• $ 5,8291
  • € 6,5413
  • 238.912
  • 96.886
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Demirel'e 28 Şubat için suç duyurusu

Avukat Mustafa Polat suç duyurusunda, “Cumhurbaşkanlığı, askerlerin verdiği brifingleri yargıya taşımak yerine BÇG’yle ittifak kurdu. Demirel, brifingi ihbar etseydi darbe yaşanmayacaktı” ifadelerini kullandı. 

x

28 Şubat’a ilişkin 103 sanığın ‘Türkiye Cumhuriyeti hükümetini cebren devirmeye, iştirak’ suçundan yargılandığı davada, müşteki avukatı Mustafa Polat, dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel hakkında suç duyurusunda bulundu. Polat sanıkların etkin pişmanlıktan yararlanıp yararlanmayacağının sorulmasını da istedi. 

SİZLERLE İŞBİRLİĞİ YAPARIM 

Erzurum 4. Ağır Ceza Mahkemesi aracılığıyla Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilen dilekçede, iddianamedeki, ‘İrticai faaliyetler ve Cumhurbaşkanlığı’nda yapılan çalışmalar’ başlıklı belgeye göre; Cumhurbaşkanlığı’nın, BÇG ile irtibatlı olduğunun anlaşıldığı ifadelerine yer verildi. Dilekçede, “Cumhurbaşkanlığı, askerlerin verdiği brifingle ilgili, yargıya müracaat etmek yerine ‘sizlerle işbirliği yaparım’ diyerek, BÇG ile ittifak kurmuştur” iddiasında bulunuldu. 

TALİMATLA İNCELEME YAPTI 

Cumhurbaşkanlığı’nın BÇG’den gelen talimatla Emniyet Genel Müdürlüğü personeli hakkında inceleme başlattığı savunulan dilekçede, 28 Şubat sürecinin, 17 Ocak 1997’de Demirel’e verilen brifingle başladığının söylendiği kaydedildi. Dilekçede, şunlar ifade edildi: Suç unsuru taşıyan bir brifing, Demirel’e ilk verildiği anda ihbar edilseydi, bu süreç hiç yaşanmayacaktı ve bu darbe hiç olmayacaktı. En büyük temennimiz, bu illegal yapıyla bağlantılı olduğunu düşündüğümüz herkesin cezalandırılmasıdır.” 

YÜCE DİVAN YOLU AÇILABİLİR 

 

 

Demirel hakkında yaptığı suç duyurusunu AKŞAM’a değerlendiren avukat Mustafa Polat, Anayasa’ya göre Cumhurbaşkanlarının ‘vatana ihanet’ suçu dışında yargılanamayacaklarını, ancak ‘darbe’ suçunun da ‘vatana ihanet’ kapsamında olduğunu savundu. Polat şöyle konuştu: İddianamedeki belge ve ifadeler Demirel’in de, darbecilerle işbirliği yaptığını ortaya koyuyor. 28 Şubat Davası mahkumiyetle sonuçlanırsa, darbe suçu sabit olur. Darbe ‘vatana ihanet’ kapsamında bir suçtur. Bu durumda Demirel hakkında da Yüce Divan’da yargı yolu açılabilir.
DEMİREL'E SUİKAST SANIĞI YAŞAMINI YİTİRDİ

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

Sakarya´nın Adapazarı ilçesinde bulunan bir GSM bayisinde meydana gelen silahlı yaralamada 2 kadın y

GSM bayiinde silahlı yaralama: 2 yaralı

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

İkinci Doğu Ekspresi geliyor

Bor teknolojisi namluların ömrünü uzatacak