İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 3,4899
  • 4,1931
  • 147,39
  • 104.918
Reklamı Kapat

ABD ve Avrupa küresel güç olmak istiyorsa Türkiye'yi unutmamalı

ABD'de düzenlenen Sekizinci Sakıp Sabancı Konferansı'nda konuşan Güler Sabancı, güç dengelerinin artık Batı'nın lehinde olmadığını söyledi ve ekledi: ABD ve Avrupa'nın küresel liderlikten söz etmesi için Türkiye'nin bölgesel gücüne değinmesi şarttır...

Zana YAVUZ - İstanbul -zana.yavuz@aksam.com.tr

Sakıp Sabancı'yı anma etkinlikleri kapsamında Sabancı Üniversitesi ve Brookings Enstitüsü işbirliği ile düzenlenen 'Sakıp Sabancı Konferans Serisi'nin sekizincisi Washington'da yapıldı. Konferans aynı zamanda video konferans sistemiyle  İstanbul'dan da takip edildi. Konferansın açış konuşmasını Sabancı Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı yaptı. Sabancı konuşmasında dünyanın büyük bir küresel değişimden geçtiğini belirterek güç dengelerinin artık Batı'nın lehinde olmadığını ABD ve Avrupa'nın tek taraflı çıkarları doğrultusunda da şekillenmediğini söyledi. Küresel liderlikten söz edebilmek için Türkiye'nin bölgesel gücüne değinmenin şart olduğunu söyleyen Sabancı sözlerini şöyle sürdürdü: Amerika'nın veya Avrupa'nın küresel liderliğinden söz etmek için, jeopolitik hedeflerini ileriye götürmekte olan Türkiye'nin bölgesel gücüne değinmek şarttır. Avrupa Birliği aday ülkesi ve ABD'nin önemli müttefiklerinden olan Türkiye'nin önümüzdeki çeyrek yüzyılda küresel ilişkilerde giderek büyüyen bir rol oynayacağı kesindir. ABD Ulusal Güvenlik emekli Danışmanı Zbigniew Brzezinski 'Türkiye, Avrupa ve Batı güvenliği açısından kilit rol oynayacak. Türkiye'nin AB üyeliği Batılı ülkelerin çıkarları için de gereklidir' dedi.

ARAP BAHARI POPÜLİST
BRZEZİNSKİ Arap baharı dönemimin 20 yıl önce orta Avrupa'da yaşanan dönüşümlere benzediğini ancak Orta Avrupa'daki süreçte demokratik ideolojinin kristalize edildiğini söyledi. Arap Baharı sürecinin olumlu ancak popülist olduğunu vurgulayan Brzezinski şöyle konuştu: Demokratik değildir. Demokratik söylemler olabilir ancak demokrasi kurumsallaşmadıkça anayasalarda yer almadıkça sallantıda olacaktır. Yine Mısırlıların kendi gelenekleri var ve dışarıdan empoze istemiyorlar. Suriye elbette Libya değil, Esad da Kaddafi değil, ayrıca İran ile olan özle ilişkileri var. Burada çıkabilecek önemli bir çatışma bölgeyi tümden etkileyecek.

TÜRKİYE'YE İHTİYAÇ VAR
TÜRKİYE'nin Avrupa enerji güvenliği için stratejik bir kilit konumunda da olduğunu vurgulayan Zbigniew Brzezinski 'Rusya'ya ve İran'a enerji bağlılığı artıyor. Bu açıdan ya Nabucco gerçekleşecek ya da alternatifi... Bu, Rusya ve İran petrollerine karşı denge sağlar. Kaynağın çeşitlendirilmesi önemli. Avrupalıların bu konuda Türkiye'ye ihtiyacı var' diye konuştu.

KİMLERİ AĞIRLADI?
SABANCI Üniversitesi Mütevelli Heyeti Onursal Başkanı merhum Sakıp Sabancı'nın adını taşıyan konferans, 2005 yılından bu yana sırasıyla; ABD Dışişleri Eski Bakanı Madeleine Albright, Dünya Bankası Eski Başkanı Paul Wolfowitz, ABD Dışişleri Bakanı Eski Yardımcısı Richard Holbrooke ABD Dışişleri Bakanı Eski Yardımcısı, Büyükelçi, Nicholas Burns, Oxford Üniversitesi Rektörü Chris Patten ve ABD'nin Avrupa ve Avrasya İlişkilerinden Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Philip Gordon ve Nato Eski Genel Sekreteri ve AB Ortak Dış Politika ve Güvenlik eski Yüksek Temsilcisi Javier Solana'yı ağırladı.
 

Acun Ilıcalı ile Şeyma Subaşı, nikah kıymak için St. Tropez'den Marsilya'ya helikopterler gitti. Nik

Acun Ilıcalı ile Şeyma Subaşı'na havada düğün konvoyu

Haşlanmış yumurtanın suyunu sakın dökmeyin!

İntiharını kendisini terk eden sevgilisine izletti!

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

En Çok Okunanlar