İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 3.9344
  • 4.8188
  • 165.91
  • 116.431
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

Çocuğumla nasıl ilişki kurmalıyım? 

Uzman psikolog İlkay Gedik öneriyor: Kurallarınız açık ve anlaşılır olmalı. Sözleriniz ve davranışlarınız arasında tutarlılık şart. Rutininizi koruyun fakat çocuğunuzu çok fazla sıkmayın. En önemlisi ona her zaman seçme hakkı tanıyın! 

x

Kuralların net olmadığı ailelerin çocukları, hem kendilerinden beklenenler hem de disiplin konusunda belirsizlik yaşıyor. Öz denetimlerini sağlarken ve davranışlarını düzenlerken zorluk çeken çocuklar, sosyal çevreleriyle başarılı ilişkiler geliştiremiyor. Aşırı kontrollü, bütünüyle kontrolsüz veya tutarsız sınırlar, çocukların sağlıklı büyümesine engel oluyor... Peki, çocuğumuzla nasıl bir ilişki geliştirmeliyiz? İşte bu sorunun cevabını Uzman psikolog İlkay Gedik, AKŞAM okurları için verdi... 

- Bilhassa bebeklik ve erken çocukluk (0-3 yaş) döneminde sınır konması büyük önem taşır. Öncelikle göz önünde bulundurulması gereken şey, çocuğunuza rahatlıkla hareket edebileceği güvenli bir ortam sağlamanız olmalıdır.  
- Kural koyarken çocuğunuza seçme hakkı tanıyın.  
- Koyduğunuz kuralların uygulanmasında tutarlı olun. Böylece çocuğunuz davranışlarının sonuçlarını tahmin edebilir. İstenmeyen davranışı kesinlikle görmezden gelmeyin.  
-  Kurallarınız net ve çocuk tarafından anlaşılabilir olmalıdır. Gerekiyorsa yazılı olarak evde herkesin görebileceği bir yere asabilirsiniz. Okuma yazma bilmeyen çocuklar için resim ve şekilleri kullanabilirsiniz. 
- Sözleriniz ve davranışlarınız arasında mutlaka tutarlılık olmalıdır. Sözlü iletilerinizi davranışlarınızla desteklemelisiniz. Böyle durumlarda çocuklarınızın sözlerinize olan güveni artar.  
- Günlük rutininizi mümkün olduğu kadar korumaya çalışın. Esnek olunacak zamanlarınız olacağını da unutmayınız. Örneğin bazı özel durumlarda yatış saatlerinin daha geç bir saate alınması gibi. 
- Kurallarınızı uygularken çocuğunuzun olumlu davranışlarını cesaretlendirin. Unutmayın: Olumlu davranışı pekiştirmek olumsuz bir davranışı değiştirmekten daha kolaydır.  

Türk Silahlı Kuvvetleri, Afrin´de mayın, el yapımı patlayıcı ve tuzaklanmış bomba temizleme faaliyet

Afrin´de teröristlerin tuzakladığı patlayıcı böyle imha edildi

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

A Milli Takım'ın yeni formaları tanıtıldı

'Dizgin 2018' tatbikatı ile Türkiye'ye karşı Ege'de yeni oyun