• $33,1952
  • €36,0226
  • 2551
  • 11156.2
26 Haziran 2024 Çarşamba

Tehdit kokan telmihler

Mesajlar verilmeye hem de alışıldık simalar üzerinden verilmeye devam ediyor. Bu defa da konjonktüre uygun telmih dolu bir yazıyı Hürriyet Gazetesi yazarı Sedat Ergin'in kaleminden okuduk.

Ne 27 Mayıs'ın yıldönümü ne de merhum Menderes'in şehit edildiği günün yıldönümü ama Ali Fuat Başgil merhumun hatıraları üzerinden pat diye bir yazı kaleme aldı Sedat Ergin.

Medyada askeri vesayet ve darbeler ile alakalı bir yazı kaleme alındıysa anında radarıma girer hele ki bu yazıyı 28 Şubat sürecinde Hürriyet Gazetesi'ne arşivlik manşetler attırmış Sedat Ergin kaleme aldıysa bir başka özen ile okurum.

Yine öyle yaptım.

Ergin'in kaleme aldığı 'Prof. Başgil'in 27 Mayıs öncesinde krizden çıkış önerisi Cumhurbaşkanı Bayar'dan nasıl döndü?' isimli yazıda anlaması gerekenler açısından ibretlik mesajlar var.

Malum bir zamanlar ellerindeki elverişli alanın daraldığını hisseden ya manşeti patlatırdı ya da ekranda tak diye söylerdi: 'Dikkat edin de sonunuz Menderes gibi olmasın' diye. Son zamanlarda darbelere karşı sağlanan psikolojik üstünlük bu türden cümleler kurulmasına pek alan açmıyor.

Hoş, Sedat Ergin zaten bu tarzda direkt yazılar kaleme almaz, hakkını yemeyelim ama mesela 15 Temmuz sonrasında hayal kırıklığı yaşayan bazı tekaüt apoletlilerin yüreğine su serpecek 'Ah, nerede o eski YAŞ toplantıları' tadında yazılar yazardı, birkaç yıldır bu konuya çok temas etmedi.

Eh, YAŞ toplantılarının zamanı yaklaşıyor, ben şahsen Ergin'den bu köşeden cevap vermeyi sabırsızlıkla beklediğim bir YAŞ yazısı bekliyorum.

Kızımıza söylenenler

Bu yazıya kaynaklık eden kitap, merhum Başgil'in '27 Mayıs İhtilali ve Sebepleri' isimli eseri. Kitaba göre darbeden sadece bir ay evvel Çankaya Köşkü'nde Cumhurbaşkanı Bayar'ın ev sahipliğinde bir toplantı yapılır ve toplantıya Bayar, Menderes, Başgil, Koraltan ve bazı vekiller katılır. Gündem Meclis'te kabul edilen 7468 sayılı 'TBMM Tahkikat Encümenlerinin Vazife ve Salahiyetleri Hakkında Kanun', bu kanunun oluşturduğu gerginlik ve Başgil'in tavsiyeleri üzerinedir.

Başgil bu kanunun anayasaya aykırılığını gündeme getirir ve ekler: 'Menderes kabinesi derhal istifa etmelidir. Bundan sonra mümkün olduğu nispette muhalefete de birkaç bakanlık vererek, Meclis'teki mutedil şahsiyetlerden yeni bir kabine kurmalıdır.'

Bayar ise bu ve diğer önerilere şiddetle karşı çıkar bunun kabul edilemeyeceğini vurgular.

Yazının ana fikri de tam bu noktaya teksif olmuş ve Bayar, Tahkikat Komisyonlarının vazifelerine dair kanunu iptal ederek bir DP-CHP iktidarına geçit verseydi darbe olmayabilirdi.

Elbette 27 Mayıs darbecilerinin cunta oluşumlarını ta 1955 yılında tamamladıklarını, konunun tahkikat komisyonları ile alakalı olmadığını falan Sedat Ergin'e bu köşeden anlatacak değilim.

Gelinin anlaması gereken

Malum günlerdir amiral gemisi başta olmak üzere birçok mecrada bazı kalemler ısrarla Demirel ile Ecevit el sıkışabilselerdi darbe olmazdı fikrini işliyor ve Cumhur İttifakı'nın temel değerlerine ve MHP'ye saldırarak vazifelerini ifa ediyorlar.

28 Mayıs 2023 tarihinde milletin Cumhurbaşkanı Erdoğan'a verdiği yetkiyi devretmesini ve CHP ile yol yürünmesini uzun zamandır telkin ediyorlardı. Şimdi Sedat Ergin'in buram buram telmih kokan yazısıyla Erdoğan'a 'Sana önerilen yetki devrini kabul et, Bayar'ın yaptığı hataya düşme' diyorlar.

Maalesef şimdilik bu kadar.

Yerim dar.

Gelecek yazımı da darbeler, darbeciler ve darbeseverler ile neden müzakere değil de mücadele edilmesi gerektiği üzerine kaleme alacağım.

Takipte kalınız.

<p>Neden sistemler mavi ekran veriyor, küresel bir siber  saldırı altında mıyız?</p><p>Havalimanları

Dünya neden mavi ekran hatası verdi?

Yanardağ hareketlendi... Ülkede 3. seviye alarm verildi!

Tahta kaşık kullanıyorsanız dikkat

Bakırköy'de alt geçide çarpan tır devrildi! Aynı yerde daha önce 4 kişi hayatını kaybetmişti