• $31,3879
  • €34,0706
  • 2100.98
  • 9097.15
10 Şubat 2024 Cumartesi

Redaksiyon merkezi işbaşında

Kendi ülkesine zerre kadar sadakat duygusu taşımayanlar, ülkesinin milli günlerine dahi katılmayanlar, vatanın bölünmez bütünlüğüne namusları üzerine yemin etmelerine rağmen şehitlerin olduğu günlerde ortak bir kınama bildirisine dahi imza atamayanlar dün dertlerini Alman elçisine anlattılar.

Tanzimattan bu yana bitmemiş elçiler sorunu var bu topraklarda.

En son ABD elçisi koordinasyonunda 10 ülkenin elçisi bir bildiri yayınlamışlardı. Bu bildiride Osman Kavala'nın derhal serbest bırakılması talep edilmiş ve Viyana sözleşmesinin hükümleri dışında adeta sömürge valileri gibi davranmışlardı.

Başkan Erdoğan devreye girerek 'Bunları ülkemizde ağırlama lüksümüz olamaz' demiş ve bu 10 ülke elçisini istenmeyen adam ilan etme sürecini başlatmıştı.

İşte tam bu açıklamalar yapıldığında eski elçi şimdiki CHP Milletvekili Namık Tan'ın paçaları tutuşmuş 'Nutkum tutuldu desem yeridir. Söyleyecek söz bulamıyorum' demişti.

Sonra ne mi oldu?

10 ülkenin büyükelçileri Viyana Sözleşmesi'nin hükümlerine riayet edeceklerine dair tekrardan bir teminat sunarak kapı dışarı edilmekten kurtuldular.

1960 darbesine giden süreçte ABD elçisi Warren ile darbecilerin ve CHP yetkililerin ne türden görüşmeler yaptığını ABD arşivlerinden derleyen Fahir Armaoğlu'nun kaleme aldığı Türk-Amerikan İlişkileri isimli kitap insaf ve izan terazinizi bozacak cinsten.

Büyükelçilik redaksiyon makamı

Ülke 14 Mayıs seçimlerine giderken altı partinin ilk oluşturdukları birliktelik mutabakatı sonrası yaşananlar ile alakalı İçişleri Eski Bakanı Süleyman Soylu'nun açıklamaları hâlâ ortada duruyor. Soylu, bu mutabakat metninin bir CHP'li tarafından bir AB Büyükelçisine redaksiyona götürüldüğünü iddia etti ve iddiasına itiraz eden olursa ispat edeceğini de duyurdu.

Tüm bu açıklamalara Kılıçdaroğlu cenahından tek kelam dahi itiraz edilmedi.

Ülkede son bir aydan bu yana terör canlandırılmak isteniyor. Bir taraftan İçişleri Bakanlığı önünde terör saldırısı gerçekleştiriliyor diğer taraftan Çağlayan Adliyesi önünde.

Arada daha Sarıyer'deki kiliseye yapılan DEAŞ saldırısı ve buna benzer saldırılar da var. Bu saldırıların elçilikler ile ne lakası var mı diyorsunuz? O zaman ABD eski elçisi John Bass'ın 'IŞİD Türkiye'de 9 aydır eylem yapamıyor, bunun nedeni ABD'nin işbirliğidir' sözlerini iyi anlayamamışsınız demektir.

Gelelim bugüne

İki gün evvel Kandil Başak Demirtaş'ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığına dair bir açıklama yaparak Başak Demirtaş'ı ve DEM Partisi'ni alenen uyardı ve ittifaklara sahip çıkılması talimatını verdi.

DEM Partisi'nin iradesi Kandil'den talimat gelene kadardır, öyle de oldu ve Başak Demirtaş adaylıktan çekildiğini duyurdu.

Şimdi de bu DEM, İstanbul adayının belirleneceği toplantı öncesinde partinin genel merkezinde Almanya'nın Türkiye Büyükelçisi Jürgen Schulz'u ağırladı. Adeta 14 Mayıs öncesi bir AB büyükelçisine sunulan redaksiyon metni gibi bir son rötuş toplantısına benzer bir koordine toplantısı yapıldı.

Bu yazının kaleme alındığı saatlerde de DEM Partisince İstanbul adaylarının Erzurum Milletvekili Meral Danış Beştaş ve eski İzmir Milletvekili Murat Çepni olduğu duyuruldu.

Önümüzdeki günler

Önümüzdeki günlerde DEM Partisi aksi bir gelişme olmadığı takdirde İstanbul'da bu aday profili ile seçime girecek. Başak Demirtaş'ın aday olma ihtimalinden son derce ürken hatta 'Diyelim ki seçildi, Başak Demirtaş İstanbul'u yönetebilecek kapasitede mi?' diyen Saraçhane medyasının son 24 saat içindeki eski huzuruna kavuşması da gösteriyor ki Meral Daniş Beştaş bu seçimlere dostlar alışverişte görsün misali katılacak.

Şimdi tablo bu kadar açık bir şekilde ortadayken herhalde CHP'ye DEM Partisi'nin Alman elçisi ile olan birlikteliğinden dem vurarak 'bunlarla aranıza mesafe koyun' demeyeceksiniz değil mi?

Neden mi?

Bilmem, belki ikisi de aynı adrese redaksiyona gidiyordur da ondan.

<p>Manisa'nın Saruhanlı ilçesinde, refüjdeki aydınlatma direklerine çarparak devrilen kamyondaki sür

Manisa'da kamyon devrildi: 1 ölü 1 yaralı

Sağlık çalışanları Filistin için ''sessiz yürüyüş'' yaptı

Hak mahrumiyeti cezası bulunan başkan kiraladığı yük asansöründe takımının maçını izledi

Park halindeki araçta ceset bulundu! İstanbul Bahçelievler'de dehşet