• $28,9841
  • €31,2855
  • 1868.95
  • 7913.76
16 Eylül 2023 Cumartesi

Yeni şeyler söylemek lazım

Besmele ekmeğimizin bereketiydi' der merhum Arif Nihat Asya 'Naat' isimli şiirinde. Biz de bu köşede yazdıklarımızı bereketlendirmek için Bismillah diyerek ilk satırları yazmaya başlayalım.

Temennimiz ve niyazımız burada yazacağımız her kelime, her cümle ve her satırın hayra vesile olmasıdır.

Bir asırdan daha fazla bir tarihi geçmişi olan Akşam Gazetesi gibi köklü bir gazetede yazmak kuşkusuz bizler için hem büyük bir mesuliyet hem de büyük bir onur.

Bu konuda bize itimat ederek bizlere bu asırlık gazetede sayfa tahsis eden Türk Medya İcra Kurulu Başkanı Sayın Murat Çiçek Bey'e ve her türlü desteğini esirgemeyen Akşam Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sayın Mustafa Kartoğlu Bey'e teşekkürü bir borç bilirim.

Konuşan, düşünen ve yazan

İnsanın Hz. Âdem ve Havva'dan bu yana sahip olduğu her ne sermayesi varsa; lisan, tefekkür ve yazı üzerine ihdas olunmuştur. Bu zaviyeden baktığımızda lisan, tefekkür ve okuyup yazmak hayatımızın her daim en müstesna yerini teşkil etmelidir.

Maalesef son zamanlarda insanoğlunu bu üçlüden kopartarak onu robotlaştıran amiller o denli üzerimize boca edilmiş durumdadır ki sormayın gitsin...

Üzülerek ifade etmemiz gerekir ki bir sayfalık yazıların dahi zor okunduğu, her şeyin simgeler ile ifade edildiği, hayatımızın bir cep telefonu ekranına hapsedildiği hakikat algısından kopartılmış insanlar topluluğu haline dönüştürüldük.

Halbuki; birbirimizi daha çok dinlediğimiz, günde bir saatimizi okumaya tahsis edebildiğimiz, tefekkür edebildiğimiz, hayırda yarışan şerlerde birbirini ikaz eden bir toplum haline ivedilikle dönmemiz zaruret halini almıştır.

Neden yazı?

İşte tam bu noktada yazı, geçmişin geleceğe aktarılmasını sağlayan ve sadece insana has bir vasıf olarak yeri hiçbir zaman doldurulamayacak bir konudur.

Söz uçunca yazının kalması da bu sebeptendir.

Buradan mülhem yazdıklarımızın kalıcı yazılar olması, zaman geçtiğinde başımızı önümüze eğmemize sebebiyet veren yazılar olmaması hem sizler hem de şahsım için son derece mühim bir hassasiyet kesp etmektedir.

Ayrıca fikri değer ihtiva etmekten ziyade, kısır çekişmelere ve klişelere tahsis edilmiş yazılar olmaması için gayret ve çaba göstermek boynumuzun borcudur.

Her zaman söylerim bir kez daha tekrar etmekten imtina etmeyeceğim hem burada yazdıklarımız hem kelamımız Rumi'nin dizelerindeki gibi bulanmadan, donmadan sizlere ulaşsın.

Ayrıca yazılarımız ile alakalı siz değerli okuyucularımız ile pasif bir iletişimden ziyade, interaktif bir etkileşim içinde kalmaya her zaman olduğu gibi devam edeceğiz.

Başta gazetemizin basılı hali olmak üzere hangi mecradan yazılarımıza ulaşıyor olursanız olunuz, siz değerli okuyucularımızdan istirhamımız burada kaleme aldıklarımızı tüm dijital mecralarda daha fazla okuyucuya ulaştırma noktasında bizlere destek vermeniz ve yazılarımıza dair müsbet eleştirilerinizi her daim ortaya koyarak yazılarımıza yön vermenizdir.

Bu duygular içerisinde Çarşamba günü burada buluşmak üzere Allah'a emanet olunuz.

<p>Belediye Başkanı Av. Abdurrahman Dursun, Akşam TV Muhabiri Esma Nur Ülker'in sorularını yanıtladı

TürkMedya Ailesi Sultangazi Belediyesi'ne Misafir oldu

Taraftar bu transfere çok şaşıracak! İşte Fenerbahçe'nin stoper listesi

Yargı'nın Ceylin'i Pınar Deniz'in eski hali görenleri şaşırttı! Estetiğim yok diyordu ama...

Davinson Sanchez'den Falcao itirafı! ''Her şey söylediği gibi oldu''