İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 3.8068
  • 4.6656
  • 163.38
  • 115.144
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

2 yaşındaki çocuğa ekranlı oyun almayın

O. Murat Uyar / Göz Hastalıkları ve Cerrahisi Uzmanı    omuyar@gmail.com                                                             

Toplumun büyük çoğunluğunu zaman zaman rahatsız eden baş ağrılarının önemli bir kısmı da gözlerden kaynaklanmaktadır. Günümüzde artık 2 yaşında ekranlı oyuncaklar, tabletler, bilgisayarlarla tanışıklıklar başlıyor. Gün geçtikçe gözler daha çok yoruluyor. Gözde miyopi, hipermetropi, astigmatizma gibi kırma kusuru hiç olmayan yani her iki göz numarası tamamen sıfır olan insan yüzdesi ortalama dört kişide birdir. Hele hele 45 yaşın üzerinde uzağı keskin nişancı kadar iyi görenlerde dahi yakından görüş gittikçe bulanmaktadır (presbiyopi).  
Gözünde kırma kusurları (özellikle iki göz arasında belirgin fark) olduğu halde baş ağrısı, gerginlik, sinirlilik yakınmaları, sık sık ağrı kesici, antidepresan kullanımı, MR, BT çekimleri yaptıranlar, bazen bir gözlükle bütün bu şikayetlerinden kurtulabilmektedir. Yine de kırma kusuru olmasa dahi uzun süre ve yoğun yakın çalışma sonrası göz ve alın çevresinde zaman zaman ağrılar oluşabilir. Saat başı 5-10 dakikalık aralar, gözleri kapatarak  veya uzaklara bakarak dinlendirmek gerekir.

Göz tansiyonunu ölçtürün

Kırma kusurları dışında en ciddi ve sinsi olan nedenlerden ikincisi göz tansiyonu yüksekliği ve ona bağlı gelişen glokomdur. Glokom doğuştan olabileceği gibi en sık 40 yaş üzerinde toplumun yüzde 2’sinde rastlanmaktadır. Daha çok görülen açık açılı glokom ancak muayenede tesadüfen yakalanabilirken, daha az görülen kapalı açılı glokomda bulantı, kusma yapacak kadar şiddetli göz ağrısı oluşur. Çoğu göz hastalığında kaybedilen görüntüler tedavilerle bir şekilde geri kazanılabilirken, glokom tedavisi genelde ancak kalan görme ve görme alanını korunmaya yöneliktir.
Bunlar dışında gözde kızarıklık, görme azalmasıyla seyreden üveit, keratit gibi iltihabi hastalıklar da baş ağrısı yapabilmesine rağmen sinsi olan glokom ve ihmal edilen göz kırma kusurları açısından rutin göz muayeneleri aksatılmamalıdır. 
Ayrıca göz dibi muayenesiyle, beynin uzantısı olan görme sinirinin başındaki ödem ve kabarıklıklar saptanarak beyindeki tümörler, iltihaplar dahi teşhis edilebilmektedir.

Kia yeni Forte modelini, dünyanın en hızlı araçlarından olan Lamborghini Aventador modeli ile karşıl

Kia Forte´yi Lamborghini Aventador ile yarıştırdılar

Bilim dünyasını şaşırtan limon ve sarımsak mucizesi!

Ertuğrul Bey ve Alpleri sonunda amacına ulaşıyor

Türkiye, Afrin operasyonu öncesi Rusya'yı uyardı: Hepsini kapatın!

En Çok Okunanlar