İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 3.80195
  • 4.65546
  • 162.90
  • 115.592
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

Ramazan'da göz teşhis ve tedavileri

OP. DR. O. MURAT UYAR
Göz Hastalıkları Uzmanı 
omuyar@gmail.com   

Bugün on bir ayın sultanı Ramazan'ın ilk günü. Kelime anlamı olarak İslam barış, Müslüman da kendini Allah'a teslim eden ve insanlarla barış içinde yaşayan kimse demek iken son yıllarda İslam coğrafyalarında 400 yıl önceki Hıristiyan mezhep savaşlarının benzerleri vahşi bir şekilde sürüyor. Vatandaşlarımız, görevlilerimiz rehin alıp kaçırılırken, soydaşlarımız tehdit ve saldırı altındayken bu kutsal ayın ve yapılan ibadetlerin başta birbirine düşman edilen Müslüman âlemine ve tüm insanlığa barış ve huzur getirmesini diliyorum. Ramazan aylarında göz hastalıkları uzmanlık alanım ile ilgili en çok merak edilen konuları Diyanet İşleri Başkanlığı, Din İşleri Yüksek Kurulu ve İlahiyatçı öğretim üyelerinin de kabul ettiği şekilde paylaşmakta yarar görüyorum. 

Damla, iğne, anjiyo orucu bozmaz 

Abdest alırken ağız ve burun temizliği sırasında kullanılan su, nasıl orucu bozmuyorsa muayene sırasında damlatılan damlalar da, tedavide kullanılan göz damlaları da orucu bozmuyor.  Özellikle glokom hastalarında, göz tansiyonu damlaları kesildiğinde ya da aksatıldığında giden görmeler geriye gelmiyor. Gözleri zaten etkilenmiş olan şeker hastalarında da,  kan şekerinin açlıkta çok düşmesi ve toklukta aşırı yükselmesiyle oluşan dalgalanmalar da göz tabakalarında ödeme, kanamalara neden olarak görmeyi azaltabiliyor. Lokal anesteziyle yapılan ameliyatlar, gözden yapılan iğneler veya damardan kontrast madde verilerek yapılan anjiyolar da orucu bozmuyor. Ancak narkozlu ameliyatlarda serum veya kan verilirse  ya da mineral ve vitamin iğneleri yapılırsa oruç bozuluyor. 

Sigarayı bırakmak için fırsat 

Bu Ramazan vesilesiyle ömür boyu sürecek bir sigara orucu, hastalık risklerini azaltmak için çok önemli bir fırsat. Sağlıklı ve huzurlu bir Ramazan dileklerimle… 

Kia yeni Forte modelini, dünyanın en hızlı araçlarından olan Lamborghini Aventador modeli ile karşıl

Kia Forte´yi Lamborghini Aventador ile yarıştırdılar

Bilim dünyasını şaşırtan limon ve sarımsak mucizesi!

Ertuğrul Bey ve Alpleri sonunda amacına ulaşıyor

Türkiye, Afrin operasyonu öncesi Rusya'yı uyardı: Hepsini kapatın!

Active Server Pages error 'ASP 0126'

Include file not found

/_codes/picomm_detay_sagframe_dyn.asp, line 2

The include file '/_data/main/home.txt' was not found.