İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 3,8449
  • 4,5157
  • 153,77
  • 153,7776
Reklamı Kapat

Ankara 24 Kasım yarın okul tatil mi MEB ve Valilik açıklaması (Ankara hava durumu)

Ankara 24 Kasım yarın okul tatil mi sorusu kar yağışı ile birlikte aranmaya başladı. Kar tatili MEB ve Valilik açıklaması var mı? Ankara yılın ilk kar yağışı altında kalırken hava sıcaklığı hızlı bir şekilde düştü. Meteoroloji hava durumu tahminlerini kar yağışı alarmı ile duyurdu. Yapılan son değerlendirmelere göre bugün İç Anadolu'nun doğusu ile Batı Karadeniz bölgesi kuvvetli kar yağışının etkisi altında. Meteoroloji bu bölgelerdeki iller için 5 ile 20 santim arasında kar yağacak uyarısı yaptı. Yarın okullar tatil mi sorusunun yanıtı da valiliklerin gece yapacakları değerlendirmeye bırakıldı. Kar, bir yağış biçimidir. Kar bulutlarda bulunan su taneciklerinin aşırı soğuk ile karşılaşması sonucu kristalleşerek oluşmasıdır. Bu olay çok çabuk meydana geldiği için su tanecikleri yağmura dönüşmeden kar haline gelmiştir. Kar taneleri yapılan araştırmalara göre altıgendir.

Ankara hava durumu tahmininde 24.11.2017 Cuma gününe kadar kar yağışı var. Ankara'da hava sıcaklığı eksi derecelere kadar inecek. Ankara için meteorolojinin yayınladığı 5 günlük hava durumu tahmini.  Meteorolojinin Ankara hava durumu tahmininde bugün için de kar yağışı uyarısı var. Ankara'da gece boyunca etkili olan yağmur, kentin yüksek kesimlerinde yerini kar yağışına bıraktı. Başkentte mevsimin ilk kar yağışı, sabah saatlerinde Çankaya'ya bağlı Dikmen, Oran, İncek ve Ahlatlıbel bölgelerinde etkili oldu. Meteorolojinin 21 Kasım salı günü için kar yağışı uyarısı verdiği iller listesine bugün yenileri eklendi. Geçen ilk alarmda Bolu, Kastamonu, Zonguldak, Bartın, Karabük ve Düzce'de çok kuvvetli kar yağışı beklendiği bildirilmişti. Son hava durumu tahmininde kar yağışının iç anadoluyu da vurduğu duyuruldu. Buna göre kar yağışının Niğde, Nevşehir, Kayseri ve Yozgat il merkezlerinde 2 ila 5 cm, yüksek kesimlerinde 5 ila 20 cm örtü yapması bekleniyor. Anadolu Otoyolu ile D-100 karayolunun Bolu Dağı Tüneli kesiminde yoğun kar yağışı sürüyor. Dün akşam başlayan kar yağışı aralıksız devam edince kar kalınlığı kısa sürede 10 santimi geçti. 

ANKARA HAVA DURUMU : Meteorolojinin Ankara hava durumu tahmininde bugün için de kar yağışı uyarısı var. 

ANKARA'DA KAR YAĞIŞI : Ankara'da gece boyunca etkili olan yağmur, kentin yüksek kesimlerinde yerini kar yağışına bıraktı. Başkentte mevsimin ilk kar yağışı, sabah saatlerinde Çankaya'ya bağlı Dikmen, Oran, İncek ve Ahlatlıbel bölgelerinde etkili oldu. 

Büyükşehir Belediyesine bağlı ekipler kar yağışı ve olası buzlanmaya karşı ana arterlerde kar küreme ve tuzlama araçları ile hazır bekletildi. Yetkililer, trafiğe çıkacak sürücüleri yollarda oluşabilecek buzlanmaya karşı dikkatli olmaları konusunda uyardı.

BOLU DAĞI D100 KARAYOLU AÇIK MI?

Anadolu Otoyolu ile D-100 karayolunun Bolu Dağı Tüneli kesiminde yoğun kar yağışı sürüyor. Dün akşam başlayan kar yağışı aralıksız devam edince kar kalınlığı kısa sürede 10 santimi geçti. Karayolları ekipleri güzergahlarda karla mücadele çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Kar yağışı nedeniyle zaman zaman hasarlı trafik kazaları meydana geldi.Trafik ekipleri, sürücüleri araçlarında kış lastiği olmadan yola çıkmamaları, yakın takip, hatalı sollama ve aşırı hız yapmamaları konusunda uyarıyor.

Bazı illerde beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcaklıkları ise şöyle:

Ankara: Parçalı çok bulutlu, sabah saatlerinde karla karışık yağmur ve hafif kar yağışlı 5

İstanbul: Çok bulutlu, sabah saatlerinde Anadolu yakası yağmurlu 8

İzmir: Parçalı ve çok bulutlu 11

Adana: Çok bulutlu, kuzeyinde kuvvetli olmak üzere aralıklı sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı 16

Antalya: Parçalı ve çok bulutlu 18

Samsun: Parçalı ve çok bulutlu, yağmurlu 13

Trabzon: Parçalı ve çok bulutlu, yağmurlu 20

Erzurum: Parçalı, zamanla çok bulutlu, aralıklı yağmurlu, akşam saatlerinden itibaren karla karışık yağmur ve kar yağışlı 8

Diyarbakır: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı 13

Kar nedir? Kar yağışı nedir? Kar nasıl oluşur?

Kar, bir yağış biçimidir. Kar bulutlarda bulunan su taneciklerinin aşırı soğuk ile karşılaşması sonucu kristalleşerek oluşmasıdır. Bu olay çok çabuk meydana geldiği için su tanecikleri yağmura dönüşmeden kar haline gelmiştir. Kar taneleri yapılan araştırmalara göre altıgendir. Fakat küçük olduklarından çıplak gözle şekilsiz gözükürler. Ve bunların hiçbiri birbirine benzemez. Ve gökyüzünden yere doğru inerken hiçbiri birbirine değmez. Toprak ve atmosferin ısı aynı olursa yere düşen kar taneleri erimez. Bilim adamlarının yaptığı araştırmalara göre yeryüzüne inen yağış çeşitlerinin sekizde birinin kar yağışı olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca yere düşen kar taneleri toprağın üzerine kaplar ve toprağın donmasını engeller. Kar tanesi oluşurken sıcaklığa ve neme göre şekil alır. Kar yazın oluşacak nem ve kuraklığı önler. Ayrıca toprağa düşen kar taneleri azot bakterileri yardımıyla eriyerek azot tuzu haline gelerek toprağı da besler. Buna karşın kar taneleri yağış çeşidine ve yağış türüne göre; uzun ince kalem veya şapkalı sütun gibi isimler alır.

 

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Meclisinde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, şehir me

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar memleketi Kayseri'ye cami yaptırıyor

Bilim dünyasını şaşırtan limon ve sarımsak mucizesi!

Robocop jandarmalar görev başında

Rusya: Erdoğan bu silahı alırsa 'bölgenin reisi' olur