• $ 6,8158
  • € 7,4344
  • 380.418
  • 103024
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat
16 Ocak 2014 Perşembe 02:00 | Son Güncelleme:

Paralel belgeler

Emniyet içindeki paralel yapı tasfiye edilirken boş durmamış! Görevden alınan bazı polisler, önemli dosyalara ait bilgileri, dinleme kayıtlarını ve fezlekeleri de yanında götürmüş. 

TÜRKİYE, 17 Aralık gününe büyük bir şokla uyanmıştı. Hükümete darbe planlayan devlet içindeki paralel yapı, başta bakanların çocukları olmak üzere büyük projeler yapmaya hazırlanan işadamları hakkında gözaltı kararı aldı. Mal varlıklarına el konuldu. İl emniyet müdürüne, başsavcıya bilgi verilmeden planlanan operasyonlarla devleti ele geçirmeye çalışan yapı, tüm planlarıyla deşifre olmaya başladı. 

1500 POLİS GÖREVDEN ALINDI 
Paralel yapının uzantılarına yönelik hükümet hemen harekete geçti. Emniyet içindeki uzantıları tasfiye edilmeye başlandı. 17 Aralık’tan bugüne kadar 1500’ü aşkın polisin görev yerleri değiştirildi. Görevden alınanların birçoğu kritik birimlerin başındaki emniyet müdürü rütbesindeki polis şefleri. İçişleri Bakanlığı, emniyet içindeki derin yapıyı temizlemek için çalışmalarını sürdürüyor.   

HARİCİ BELLEKLERE KOPYA 
Emniyet içindeki paralel yapının görevden alınacağını anlayınca ikinci hamlesini devreye soktuğu ortaya çıktı. Operasyonel birimlerin başındaki polislerin alelacele şubelerindeki dosyaları, harici belleklere kopyaladıkları belirlendi. Kopyalanan dosyalar arasında dinleme kayıtları, fotoğraflar, fezlekeler yer alıyor. 

DOSYALARI BASINA MI SIZDIRACAKLAR?
Bu dosyaların arasında henüz savcılık soruşturması dahi başlamayanlar ve daha önce haklarında başka bir nedenle soruşturma yapılmış önemli kişilere ait bilgiler de bulunduğu iddia ediliyor. Polislerin bu dosyaları yeni hamlelerle birlikte sızdırmak için kopyaladıkları öne sürülüyor. Bu arada Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, önceki gün grup toplantısında paralel yapının "operasyonlarının" farklı bir şekilde devam edebileceğini ima etmişti. Operasyonu, "Tarihin en ahlaksız darbe girişimi kara bir leke olarak geçecek" sözleriyle tanımlayan Başbakan, "Bir ülkenin düşmanı dahili değil, haricidir" diyerek dış mihrakları adres göstermişti.

 


Sulama kanalından çıkan kurt yavrularını görenler şaşırdı

Sulama kanalından çıkan kurt yavrularını görenler şaşırdı

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Ebru Şallı'dan yürek burkan mesaj: Melek bahçemden mutlu bayramlar