İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 3,4899
  • 4,1931
  • 147,39
  • 104.918
Reklamı Kapat

Çatışmalar Türkiye sınırına dayandı

ABD Dışişleri Bakanı Clinton, Suriye'deki çatışmaların NATO sınırına dayandığını belirtirken, 'müttefikimiz Türkiye zarar gördü. Esad rejimi elindeki son şansı da heba ederse yeni önlemlerin yolu açılır' uyarısında bulundu

Suriye Halkının Dostları Fransa'nın davetiyle Paris'te bir araya gelirken toplantıda Suriye'deki son gelişmeler ve insani yardım konusu ele alındı. Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Suriye'de sivil halka yardım için insani yardım koridoru açılmasını önerdi. ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton Paris'teki konferans öncesinde 
NATO dışişleri ve savunma bakanları toplantısında Suriye'deki çatışmaların Türkiye sınırına dayandığını söyledi. Clinton, '(Suriye'deki) bu çatışma NATO'nun sınırında gerçekleşiyor. Geçen hafta Türkiye ve Lübnan topraklarına sınır ötesinden ateş açıldı. NATO müttefikimiz Türkiye cömertçe ağırladığı sığınmacı akını yanında Suriye ateşinde kendi topraklarında iki kişinin hayatını kaybetmesi nedeniyle halihazırda zarar gördü. Çok yakın temasta olmaya devam edeceğiz'' dedi.
YENİ ÖNLEM ALIRIZ
Clinton, ya Kofi Annan'ın planı dahilinde Suriye'de gözlemcilerin takviye edilerek çatışmaların azalmasının sağlanacağını ya da Esad rejiminin elindeki son şansı heba etmesiyle yeni önlemlerin yolunun açılacağını ifade etti.
NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen de Türkiye'nin NATO anlaşmasının dördüncü ve beşinci maddelerini işleterek, dış tehdit ya da saldırı altında olduğu şeklinde bir taleple gelmesi halinde ne yapacaklarının sorulması üzerine, 'Eğer herhangi bir müttefikimizden güvenlik durumuyla ilgili danışma talebi gelirse çok açık kurallarımız var ve stratejik konseptimizde bunlar açıkça düzenlenmiş. Herhangi bir NATO üyemizin gündeme getireceği her konuda danışmalara hazırız. Şu ana dek talep almadık. Süreci yakından takip ediyoruz' demişti. Paris'teki toplantıya Türkiye'nin yanı sıra ABD, Almanya, Katar, S. Arabistan, Fas, Ürdün, Mısır, İngiltere, İtalya, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt ve Tunus katıldı.

NATO'ya Suriye brifingi
DIŞİŞLERİ Bakanı Ahmet Davutoğlu, NATO'daki meslektaşlarına Suriye yönetiminin Annan Planı'yla elde ettiği şansı kötüye kullandığını söyledi. Davutoğlu, NATO dışişleri ve savunma bakanlarının İttifak'ın 20-21 Mayıs'taki Chicago zirvesi hazırlıklarını ele aldıkları çalışma yemeğinde, resmi gündemde olmamasına rağmen Suriye konusunu açarak, ayrıntılı brifing verdi. Davutoğlu, Suriye Ordusu'nun ateş açarak, Türkiye sınırında yaptığı ihlali, 25 bin Suriyeli'nin misafir edildiği çadır kentleri ve Suriye ordusunun ülkenin farklı bölgelerinde sivillere yönelik süren saldırıları harita kullanarak slayt gösterisiyle aktardı. Davutoğlu'nun ayrıntılı sunumundan etkilenen bazı bakanların Suriye'deki durumun ciddiyetini daha iyi anladıklarını belirttikleri öğrenildi.

BM ve Şam ateşkes protokolüne imza attı
Suriye Dışişleri Bakanı Yardımcısı Faysal Mikdad ile BM yetkilisi Guha Abhijit, Suriye ile BM arasındaki ateşkes protokolünün ön anlaşmasını imzaladı. Dışişleri Bakanı Velid Muallim de, Annan planının yönetim tarafından uygulandığını ancak silahlı grupların planın başarısızlığa uğraması için birçok ihlal yaptığını söyledi.
 

Türkiye’nin, terör örgütü PKK'nın kontrolündeki Afrin’e müdahalesi konuşulurken, Afrin sınırının sıf

Sınırında askeri sevkiyat devam ediyor

Haşlanmış yumurtanın suyunu sakın dökmeyin!

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Acun Ilıcalı Şeyma Subaşı düğün fotoğrafları en son detaylar

En Çok Okunanlar