İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 3.9871
  • 4.9275
  • 172.74
  • 116.602
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

Anneliği sözleşmeye bağladı, oğlunun 1 milyon dolarını aldı

Tayvan'da bir anne, üniversite masraflarını karşıladığı ve buna karşılık diş hekimi olduklarında gelirlerinin yüzde 60'ını kendilerine ödemeleri için sözleşme imzaladı. Oğullardan biri annesiyle anlaşıp parayı ödedi, diğeri "ebeveynliğin bedeli mi olur" deyince mahkemelik oldu. Yüksek Mahkeme sözleşmeyi geçerli saydı ve diş hekimi oğulu, annesine 1 milyon dolara yakın para ödemeye mahkum edildi.

x

Tayvan'da çekirdek aileyi, Borçlar Kanununa tabii bir ticari ilişki raddesine indiren bir olay yaşandı. Oğullarının yaşlandığında, bakımını üslenmelerinden endişe eden annenin 1997'de diş hekimliği eğitimi alan oğluyla imzaladığı sözleşme, yüksek mahkeme önünde dava konusu oldu. Yüksek mahkeme, bir diş hekimine kendisini yetiştirdiği ve diş hekimliği fakültesine gönderdiği için annesine bir milyon dolara yakın para ödemeye mahkum etti.

BBC Türkçe'nin haberine göre, annesi, 1997'de o dönem 20 yaşındaki oğluyla, mezun olduktan sonra aylık gelirinin yüzde 60'ını annesine ödemesini öngören bir sözleşme imzalamıştı. Oğlu bu parayı birkaç yıl ödemeyince anne mahkemeye gitti. Oğul, bir çocuk yetiştirmek para talep etmenin yanlış olduğunu savundu, ancak mahkeme kontratın geçerli olduğuna karar verdi. Diş hekimi oğul, yapmadığı ödemeleri annesine faiziyle birlikte ödemeye mahkum edildi.
Anne ve babaya bakma zorunluluğu

Sadece soyadı Luo olarak açıklanan anne, eşiyle boşanmasının ardından iki oğlunu tek başına yetiştirdi. Luo, iki oğlunu da diş hekimliği fakültesine yollayabilmek için yüzbinlerce dolar harcadığını, ancak yaşlandığında kendisine bakmayacaklarından kaygı duyduğunu anlattı. Bu nedenle de her iki oğluyla da, mezun olduklarında okul ücretini geri ödemek için kazançlarından toplamı 1,7 milyon dolar ödemelerini şart koşan bir sözleşme imzaladı.
Büyük oğul, annesiyle mahkeme dışında anlaşmaya varıp, daha az bir para ödeyerek uzlaşmaya gitti. Ancak adı Chu olarak açıklanan küçük oğlu, sözleşmeyi imzaladığında çok genç olduğunu ve geçersiz sayılması gerektiğini savundu. Chu ayrıca mezun olduktan sonra yıllarca annesinin diş hekimliği muayenehanesinde çalıştığını ve annesine ödemesi gerekenden daha çok para kazandırdığını iddia etti.

Bir Yüksek Mahkeme Sözcüsü yaptığı açıklamada, yargıçların kontratın geçerli olduğunu düşündüklerinden ve Chu'nun bir yetişkin olarak herhangi bir zorlama olmadan imza attığı için bu kararı verdiklerini söyledi.

Tayvan'daki medeni kanuna göre, yetişkin çocuklar yaşlı ebeveynlerine bakmakla yükümlü. Ancak başkent Taipei'deki Cindy Sui çoğu anne ve babanın yaşlılıklarında kendilerine bakmamaları halinde çocuklarına dava açmadıklarını söylüyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan:İstanbul´da bir üniversitede çıktılar orada imanlı milli yerli ge

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Üniversiteler terörist yetiştirmez

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Türkiye'nin ilk yerli ve milli savaş uçak gemisi geliyor

Öldükten sonra mezarda bizi neler bekliyor?

En Çok Okunanlar