iletişimini getiriyor. Teknolojiye büyük faydası olacak. Dünyada uygulaması 2-3 senedir var. ABD'de 26 şehirde deneme yayınlarına başladı. Ülkemizde sadece havaalanında 5G deneme yayını mevcut. Ancak canlılar 5G ile 100 kata kadar yüksek frekansa (700Megahertz-26Gigahertz) yani iyonize olmayan radyasyona maruz kalacak. Şimdiki baz istasyonları yerlerine sürekli EMD yayan 10 metre arayla apartmanlarda baz istasyonları gelecek. Yüksek teknoloji yanında bu da sürekli maruziyet demektir.

Peki biz bu radyasyondan nasıl korunacağız?

Bu tür radyasyonlardan korunmanın en iyi yolu az maruz kalmaktır. Bu da çok mümkün değil, şu an yaşadığımız dünya için. Bu nedenle korunma için tekstil ürünleri, özel elementlerden yapılmış korunma kalkanları, evlerde işyerlerinde nanoteknolojik EMR absorbe edici duvar boyalarının kullanılması faydalı olabilir.

5Guard sizin önerilerinizden biri... Bu nasıl bir koruma sağlıyor?

Teknoloji mükemmel şeyler getiriyor ama zararlı etkilerinden korunmayı da bilmek gerekiyor. Yaptığımız çalışmada 5Guard koruma kalkanı ve piyasadaki farklı koruyucuları da test ettik. Ayrıca bir GSM operatörünün 5G laboratuarında yaptığımız çalışmalarda koruma kalkanı ürünlerinin, iyonize olmayan radyasyonun şiddetini azalttığını tespit ettik. Test ettiğimiz ürünler arasında yer alan 5Guard geçmişte ABD'deki testlerden de başarıyla geçmişti. Elektromanyetik radyasyondan yüzde 99,8 oranında koruduğu ABD'deki dünyanın lider laboratuarı CIEMS tarafından test edilip onaylanan 5Guard, 5G'nin de dâhil olduğu frekans bandı 9,735Ghz'ye kadar EMR kalkan etkinliği sağlıyor. 5Guard sadece cep telefonu ve mobil cihazlarda değil tüm elektromanyetik alan yayıcılar için de kullanılabiliyor. Bu kalkanların tüm elektronik cihazlarda bir veya birden fazla kullanılması uzun zamanda faydalı olacak.

ÖĞRENCİLER BOL ANTİOKSİDANLI SIVI TÜKETMELİ

Çocuklar ve gençler online eğitim görüyor... Sürekli bilgisayar, tablet, tv ekranı ile iç içe... Bu konuda ebeveynlere bir tavsiyeniz olur mu?

Çocuklar ve gençler uzaktan eğitimde Wi-Fi cihazları ve odadaki varsa diğer cihazlarında kombinasyonundan dolayı 16 saate yakın noniyonizan radyasyonuna maruz kalıyor. Özellikle yeni Wi-Fi cihaz ve güçlendiriciler 1200mpi ve 5Ghz frekans bandında cihazlar kullanıyor. Neredeyse birer 5G baz istasyonu odada olup yüksek frekansı yani radyasyon vermekte. EMD radyasyonları vücutta bol serbest radikal oluşumuna neden olacağından antioksidanlar azalmaktadır. Bunlarda bağışıklığı azaltan nedenlerden. Öğrencilerin veya uzaktan çalışanların bol antioksidanlı sıvı tüketmeleri faydalı olacaktır. Odadaki oksijen seviyesi azalacağından odanın her 2 saatte bir havalandırılması, çalışma oda boyasının nanoteknolojik EMD absorblayıcı boyalarla kaplanması, cihazları EMD radyasyon absorblayıcı kalkanlarla donatılması iyi olacaktır. Ayrıca yenidoğan bebeklerin ve çocukların odalarındaki tüm cihazların özellikle de uyurken kapatılması önem arz etmekte. Artık bu koruyucu alışkanlıkları kazanmak şart.

<p>Birçok başarılı şarkının altına imzasını atmış olan  ünlü şarkıcı Merve Özbey, geçtiğimiz yıl vef

Merve Özbey'den vefat eden babasına duygusal paylaşım

Bakan Karaismailoğlu, Dostluk Yolu Şantiyesi'nde incelemelerde bulundu

Ölen çocukların fotoğrafları Gazze'deki bir binanın enkazı üzerinde sergilendi

Kral Kızı Hamamı ziyarete açılıyor