• $ 6,0662
  • € 6,5539
  • 310.74
  • 119574
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

50'li yıllarda şapka saygı ifadesiydi

Zeki GÜMÜŞ

zeki.gumus@aksam.com.tr

Türkiye’nin en eski şapkacısı Mehmet Ulu, 8 köşe kasketten, günümüz şapkalarına yolculuğu anlattı: “8 köşe şapkasız Anadolu’ya gitmek saygısızlıktı.”

Türkiye’nin yaşayan en eski şapkacısı Mehmet Ulu, Eminönü Mercan’da başlayan 67 yıllık yolculuğunu anlattı. Çırak olarak başladığı işyerinde iki yıl süren askerlik sonrası devam etti. 1972’de işyerini devraldı ve patron oldu. Mehmet Ulu şarkılara da konu olan ve Atatürk şapkası olarak bilinen 8 köşe kasketten günümüz şapkalarına uzanan serüveni AKŞAM Cumartesi’ye anlattı.

Şapkacılığa ne zaman başladınız?

Burası 1945’te kurulmuş, ben 1952’de çırak olarak başladım, askerden sonra yeniden çalışmaya başladım. 60 senesinde patronum vefat etti, 66’ya kadar kardeşiyle çalıştık. 72 senesinde ben burayı devraldım. 81’de de satın aldım o günden bugüne şapka üretiyoruz.

Ne tür şapkalar üretiliyordu o zamanlar?

Kastamonu şapkası ki Atatürk şapkası olarak da bilinen 8 köşe kasketler çok üretiliyordu. Talep fazlaydı ki biz buradan perakende satış yapmazdık, Anadolu’da mağazalardan almak zorunda kalırdı insanlar. Türkiye’de bu işi yapa 6 iş yerinden biriydik. İkisi Yahudi üçü Ermeni’ydi Türk olarak bir biz vardık.

8 köşe en çok rağbet görendi bunun yanında 5 köşe şapkalar da üretiliyordu. Ankara ve civarı içinse ‘Kızkaçıran’ adı verilen siperli şapkalar üretirdik. O dönem Türkiye’nin her tarafında bizim reklam tabelalarımız olurdu.

BÖLGEYE GÖRE KAFA BÜYÜKLÜĞÜ DEĞİŞİR

Herkes şapka takar mıydı?

O zamanlar erkeklerin hemen hepsi şapka takardı. İstanbul’dan Anadolu’ya şapkasız gittin mi saygısızlık ifadesi olarak görülürdü. Şapkasız giden olursa onu ayıplarlardı. Şapka bir saygı ifadesi olarak görülüyordu. Anadolu’dan talep o kadar fazla olurdu ki biz yetiştirmekte zorlanırdık. Şapkaların büyüklüğüne göre numara verirdik. Biz sipariş gelen bölgenin kafa büyüklüğünü bildiğimiz için ona göre şapkaları paketler ve yollardık. Mesela Karadenizliler başları büyük olur Karadeniz ve Akdeniz bölgesine 57-61 arası şapka gönderirdik. Orta Anadolu 56-59 numara olurdu. Trakya, Bursa, Çanakkale’de olanların başları daha küçüktür o nedenle Marmara bölgesine 52-53 numara şapka gönderirdik. Şimdi bunların hepsi bitti.

Neden bitti?

Gençler kasket kullanmıyor artık kasket kullanan yaşlılar vefat ettikçe talep azaldı. 2010’dan sonra da artık üretim bitti denilebilir.

FÖTR ELİT KESİMİN TERCİHİYDİ

Fötr şapkayı kimler alırdı?

Fötr şapkayı İstanbul beyefendileri kullanırdı. Uzun boylu yakışıklı gençler talep gösterirdi. Ankara’da meclise fötr şapka olmadan gidilmezdi. Ama o da zamana yenik düştü. Günümüzde onun da üretimi yok denecek kadar az. Biz de zamana ayak uydurmak zorunda kaldık.

Kadınlar şapka takar mıydı?

Hayır o zamanlar kadınlar ve çocuklar şapka takmazdı. Sadece erkekler takardı çok nadir kadınlarda  şapka görülürdü. Şimdi kadınlar şapka takıyor. Biz baret dediğimiz siperli beresi de var şapkası var fuları var takım olarak triko üzerinde yapıyoruz.

En çok hangisi tercih ediliyor?

Spor şapka ve bere tercih ediliyor.  soğuktan ya da sıcaktan korunmak için takılıyor.

BURASI ŞAPKA ÜNİVERSİTESİ

Günümüzde şapkalara ilgi nasıl?

Gittikçe azalıyor, gençler artık şapka çok takmıyor taksa bile hava olsun diye takıyorlar. vardı. şu anda şapka üreten atölyelerin sahiplerinin çoğu bizden gitme. Üniversite gibi bir yerdi burası. Ben Türkiye’nin halen yaşayan en eski şapkacısıyım.


<p> </p>

<p> </p>

Diyarbakır´daki ´Evlat Nöbeti´nde 8. Zafer

Hayranı gibi yaklaştı önce imzasını aldı, sonra canını!

Villada uyuşturucu üreten 3 sanığa, 60'ar yıla kadar hapis istemi

Deneyden salgın çıktı! Koronavirüs ile ilgili yeni iddia....