İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 3.9467
  • 4.8712
  • 167.11
  • 115.450
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

Akıllı telefonlar beynimizi tembelleştiriyor

Çağ teknoloji çağı ancak sağlığımız ve yaşamımız büyük tehlike altında!

x

Akıllı telefonlar, beynimizin yapısını ele alıyor! Yapılan araştırmalar, akıllı telefon kullanan insanların başparmaklarıyla beyinleri arasında duyusal bir bağlantı olduğunu gösteriyor. Reem Nöropsikiyatri Kliniği’nden Dr. Mehmet Yavuz, akıllı telefonların beynimize olan etkilerini anlattı:

Çoklu medya kullanımı

Akıllı telefonlar üzerinden günde binlerce iletiye maruz kalıyoruz. Bu durum ise hayatımıza yeni kavramların girmesine yol açıyor. Tıpkı, multitasking gibi… Yani aynı anda çoklu medya kullanımında bulunmak. 

Beyin tümörleri ihtimalini artırıyor

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, multitasking durumunu yaşayanlar odaklanmada güçlük çekerek ihtiyaçları olan bilgileri rastgele detaylar arasında bulmakta bile zorlanıyor. Bu durum iş ve okul hayatındaki başarı ve verimi düşürmenin ötesinde zamanla beynin tembelleşmesine yolaçarak temel fonksiyonları bile yerine getirmekte zorlanmasına yol açabilir. Glioma veya menengioma gibi beyin tümörlerinin gelişme ihtimalini artırdığı bilinen akıllı telefonlar ayrıca yaydığı mavi ışıkların yol açtığı uykusuzluk sebebiyle meme ve prostat kanseri riskini yükseltiyor.

Almanya´nın Berlin şehrinde 6 Mart’ta düzenlenen ´VEX Robotics´ yarışmasında, İstanbul’da yer alan ö

Liseli Türk Öğrenciler Almanya´dan Şampiyonlukla Döndüler

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

TSK'nın Afrin başarısı

Kuzu göbeği fiyatları et fiyatlarını geçti