İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 3,9509
  • 4,6857
  • 163,60
  • 104.563
Reklamı Kapat

ABD ve Güney Kore ortak tatbikata başladı

Tatbikat, uluslararası sularda koordinasyonun artırılması ve Kuzey Kore tehdidine karşı caydırıcılığı hedefliyor

Güney Kore ve ABD ordusuna bağlı donanma unsurlarının 4  gün sürecek tatbikatı başladı.

Kore Yarımadası etrafında başlayan ve Güney Kore’den 7 donanma gemisi ile ABD donanmasından USS Nimitz, USS Theodore Roosevelt, USS Ronald Reagan adlı üç uçak gemisi ve 11 savaş gemisinin katıldığı tatbikat 14 Kasım’a kadar devam edecek. 

"Kuzey Kore tehdidine karşı savunma" manevraları içeren 4 günlük tatbikat hem Pyongyang yönetiminin nükleer ve füze provokasyonlarına karşıcaydırıcılık hem de acil durumlarda gereken ateş gücünü sağlamaya hazır  olunduğunu gösterme amacı taşıyor. 

 Ayrıca tatbikatla iki ülke askeri kuvvetlerinin birleşik operasyon kabiliyetinin artırılması hedefleniyor. 

ABD uçak gemilerinin Güney Kore donanması ile ortak tatbikata katılması ilk olma özelliği taşıyor. Ayrıca üç uçak gemisin tek bir tatbikat için harekete geçirilmesi sık görülen bir uygulama değil. Bu şekilde bir tatbikat en  son 2007’de Guam Adası açıklarında yapılmıştı. 

ABD'nin 7. Filosundan ve Güney Kore ordusundan daha önce yapılan açıklamalarda, Güney Kore'den 7 donanma gemisi ile  USS Ronald Reagan, USS Nimitz  ve USS Theodore Roosevelt uçak gemilerinin Batı Pasifik'teki uluslararası sularda  koordineli tatbikat düzenleyeceği belirtilmiş, tatbikatta hava savunma, deniz  gözetimi, denizde ikmal, savunmacı hava savaşı eğitimi ve yakın temasta koordineli manevralar alanlarında eğitim yapılacağı kaydedilmişti.      

AA

AK Parti ekonominin nabzını tutmak için sahaya iniyor

AK Parti ekonominin nabzını tutmak için sahaya iniyor

Bilim dünyasını şaşırtan limon ve sarımsak mucizesi!

Yerli uzun menzilli füze envanterde

Hünerli ellerden altın ve gümüşe muhteşem dokunuş