• $ 6,7786
  • € 7,4587
  • 370.329
  • 105233
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54

Hangi üniversite en iyisi?

 Ülke genelinde farklı farklı şehirlerde gerçekleşen konferanslara davetli konuşmacı olarak katılıyorum. Üniversiteli  olma ve geleceğini şekillendirme telaşındaki gençler ve aileleri sık sık ' X Üniversitesi hakkında ne düşünüyorsunuz ?,  'Karpuz Üniversitesi Kiraz Üniversitesinden daha mı iyidir ? Altın Üniversitesinde Ivır Zıvır Bölümünde mi okumalıyım yoksa Ivır Zıvır Üniversitesi'nin Altın Bölümünde mi  ?' ve benzeri sorularla karşıma geliyorlar.  Tüm bu sorular ve yanıt arayışları, insanoğlunun doğasında yer alan yarışma ve kıyaslama dürtülerinin yansıması. Soruları elimden geldiğince objektif ve verilere dayanarak yanıtlamaya çalışıyorum. Atıf yaptığım kaynak URAP oluyor. 
Üniversiteler arasında kıyaslama yapmak sadece ülkemize ve üniversite sınavına hazırlanan tercih yapacak gençlere özgü bir ihtiyaç değil. Her coğrafyada, her seviyede kıyaslamaya gereksinim duyuluyor. Örneğin, dünya genelinde pek çok hükümet, devlet kaynaklarından hangi üniversiteye ne kadar pay ayıracağını belirlemek için benzer kıyaslamalar yapıyor. Hatta bölgeler ve kıtalar, örneğin Avrupa Birliği ve ABD, üniversitelerini kıyaslayarak bilgi toplumu oluşturma hedefinde geldikleri yeri değerlendiriyor, stratejilerini belirliyorlar.
Üniversitelerin kıyaslanması ve belli kriterlere göre sıralanması (ranking), ABD'yi dikkate alacak olursak yüz yılı aşkın süredir bilinen ve yaygın şekilde dikkate alınan bir uygulama. Avrupa'da ve dünyanın diğer bölgelerinde ise (bazı istisnalar dışında) son 25 yılda gündemde olduğunu görüyoruz. Özellikle internetin toplum yaşamına girmesiyle kıyaslama verilerinin geniş kitleler ile paylaşılması, üniversite üst yönetimlerini kıyaslama sonuçlarını dikkate almaya zorluyor. 
LEIDEN, TIMES, QS, WEBO, ARWU gibi tüm dünyanın saygı gösterdiği ve dikkate aldığı sıralama kuruluşları/çalışmaları yanında, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Enformatik Enstitüsü tarafından geliştirilen URAP (University Rankings by Academic Performance) yani 'Üniversitelerin Akademik Performans Sıralaması' projesi 2010'dan bu yana ilgi çekiyor. 
URAP, üniversiteleri kıyaslamak için 6 ölçütü dikkate alıyor ve her üniversite için bu 6 ölçütü kullanarak bir ağırlıklı puan hesaplıyor. Üniversiteler bu ağırlıklı puana göre sıralandırılıyor. Teknik detay ve ifadeleri bir kenara bırakarak bu altı kriter şunlar: (1) Üniversitelerin yayınladıkları bilimsel makale sayısı, (2)Bu makalelerinin ne kalitede dergilerde yayınlandığı, (3) Bu makaleleri dünyada başka kaç kişinin dikkate aldığı, (4) Makaleleri dikkate alan kişilerin ne seviyede kişiler olduğu, (5) Makalelerin yanı sıra üniversitelerin yayınladığı diğer bilimsel yayınların (kitap, görüş vb) sayısı, ve (6) üniversitelerin uluslararası arenada yaptığı bilimsel işbirliği sayısı.

SADECE TABAN PUANA BAKMAYIN 

URAP, sıralama çalışmalarının detaylarını http://www.urapcenter.org sitesinde yayınlıyor. Ülkeden ülkeye, konudan konuya ayrıştırma yaparak üniversitelerin dünyadaki yerini burada bulmak mümkün. 
Üniversite adayları ve aileleri için çok önemli bir referans kaynağı olan URAP'taki bilgiler kullanılarak, özellikle vakıf üniversitelerinin tanıtım faaliyetlerinde kullandıkları iddialı söylemleri değerlendirmek, devlet üniversiteleri hakkında kamuoyunda bilinenler ile gerçek verilerin örtüşüp örtüşmediğini saptamak mümkün.  Bölümleri taban puanlarına göre değerlendirmenin ötesinde URAP gibi kaynaklardan faydalanmayı unutmamak gerek.

 

Selçuk Bayraktar'dan yeni paylaşım!

Selçuk Bayraktar'dan yeni paylaşım!

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

O anlar kameraya yansıdı! Baharın gelmesiyle ovaya indiler

4 saatlik sokağa çıkma izni başladı! Objektife yansıyan kareler...