İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 3,6761
  • 4,3363
  • 151,42
  • 106.926
Reklamı Kapat

'Domates' kime gidecek?

Bu yıl 'Hormonlu Domates Ödülleri'nin 8'incisi düzenleniyor. 'Cinsel ayrımcılığa' dikkat çekmek için yapılan yarışmanın adayları anketle belli olacak. Ödüller Haziran'ın son haftasında görkemli bir törenle verilecek. Ekipten Bawer Çakır, 'hormonlu domates'i AKŞAM'a anlattı:

İSİM TOROĞLU'NDAN
- Hormonlu domates ödülleri fikri nereden, ne zaman, nasıl çıktı? Neden hormonlu domates?
Bu fikir 2005'te Lambdaistanbul LGBTT Derneği'nden çıktı. LGBT'lere uygulanan ayrımcılıklara yarışmayla dikkat çekmek istedik. Ödülün isim babası eski kabzımal/hakem, şimdinin futbol yorumcusu Erman Toroğlu'dur. TV programında 'hormonlu sebze yemeyin, homoseksüel olursunuz' dedi ve bizde de şimşekler çaktı.
-  Bugüne kadar kimlere gitti ödüller?
7 yıldır -ne yazık ki- dağıttığımız ödülleri kazananlar arasında Hülya Avşar, Okan Bayülgen, Mehmet Ali Erbil, Takvim gazetesi, TSK, Deniz Baykal, Erol Köse, Alişan gibi kişi ve kurumlar var. Eşcinselliğin hastalık olduğunu söyleyen eski Bakan Selma Aliye Kavaf da 'ömürlük domates'e değer görüldü.
- En çok kıyameti kim kopardı, ödülünü almaya gelen oldu mu?
Henüz o kadar cesur biri çıkmadı. Avşar, ödülü kazandığını öğrendikten sonra homofobik olmadığını söylemiş, şov programına LGBT insanları davet etmişti. Okan Bayülgen de ödülü kazandığı açıklandıktan sonra yanlış anlaşıldığını söylemiş, Onur Haftası'na katılmak istediğini belirtmişti. Takvim Gazetesi de ödülü almaktan gurur duyduklarını açıklamıştı.  
- Adayları neye göre seçiyorsunuz?
Şu an 2012'nin adayları için anket açtık. Dileyenler hormonludomates@gmail.com adresine mail atarak ya da Twitter'da #hormonludomates hashtag'iyle 'desteklediği' adayı yazıp ankete katılabiliyor.  Ödüller Haziran son haftası olan Onur Haftası'nda düzenlenecek bir törenle dağıtılacak. 
- Öne çıkan adaylar kimler?
Çok güçlü adaylar var. Türkiye homofobi/transfobi konusunda maalesef ki çok bereketli bir ülke.
 Bu yılın öne çıkan adayları arasında Ankara Belediye Başkanı Melih Gökçek var. Gökçek, Okan Bayülgen'in 'Ne zaman eşcinsel başkanımız olacak' sorusuna 'İnşallah olmayacak' demişti.
 Kamuoyunun 'Allahu Ekber wuhu' olarak tanıdığı ve 'Eşcinsellik hastalıktır' diyen sunucu İkbal Gürpınar.
 'Çok özür dilerim, eşcinsellik' diyen Bakan İdris  Şahin adı en çok geçen kişi.
 Travestilere 'kaldırım işgali' gibi cezalarla bonus uygulamasının yaratıcısı İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın da önerilen isimlerden biri.
 Kamuoyunun 'Allahu Ekber wuhu' olarak tanıdığı ve 'Eşcinsellik hastalıktır' diyen sunucu İkbal Gürpınar.

Gürcistan'ın batı bölgesi aşırı yağışlar sebebiyle sular altında kaldı. 
Gürcistan'ın batı bölgesin

Gürcistan sular altında kaldı

Bilim dünyasını şaşırtan limon ve sarımsak mucizesi!

Sosyal medyanın fenomen ülkesi Rusya'dan ilginç kareler

Ağaçları binanın içinde bıraktı