HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

İngiliz doktorların büyük başarısı

İngiltere'de su borusundan düştükten sonra kafatasının bir kısmı alınan kişinin kafası, karın bölgesinden alınan yağ ile yeniden biçimlendirildi.

BBC'nin haberine göre Brixton kentinde yaşayan ve BBC'nin "Doctor Who" dizinde görsel efekt uzmanı olarak görev yapan Tim Barter, Haziran 2009'da anahtarlarını evde unuttuğunu fark edince 7,5 metrelik su borusundan üst kata tırmanmaya çalışırken düştü.

Kafatası parçalanan, göz çukuru ile elmacık kemiği kırılan ve beyin kanaması geçiren Barter, King's College Hastanesi'nde 10 gün komada kaldı.
 
Doktorlar, kanamaya bağlı olarak beyin ödemi gelişen Barter'ı kurtarmak için kafatasının şakak bölgesinden bir kısmını aldı.

Operasyonun ardından çift görmeye başlayan ve çalışamaz hale gelen Barter için dünyada ilk kez uygulanan bir teknik kullanıldı.

Önce Barter'ın kafatasından alınan kısmın yerine kafatasının diğer tarafı temel alınarak bilgisayar teknolojisiyle yapılan titanyum bir tabaka yerleştirildi.

Barter'ın kafasındaki boşluğu doldurmak için ise karın bölgesinden alınan yağ, şakak bölgesine enjekte edildi.

Kafası tekrar normal hale dönen Barter, yepyeni bir hayata başladığını söyledi.

Barter, "Artık hiçbir şeyi ertelemiyorum. Hayatım boyunca yapmak istediğim her şeyi yapmaya başladım" dedi. (AA)

Haber Turu

FETÖ'cü Şükür geri adım attı

15 Temmuz darbe girişimi sonrası hakkında yakalama kararı çıkarılan Hakan Şükür ailesinin FETÖ'nün karşısında olduğunu i...

Şanlıurfa'ya İHA düştü; ekipler sevk edildi

Şanlıurfa'nın Hancağız Mahallesinde boş araziye insansız hava aracı (İHA) düştü. İHA'nın düştüğü bilgisi üzerine bölgeye...

ABD Başkan Yardımcısı Biden Türkiye'den ayrıldı

Ankara'da temaslarda bulunan ABD Başkan Yardımcısı Biden, Türkiye ziyaretini tamamladı.