• $32,4097
  • €34,5819
  • 2447.28
  • 9795.95
9 Mart 2024 Cumartesi

Tango iki kişi ile yapılır

ABD'de bu satırların kaleme alındığı saatlerde çok yoğun bir diplomasi trafiği yaşanıyordu.

Geçtiğimiz gün Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, ABD Senatosunda başta Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Benjamin Cardin ve Komite üyesi diğer senatörler ile görüştü. Bu esnada MİT Başkanı İbrahim Kalın da ABD Merkezi Haber Alma Teşkilatı (CIA) Başkanı Williams Burns ile görüştü.

Bu hareketlilik niye?

Fidan göreve geldiği günden bu yana durmaksızın ziyaretlerde bulunuyor, temaslar kuruyor ve sorunlu alanlara neşter atarak muhtemel çözümleri zorluyor.

İsveç'in NATO üyeliği konusunda Türkiye'nin attığı adımlara karşılık ABD'nin atacağı adımları ABD Dışişleri Bakanı Blinken ile modelleyen ve bu model çerçevesinde İsveç'in üyeliği ve Türkiye'ye F16 paketinin satılması konusunun Biden yönetimince onaylanması sağlayan da bu yoğun diplomasi oldu.

Önceden bu diplomasi yapılmıyor muydu?

Bu satırları okuyanlar bir önceki dönem hariciye mensuplarına ve özellikle de Mevlüt Çavuşoğlu'na haksızlık ettiğimi düşünebilir ama durum öyle değil.

Sanırım uluslararası ilişkiler kapsamında sıkça kullanılan 'tango ancak ve ancak iki kişi ile yapılır' kavramı bu durumu en iyi özetleyen cümledir. Biden yönetimi 14 Mayıs'ta oluşumuna büyük katkı sunduğu masa ile Erdoğan yönetimini göndereceğinden son derece emindi.

Bu konuda nice anket şirketi, medya patronu ve sözde aydınlar itibarlarının üzerine sifon çekmekten dahi imtina etmediler.

Ama olmadı.

Türk halkı, Biden yönetiminin arzularının hilafında bir irade ortaya koydu.

ABD yönetimlerinin yanılgılarının ana sebebi, tüm Ortadoğu ülkelerini yeknesak kabul edip, bir ülke için geçerli olan şablonun tüm Ortadoğu için geçerli olduğunu sanmaları.

Bu kafa ile devam ederlerse daha baltayı çok taşa vurmaya devam edecekler.

İşte bu ABD, 28 Mayıs tarihinden sonra tabir yerindeyse tangoya tekrar devam etme kararı aldı fakat bu sefer farklı bir seviyeden ve farklı bir ilişki modeli ile. ABD gibi devletler bükemedikleri bilek sonrası oyun masasını hemen dağıtmazlar ve faydacı bir muhtevada yeni bir düzlemde yeni bir ilişki ihdas ederler.

Şimdi olan biten tam da budur.

Bu vakitten sonra Türk-ABD ilişkileri çok parlak bir noktaya kolay kolay gelmez, gelemez.

Bu türden cümleleri yazanlar çoğunlukla 'eskiden olduğu gibi...' diye bir bağlaç kullansalar da Türk- ABD ilişkileri hep ABD açısından iyi ve çok parlak olmuştur, Türkiye açısından durum böyle değildir, o yüzden ben bu bağlacı kullanmamaya gayret ediyorum.

Bakın Sayın Fidan ve Kalın ABD'de çok önemli görüşmeler yaparken CENTCOM komutanı YPG'li teröristler ile buluşuyor ve özellikle basına çok samimi pozlar servis ediliyor. Sadece bu bile ABD içerisindeki karar mekanizmalarının nasıl bölünmüş olduğunun ve Türk – ABD ilişkilerinin kolayca bir müttefiklik ilişkisine dönmeyeceğinin ispatıdır.

Tüm bu şartlarda dahi elbette diplomasi son derece önemlidir ve alınan mesafe azımsanacak bir mesafe değildir.

Yine de unutmamak lazımdır ki coğrafyamızda ortaya çıkmış yangınların arasında bekamızı sağlayacak olan da bu yangınları söndürecek olan da kendi bileğimizden gayrisi değildir.

<p>Popstar Bayhan yarışmaya katıldığı dönemde büyük ses getirmiş, daha sonra da şarkıcılığı hiç bıra

Bayhan'dan Frank Sinatra yorumu

Piknikçiler Dicle Nehri kıyısını çöplüğe çevirdi

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (15 Nisan 2024)

Filistinliler Gazze'nin kuzeyine dönüyor!