• $8,058
  • €9,6752
  • 460.376
  • 1408.14
23 Şubat 2019 Cumartesi 08:00 | Son Güncelleme:

20 yıl kozasında bekleyen roman Zemheride Aşk

20 yıl kozasında bekleyen roman Zemheride Aşk

Gazeteci-Yazar Levent Gökmen Demirciler’in ikinci kitabı ‘Zemheride Aşk’ Tortuga Yayınları’ndan yayımlandı. Kitap, bebeğini ve eşini yalnız bırakıp cepheye giden bir askerin yaşadığı ikilemleri, genç bir annenin duygularını ve yaşadıklarını anlatıyor.Demirciler ile yazım sürecini ve kitabını konuştuk...

20 yıldır ekonomi gazeteciliği yapıyorsunuz. İki yıl önce iyi dadının nasıl bulunacağına dair ebeveynlere bir kitap yazmıştınız. Şimdi başka bir romanla karşımızdasınız. ‘Zemheride Aşk’ romanı nasıl ortaya çıktı?

Ekonomi gazeteciliğini 20 yıldan bu yana keyifle yapıyorum. Yazı yazmak benim için mutluluk kaynağı çünkü yazdıkça çoğalıp, mutlu oluyorum. Sadece ekonomi haberleri yazmak beni pek kesmedi. İnsan tecrübesi arttıkça yeni tatlarla çoğalmak, kendini geliştirmek istiyor. Roman yazmak da benim için öyle bir süreç oldu. Yazmayı seven biri olarak kendimi tekrarlamaktan sıkılıp yeni tatlar aramaya başladım. İlk kitabım ‘Dadın Kadar Konuş’ çalışan bir kadın olarak sosyal sorumluluk projesi olarak gördüğüm bir kitaptı. Çalışan bir kadın olarak iş hayatıyla birlikte çocuk büyütmek pek kolay bir şey değil. İki kız annesi bir gazeteci olarak sancılı dadı arama süreçlerimiz oldu. Yaşadıklarımdan ve çevremde yaşanan öykülerden yola çıkarak diğer annelere bu süreçte rehberlik edecek bir kitap hazırladım. Amacım kadınların anne olunca da iş hayatında kalmalarına destek olabilmekti. Çünkü birçok kadın iyi bir dadı bulamadığı için işi bırakmak zorunda kalıyor. Zemheride Aşk romanım ise yazarlık serüvenimin başlangıcı denilebilir. 

BU HİKAYE İLE BÜYÜDÜM

Zemheride Aşk’ı anneanneniz Behice Hanım’ın hayatından yola çıkarak yazmışsınız. Süreç nasıl gelişti anlatır mısınız?

Anneannem tüm anneanneler gibi çok özel bir kadındı. Rahmetlinin aile öyküsü insanın yüreğini burkan cinsten bir öykü ne yazık ki. Anneannem daha 8 aylıkken babası Çanakkale harbine gidiyor ve bir daha dönmüyor, üstelik künyesi de gelmiyor. Annesi ve babaannesiyle kalıyorlar. Sonra kocasının gidişiyle hayata küsen annesi kendine ceza verircesine başka biriyle formaliteden evleniyor. Behice’yi babaannesi sahipleniyor ama o da küçük oğlunun kaza kurşunuyla ölünce varlıklı bir ailede dünyaya gelen Behice, savaşın hakim olduğu bir ülkede daha çocuk yaşta yapayalnız kalıyor. Bu hikayeyi dinleyerek büyüdüm. 80’li yaşlarındaki Behice her defasında gözyaşları eşliğinde ilk kez anlatıyor gibi özlemle anlatırdı hiç görmediği babasını, onun yokluğunda yaşadığı acıları... 

ACISINI SÖZCÜKLERE DÖKTÜM

Peki yazma kararını nasıl aldınız?

Ergen bir kız olarak onun gözyaşları içinde anlattığı bu öykü benim için pek de keyif verici değildi. Ancak onun samimi gözyaşları, dinmek bilmeyen baba özlemini üzülerek izlerdim çoğu zaman. İçimden şimdi şunu anlatacak diye geçirirdim. Büyüdüğümde onun acısının derinliğini ve baba özleminin insan kaç yaşına gelirse gelsin dinmeyeceğini fark ettim. Onun daha çocuk yaşta yaşadığı o acılara birçok yetişkin zor dayanır. Ama o dönem itibarıyla birçok insan benzer acılar yaşadığı için o, bu durumu kanıksamıştı. İçindeki o büyük acıyı anlatıp paylaşarak hafifletmeye çalışıyordu zavallı anneanneciğim. Ben de yaşım ilerledikçe ve yazma yeteneğim geliştikçe o acıları sözcüklere döküp milyonlarla paylaşmak istedim ve ortaya Zemheride Aşk çıktı.

‘20 yıldır kozasında bekleyen kelebek’ tabirini kullanmışsınız bu roman için. Neden bu kadar beklediniz? 

Tüm bunları boşuna anlatmamıştı, onu ve onun gibi acı çekenleri özgürleştirmeliydim. Bunu nasıl yapabileceğimi düşünürken de romanlaştırmak aklıma geldi. Zemheride Aşk adı geldi önce sonrasında da iki yılı bulan yazım sürecim başladı. 

Entrikaların olduğu dağılan bir ailenin film tadında öyküsü

Romanınızı nasıl tarif edersiniz? Roman çalışmalarınızın devamı gelecek mi?

Savaşın hakim olduğu bir dönemde genç bir çiftin bebekleriyle taçlanmış yarım kalan aşkının yanı sıra cinayetler ve entrikaların olduğu dağılan bir ailenin film tadında öyküsü... Yüreklere dokunacak bu romanın bundan sonraki aşaması film olması diye düşünüyorum. Hem hikaye henüz bitmedi bununla bağlantılı ikinci romanımı da tamamlamak üzereyim. Behice’ye ne olduğunu merak edecek okurlara duyurulur..

Levent Gökmen Demirciler kimdir?

20 yıldan bu yana gazetecilik yapan Levent Gökmen Demirciler, Sinop’ta doğdu. İstanbul’da yaşayan Gökmen, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümünden 2000 yılında mezun oldu. İngilizce bilen, fotoğraf tutkunu olan Levent Gökmen Demirciler (Instagram: @gokmenlevent) kendisi gibi gazeteci olan Sümer Demirciler ile evli. Çiftin Ela ve Nil adında iki kız çocuğu bulunuyor.

<p>Zonguldak'ta Emniyet Müdürlüğü'nde görevli trafik polisi Mustafa Dönmez, koronavirüs tedavisi gör

Zonguldak'ta trafik polisi koronavirüse yenik düştü... Acı detay ortaya çıktı

Bakanı Karaismailoğlu, Hasankeyf-2 Köprüsü Açılış Töreninde katıldı

Milli Savunma Bakanlığı fotoğrafları paylaştı

''Baharın müjdecisi'' leylekler Bingöl'e renk kattı