İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 3,4886
  • 4,1860
  • 147,05
  • 104.918
Reklamı Kapat

İlk Kürtçe afişle 95 sinemada birden 

Diyarbakır’da çekilen ‘Sevgi Taşı’ için ilk kez ‘Kürtçe’ film afişi hazırlandı. Yapıma, Başbakanlık’tan destek verildi.   

MELİS APAYDIN-İZMİR 

Demokratikleşme adımları sanatta da yüzünü gösterdi. ‘Kevirê Evînê’ (Sevgi Taşı) filmi, Kürtçe afişle sinema salonlarında gösterime girecek. Kürtçe diyalogların çoğunlukta olduğu yapımın jenerik müziği de Kürtçe ezgilerden oluşuyor. 15 Kasım tarihinde Türkiye genelinde 95 sinemada gösterime girecek olan ‘Sevgi Taşı’nın ilk gösterimi ise bugün Diyarbakır’da gerçekleştirilecek. 

DİYARBAKIR’DA BAKANLI GALA  

Galada, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ile AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Abdülkadir Aksu da hazır bulunacak. İlk gösterim öncesi AKŞAM’a konuşan yönetmen Ahmet Hoşsöyler, “Diyarbakır terörle anılıyordu. Oysa biz burada ekmeğini kazanmaya çalışan, insani umutları, hayalleri olan sıradan insanları yansıtmaya çalıştık. Bu film barışı anlatıyor” dedi. Yapımda, Gökhan Mumcu, Zelal Dere, Mehmet Ulay, Suat Ergin, Çetin Öncü, Kadir Kırıcı ve Ferat Mehmetoğlu rol alıyor. Çekimlerinin tamamı Diyarbakır’da gerçekleştirilen filmin oyuncularının büyük bir bölümü de yine Diyarbakır’daki bir cast şirketinden bulundu. 

TÜRKLERİN 'KORKUNÇ YILLARI' BEYAZPERDEDE

Kırımlı yazar Cengiz Dağcı’nın II. Dünya Savaşı’nda Kırım Türkleri’nin yaşadığı sıkıntıları anlattığı ‘Korkunç Yıllar’ adlı romanı, Avni Özgürel’in senaryosuyla senaryoya aktarılıyor. Yapım, hem savaşı hem Kırım Türkleri’ni anlatan ilk Türk filmi olma özelliğini taşıyor. 

 

Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde kaldırımda yürüdüğü sırada sürücüsünün direksiyon hakimiyetini k

Kaldırımdaki vatandaşın ezilme anı kamerada

Haşlanmış yumurtanın suyunu sakın dökmeyin!

Apple'dan sessiz sedasız zam kararı

Aydın’da incir cipsi ilgi görüyor

En Çok Okunanlar