• $ 5,7828
  • € 6,3961
  • 271.932
  • 108869
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Burcu Güneş: Referandumda sosyal medya terörüne dikkat! 

15 Temmuz'da birlik ve beraberlik vurgusu yapan ünlü sanatçı Burcu Güneş referandum sürecinde Yenikapı ruhunun korunması gerektiğini belirterek “Sosyal medya terörünün tuzağına düşmemeliyiz”dedi.

Türkiye’nin en güçlü yorumcularından Burcu Güneş, kariyerini ve gündemi AKŞAM Gazetesi’nden Tuba Kalçık’a anlattı. 

Müzisyen bir aileniz var. Küçükken sahne almaya başladınız değil mi? 

13 yaşından itibaren babamla birlikte sahne deneyimlerine başladım. Sahnede büyümek benim için büyük şans. Önce eğitim alıp sonra sahneye çıksaydım canlı performansım bu kadar iyi olamazdı. Çünkü sahne doğallık ve özgüven gerektiren bir şey. 

Türk popunun en güçlü sesisiniz. Siz hayal ettiğiniz noktada mısınız? 

Daha yapacak çok iş var. Tüm hayallerimi gerçekleştirmiş olsaydım bile kendime yeni hedefler koyardım. Sanat ve müzik, içindeki o sonsuzluğu bana en baştan vermiş olmasa bu işi yapamazdım.  
Pop özgürleştiriyor

Özel bir ses renginiz var. Cazdan Türk Sanat Müziğine birçok şarkıyı seslendiriyorsunuz. Neden pop? 

Popu her şeyle harmanlayabilirsiniz. Pop yorumcuyu özgürleştiren bir müzik. Caz ve pop müzikle başlamıştım kariyerime ama daha sonra diğer türleri de seslendirdim.  

Besteci ve söz yazarısınız. Nasıl bir ruh haliyle yazıyorsunuz? 

Her şeyi içsellikle yaşayan bir insanım. Maddiyattan öte maneviyata önem verdiyorum. İç sesimi çok dinleyen biriyim. Konserlerim, albüm ve şarkı yazarken hislerim beni yönlendiriyor. 

BİRLİĞİMİZ İÇİN YAZDIM

15 Temmuz sonrasında milli birlik ve beraberlik mesajı vermek için ‘Birliğe Ulaş’ı yazdınız. 

‘Birliğe Ulaş’ı 7 sene önce yapmıştım. Ama bu şarkıya albümlerimde yer verememiştim. Mevlana şiiri ile yola çıktığım bu eseri, 15 Temmuz hain darbe girişiminin ardından birlik mesajı vermek amacıyla 29 Ekim’de halkımızla paylaştım. 

Avrupa’yı sık sık ziyaret ediyorsunuz. 15 Temmuz'da yaşananları Batı'ya daha iyi anlatmak için nasıl bir yol izlenmeli? 

Müziğim üzerinden ülkemizi daha iyi tanıtmayı elbette hedefliyorum. Mevlana’yı zaten tüm dünya tanıyor. Mevlana şiiri olan ‘Birliğe Ulaş’ şarkımı İngilizce söyleyeceğim bir projede yer almayı çok isterim. 
kardeşliğimizi sürdürmeliyiz 

Son günlerin en önemli konularından biri de Anayasa değişikliği. Türkiye referanduma gidiyor. Sizin görüşünüzü alabilir miyim? 

Her kişiye ve karara saygı duyuyorum. Yakaladığımız birlik ve beraberliği referandum sürecinde de sürdürmemiz gerekiyor. Toplumumuzun sosyal medya üzerinden Atatürk gibi ortak değerimizi tartışma unsuru haline dönüştürmesinden son derece rahatsızım. Ortak değerlerimiz bizi ayrıştıran değil, birleştiren unsurlardır. Bu süreçte sosyal medyadan bazı terör örgütleri de gerçek dışı paylaşımlarda bulunup toplumumuzu bölmeye, kutuplaştırmaya yönelik çalışmalar yapıyor olabilir. Dikkat etmeliyiz. Referandumda son sözü halkımız söyleyecek. Sandıktan çıkacak karara saygı duyarak, barış ve sevgi içinde yaşamaya devam etmeliyiz. 

Büyük aşklar beni etkiledi

Şarkılarınızı yazarken nelerden, kimlerden besleniyorsunuz? 

Hayatın kendisi zaten besleyen. İnsanlar, yaşananlar, hikayeler, gördüklerim, filmler, okuduğum kitaplar… Örneğin, 2004 yılında çıkan ‘Ay Şahit’ albümümde yer alan ‘Uyan’ adlı şarkımı Meral Okay’ın bir röportajından yola çıkarak yazmıştım. Meral Okay ve eşi ile Onno Tunç- Sezen Aksu aşkından çok etkilenmiştim o dönemler. İki güçlü kadının yaşadığı bu büyük aşk ‘Uyan’ şarkısını ortaya çıkarmıştı. 

Sanatçılar kanaat önderleridir

Birçok müzisyen pop şarkılarının içinin boşaltıldığından şikayetçi. Sizin de bazı popüler şarkılara yönelik benzer eleştirileriniz vardeğil mi? 

Ben kariyerim boyunca müzikal açıdan hep güzel albümler hazırlamaya çalıştım, emek verdim, özen gösterdim. Ticari kaygılardan öte müziğimize değer katacak işler yapmaya gayret ettim. Sanat insani değerleri barındırır. Bu yüzden sanatçılardan, popüler şarkılar yapmak dışında yaşadıkları toplumdan beslenerek, o topluma değer katacak işler yapması da beklenir. Sanatçılar duruşlarıyla, eserleriyle toplumun kanaat önderleridir. Ben bu bilinçle müzik yapıyorum. Günümüzde ne yazık ki içinde sanatsal nüveler barındırmayan, kısa ömürlü işler yapılıyor. Bu bakış açısıyla müzik yapma kaygısı ise kalıcı eserler bırakmıyor.

Dış güçler ülkemizin birliğini bozmak için uğraşıyor 

Terör olayları bir sanatçı olarak sizi nasıl etkiliyor? 

Çok üzüldüm ve yıprandım. Ancak terör olayları karşısında toplumsal bütünlüğümüzü korumamız çok önemli. Hepimizin özü bir iken, Allah’a bize verdiği kitaptaki gibi teklik mertebesinden anlayabilsek hiçbir acı olay yaşanmaz. Bu birlik bilinciyle hareket etmeliyiz. Terör, kapitalist düzene hizmet ediyor. Ülkemizdeki terör olayları da güçlü ülkeler tarafından destekleniyor. Dış güçler ülkemizdeki toprakların bütünlüğünü bozmak için terörü destekliyor. Toplum olarak bu oyuna gelmemeliyiz. Bizi bölmelerine izin vermeden, kardeşçe yaşamalıyız.  

İlk ilham aldığım sanatçı Ajda Pekkan 

 

Sizin ilham aldığınız yorumcular ve besteciler var mı? 

Çocukluğumda ilk ilham aldığım Ajda Pekkan’dı. Sezen Aksu, Mehmet Teoman, Aysel Gürel, Melih Kibar, Onno Tunç, Çiğdem Talu gibi çok güzel eserler veren insanlardan ilham aldım. Bunun yanı sıra Micheal Jackson, Whitney Housten, Celine Dion gibi isimler var. 

Son dönemde ENBE Orkestrasıyla ‘Ağır Yaralı’ isimli çalışmaya imza attınız.  

Dijital satışlarda çok ilgi görmeye devam ediyor. Youtube’da şarkının çıkış dönemine denk gelen üzücü olaylarla biraz yavaş ilerliyor. Ülkemizin içinden geçtiği dönemden dolayı albümleri doğru zamanda çıkarmak çok önemli. 

Kâbe’yi gördüğüm an arındığımı hissettim 

 

İki defa umre ziyareti yaptınız . Kutsal topraklara ilk yolculuğunuzda neler hissettiniz? 

Çocukluğumdan beri İslamiyet’in güzelliği ve değerini kalbimde hissetim ve son 12 senedir tasavvufla ilgili araştırmalar yapmak önceliğim oldu. Müslümanlığın sadece nüfus cüzdanlarında yazmasından öte hayata geçirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Kutsal topraklara da bu duygularla gitmeye karar verdim. İstanbul’dan yola çıktığım andan itibaren içimde büyük bir heyecan vardı. Kâbe’yi ilk gördüğüm anda ise içimi büyük bir arınma duygusu kapladı. 
Tertemiz hissettim. İlk ziyaretimi kalabalık bir grupla yaptığım için belki yeterince konstantre olamamışımdır diye üç dört ay sonra tekrar gittim. İkincide kutsal toprakları hazmıyla yaşadım. Çok başka bir duygu... Allah’a bana Kabe’yi göstermeyi nasip ettiği için şükrettim. İnşallah, dualarım kabul olur. 
Hacca gideceğim 

Peki, hacca gitmeyi düşünüyor musunuz? 

İlk fırsatta hac görevimi de yerine getirmeyi düşünüyorum. İnşallah, bu yolculuğumu hac ile devam ettireceğim.  

Yeni albümüm yaz sonu çıkacak

Repertuvarını bitiren Güneş, yaz sonu yepyeni bir albümle geliyor.

Albüm çalışmanız var mı? 

Albüm çalışmam devam ediyor, repertuvar bitti sayılır aslında. Ama sürekli yeni besteler de geliyor. En az yedi tane kendi yazdığım şarkım hazır ama benimkiler dışında da çok özel değerli insanlardan besteler var, onlara da yer vereceğim. İnşallah yaz sonu veya sonbahar gibi sevenlerimin karşısına yeni albümümle çıkmayı planlıyorum. 

Hayvanları para için kullanıyorlar

Hayvan hakları konusunda  çok duyarlı bir isimsiniz. Bu konuyla ilgi yakın zamanda bir çalışmanız oldu mu? 

Hayvanlarla ilgi her gün bir şeyler yapmaya çalışıyorum. Onlar da tıpkı çocuklar gibi çok masum. Ağızları, dilleri yok, kendi haklarını savunamazlar. Bizim onların haklarını savunmamız insani açıdan çok önemli. Ben de elimden geldiğince bu konuda bir şeyler yapmaya çalışıyorum. Bir dönem hayvan hakları konusunda HayKonfed ile birlikte hareket ettik. Hayvanların daha iyi koşullarda barınmasını sağlamak amacıyla kurulmuş bir yapı. Hayvan severler olarak böyle kurumlara destek olmalıyız. Yalnız şunu da belirtmek isterim ki, sosyal medyadan gördüğüm kadarıyla hayvanları kullanarak para toplayan kuruluşlar da var. Aman dikkat!

 


<p>Olay, 30 Aralık 1993 yılında Bolu’nun Mengen ilçesinde meydana geldi. İddiaya göre, Mengen Lisesi

Öğretmen Dayağıyla Felç Kalan Gencin Ailesi, Sorumluların Tekrar Yargılanmasını İstiyor

Hayranı gibi yaklaştı önce imzasını aldı, sonra canını!