İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 3.7912
  • 4.6641
  • 162.06
  • 117.521
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

2018 Sahibinden ikinci el otomobil yetki belgesi alma şartları tam liste Sahibinden en çok satan oto

Sahibinden İkinci el otomobil ve motosikletin motor, şanzıman, elektrik sistemi gibi parçaları satış tarihinden itibaren üç ay veya beş bin kilometre, ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle iştigal eden işletmenin garantisi altında olacak. Garanti süresinde otomobilde oluşan arızalar azami otuz, motosiklette oluşan arızalar ise azami yirmi iş gününde giderilecek. Aksi durumda tamirde geçen on iş gününü takip eden üç gün içinde taşıt sahibine ikame taşıt tahsis edilecek. Peki ikinci el otomobil yetki belgesi nedir, yetki belgesi alma şartları nelerdir ve kimler ikinci otomobil satma belgesi alabilir ve ikinci el otomobil yetki belgesi kaç yıl geçerli olacak? Yetki belgesi için en az lise mezunu olma şartı getirilirken, işletme sahibinin iflas etmemiş veya iflas etmiş olsa bile itibarını yeniden kazanmış olması gerekiyor. Ayrıca kasten işlenen bir suçtan dolayı affa uğramış olsalar dahi devletin güvenliğine, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine, milli savunmaya ve devlet sırlarına karşı suçlar ile casusluk, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, terörizmin finansmanı, kaçakçılık, vergi kaçakçılığı veya haksız mal edinme suçlarından hüküm giymemiş ya da ticaret ve sanat icrasından hükmen yasaklanmamış olmaları hükme bağlandı.

 Sahibinden İkinci el otomobil satışları ile ilgili önemli bir düzenleme yürürlüğe girdi. Buna göre ikinci el el araç satan işletmelerin mutlaka yetki belgesi alması gerekiyor. Ayrıca 8 yaş ve 160 bin km'nin altındaki araçlar garanti kapsamına alınacak, ekspertiz raporu alınması da zorunlu hale gelecek. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan ‘İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik’ dün Resmi Gazete’de yayımlandı. Söz konusu yönetmeliğe göre, ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti, işletmesi adına yetki belgesi alan tacirler ile esnaf ve sanatkarlar tarafından yapılacak. Yetki belgesi her bir işletme için ayrı ayrı düzenlenecek ve devredilemeyecek. Yetki belgesinin geçerlilik süresi beş yıl olacak. Yetki belgesi verilirken, ilgili odaya kayıtlı olma, gelir veya kurumlar vergisi mükellefi olma, on sekiz yaşını doldurmuş olma, iflas etmemiş veya iflas etmiş olsa bile itibarını yeniden kazanmış olma gibi şartlar aranacak. Ayrıca, kasten işlenen bir suçtan dolayı affa uğramış olsa bile anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine, milli savunmaya ve devlet sırlarına karşı suçlar ile zimmet, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, terörizmin finansmanı, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma veya vergi kaçakçılığı gibi suçlardan hüküm giymemiş olma, ticaret ve sanat icrasından hükmen yasaklanmamış olma gibi kriterlere de bakılacak. 

 

YETKİ BELGESİ ŞARTLARI

Yetki belgesi için en az lise mezunu olma şartı getirilirken, işletme sahibinin iflas etmemiş veya iflas etmiş olsa bile itibarını yeniden kazanmış olması gerekiyor. Ayrıca kasten işlenen bir suçtan dolayı affa uğramış olsalar dahi devletin güvenliğine, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine, milli savunmaya ve devlet sırlarına karşı suçlar ile casusluk, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, terörizmin finansmanı, kaçakçılık, vergi kaçakçılığı veya haksız mal edinme suçlarından hüküm giymemiş ya da ticaret ve sanat icrasından hükmen yasaklanmamış olmaları hükme bağlandı.

TANITIM KARTI ZORUNLU

Satışa sunulan ikinci el motorlu kara taşıtının üzerinde kolaylıkla görülebilir ve okunabilir şekilde taşıta ilişkin tanıtıcı bilgilerinin güncel olarak yer alması gerekiyor.

Tanıtım kartında ikinci el motorlu kara taşıtına ilişkin asgari olarak, marka ve modeli ile model yılı, rakam veya harflerinin bir kısmı karartılmak suretiyle motor ve şasi numarası, plaka numarası, yakıt türü, kilometresi, satış fiyatı, boyalı ve değişen parçaları, niteliği belirtilmek suretiyle hasar kaydı, üzerinde rehin veya haciz gibi şerhlerin bulunup bulunmadığı, değişen parça, hasar kaydı, rehin ve haciz gibi bilgilerin ilgili sistemlerden temin edildiği tarih ve saat gibi bilgiler bulunacak.

EKSPERTİZ RAPORU ALINMASI GEREKİYOR

 Yetki belgesine sahip işletme tarafından ikinci el motorlu kara taşıtı satışından hemen önce ekspertiz raporu alınacak ve raporun bir nüshası satış esnasında alıcıya teslim edilecek. Ancak 8 yaş veya yüz altmış bin kilometrenin üzerindeki ikinci el motorlu kara taşıtları için ekspertiz raporu alınması zorunlu olmayacak.

GARANTİ ZORUNLULUĞU GELDİ

İkinci el otomobil ve motosikletin motor, şanzıman, tork konvertörü, diferansiyel ve elektrik sistemi, satış tarihinden itibaren üç ay veya beş bin kilometre aracı satan işletmenin garantisi altında olacak.

Bu parçalarda garanti süresi veya kilometresi içinde meydana gelen arızalar azami otuz iş günü içinde giderilmek zorunda. Motosikletler için ise bu süre azami yirmi iş günü olarak belirlendi. Arızanın giderilmesine ilişkin masraflar işletmeye ait olacak.

Ancak 8 yaş veya yüz altmış bin kilometrenin üzerindeki otomobil ve motosikletler için garanti uygulaması olmayacakç.

Yine benzer şekilde satış sırasında alıcı tarafından bilindiği işletme tarafından belgelendirilen arıza ve hasarlar, ekspertiz raporunda belirtilen arıza ve hasarlar ile aracın olağan kullanımı nedeniyle kayışlar, egzoz, amortisör, debriyaj, ön dişli takımı, fren balataları ve pabuçları, diskler, contalar gibi parçalarda meydana gelen aşınma ve yıpranmalar garanti kapsamına dahil edilmeyecek.

3 METRE YÜKSELİK ŞARTI

İkinci el motorlu kara taşıtı ticareti yapılan işletmelerin açık ve kapalı alan toplamının en az dört taşıtın kapladığı alan büyüklüğünde olacak. Bir taşıtın kapladığı alan büyüklüğü olarak otomobil için en az yirmi beş metrekare, motosiklet için en az beş metrekare ve diğer taşıtlar için en az elli metrekare esas alınacak.

Teşhir alanının net yüksekliği de en az üç metre olacak.

İşte 2017 yılında Türkiye’de en çok satılan modeller

Bir yıl daha geride kaldı. 365 günlük uzun maratonun sonuçları da açıklandı. İlan edilen sonuçlara göre Renault, 2017 yılının en çok satın alınan markası olurken, Fiat ve Volkswagen onu izledi. Bu markaların satışları içindeyse en çok satan modeller sıralandı. Sıralamada pek bir sürpriz yok. Fiat’ın Türkiye’de üretilen modeli Egea ailesi, bir başka yerli Megane ile çarpıştı ve az bir farkla ipi önde göğüsledi. Yine bir yerli üretim Cilo gerek hatchback ve erekse “steyşın” gövde seçeneklerile kürsünün üçüncülük basamağına çıktı. Her iki modelinin 85 bin adete yaklaşan satışı Renault’nun Türkiye’nin otomobili olmasında da en büyük katkıyı sağladı. Renault bu iki modelinin büyük desteğiyle Türkiye’nin en çok satan markası ünvanına bir kez daha uzandı.

İşte 2017 yılında en çok satan otomobil markaları ve satış rakamları...

FERRARI - 1 adet satıldı

ASTON MARTIN - 3 adet satıldı

BENTLEY - 3 adet satıldı

DS - 9 adet satıldı

MASERATI - 9 adet satıldı

SMART - 9 adet satıldı

JAGUAR - 16 adet satıldı

INFINITI - 18 adet satıldı

LEXUS - 19 adet satıldı

SSANGYONG - 43

ALFA ROMEO - 60

LAND ROVER - 106

SUBARU - 107

PORSCHE - 127

MAZDA - 130

MINI - 136

KARSAN - 171

JEEP - 215

SUZUKI - 222

IVECO - 279

ISUZU - 313

VOLVO - 368

MITSUBISHI - 508

SEAT - 1.159

AUDI - 1.327

KIA - 1.340

BMW - 1.470

SKODA - 2.150

CITROEN - 2.406

MERCEDES-BENZ - 2.416

HONDA - 3.034

PEUGEOT - 3.069

NISSAN - 3.106

OPEL - 3.229

DACIA - 4.357

TOYOTA - 4.401

HYUNDAI - 5.358

FIAT - 9.100

FORD - 9.649

VOLKSWAGEN - 10.816

RENAULT TOPLAM 11 BİN 029 ARAÇLA BİRİNCİ SIRADA 

Listenin ilk sırasında yer alan Renault, toplamda 11 bin 029 araç satış rakamına ulaştı.

Sahibinden 2.el arabalar çok satanlar ve dikkat edilmesi gerekenler 

İkinci el araba pazarına ilgi oldukça fazla. Yeni yıl öncesinde araç fiyatlarına gelen ÖTV zammının ardından vatandaşlar 2. el arabaları tercih etmeye başladılar. Her şeye rağmen otomobil piyasasında hareketlilik devam ederken, vatandaşların ikinci el alırken dikkati elden bırakmamaları gerekiyor. Sıfır otomobil alacağınız zaman zaten ilk sürücü siz olduğunuz için bir sorun yaşamıyorsunuz ancak 2. el araba alırken dikkatli olmak gerekiyor. Sahibinden satılık araba ilanları ya da oto galeriler tarafından satılan araba ilanlarında zaman zaman yanlış beyanlar veriliyor. Araç satın almak isteyenler eğer dikkatli olmazlarsa, satın aldıkları ikinci el arabalarda sorun yaşıyor. Peki ikinci el araba satın alırken nelere dikkat edilmesi gerekiyor.

Öncelikle ikinci el araba almanın nedeni sıfır araçlara göre daha ekonomik olmasıdır. Ancak yanlış beyanlara kanarak alınan arabalar çıkardığı masraflarla neredeyse sıfır araba parası ödemenize neden olurken, ödediğiniz paranın çöpe gitmesine de neden olabiliyor. Bu nedenle araç satın alırken dikkatli incelemek çok önemlidir. Mümkünse arabadan anlayan biriyle, hatta oto tamircilerle satın almaya gitmeniz yararınıza olacaktır. Ayrıca mutlaka aracı deneyin ve beklentinizi karşılayıp, karşılamadığına bakın.

İkinci el araba satın alacağınızda aracın dışında çizik, pas ya da boya olup olmadığını kontrol edin. Onarım görüp görmediğini inceleyin ve aklınıza takılanları mutlaka satan kişiye sorun. Aracın süspansiyonlarının sağlam olup olmadığını görmek için aracı dört tarafından da sallayın. Süspansiyonlar sağlamsa, araç bir kere sallanıp duracaktır. Eğer durmuyorsa bu süspansiyonlarında sorun olduğunu gösterebilir. Yine araç durduğu yerde düz bir şekilde durmuyorsa bu görüntü de süspansiyonda sorun olduğunu gösterir. Kilitleri, camları, kapı kollarını kontrol edin.

Yine güvenliğiniz için direksiyonu kontrol edin. Direksiyonu çevirdiğinizde eğer tekerlekler hemen reaksiyon veriyorsa sorun yok demektir. Ancak hemen tepki alamıyorsanız yine aracın bu anlamda bir problemi olduğunu göstermektedir.

Mutlaka kaputu açarak, kablo sistemine, yağ kalıntıları olup olmadığına, yağ seviyesine, motor kayışlarına ve motorun su seviyesine bakın. Araç lastiklerini de kontrol etmeyi unutmayın. Bir aksta yer alan lastiklerin aynı olması gerekmektedir, bunu aklınızdan çıkarmayın. Ayrıca lastik basıncını da kontrol edin. Gaz ve fren pedallarının aşınma durumunu kontrol etmeyi unutmayın.

Aracı satın almadan önce deneme sürüşü yaparken çekiş sorunu olup olmadığını kontrol edin. Yine motorun kolay çalıştığından ve garip sesler çıkarmadığından emin olun. Yine bu kontrolu araçtan çıkan tüm sesler için yapın. Olağandışı sesler soruna işaret etmektedir. Aracı çalıştırdığınızda çıkan egzos dumanının renginin siyah ya da benzeri renklerde olmaması gerekmektedir. Gri ve renksiz olması normal olandır. Aracın fren pedalına bastığınızda pedalın 4 cm'den fazla inmediğinden emin olun. El freninin doğru çalıştığından emin olun. Araç ile dönüş yaparken akslardan ses gelip gelmediğini kontrol edin.

Yine düz bir yolda ilerlerken aracın direksiyonunu bırakın ve direksiyonun hareket edip etmediğini kontrol edin. Eğer hareket ediyorsa rot ayarlarında sorun var demektir.Yine düz yolda hızlandığınızda direksiyon veya araba fazla titriyorsa balans ayarlarında sorun var demektir. Direksiyonu kontrol etmekte zorlanıyorsanız lastik havasını ve ön takımları kontrol ettirin. Lastik havasında sorun yoksa ön takımlarda sorun var demektir. Son olarak, sakin bir yere geçip el freninizi çekin. Vitese geçirip yavaşça ayağınızı debriyajdan çekin. Normal şartlarda arabanızın istop etmesi gerekir. Etmiyorsa debriyajında bir problem var demektir.

Bu gibi detaylar 2. el araba alırken mutlaka uygulamanız gereken şeylerdir ve vereceğiniz paranın boşa gitmediğinden emin olmanın bir yoludur.

 

 

Afrin operasyonu için hazır bekleyen kahramanlarımız, yeni operasyon toplanma noktasının açılışında

Mehmetçik Zeytin Dalı Operasyonu öncesi cuma namazı kıldı... İşte o görüntüler

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Diriliş Ertuğrul olay oldu! Efsanenin yerine önerdiler

Dünyanın en ilginç yeraltı evleri