• $28,921
  • €31,3202
  • 1884.39
  • 8087.24
27 Eylül 2023 Çarşamba

İkarus Sendromu

Hayat işte...

Öyle şeyler yaşarsın ki 'dünya benim etrafımda dönüyor' dersin.

İşte bu zamanlar ayağının sürçüp yere kapaklanmaya en yakın zamanlardır.

Bu durumu ifade eden çok kıymetli bir yönetim ilkesi de İkarus Sendromu başlığı ile çağdaş yönetim felsefesi içerisinde yerini almıştır.

NEDİR İKARUS SENDROMU?

Atinalı Daedalus, yarı insan ve yarı boğa görünümündeki canavar Minotaurus'u hapsetmek maksadıyla bir labirent inşa etmekle görevlendirilir. Yıllar geçer yarı insan yarı canavar Minotaurus öldürülür lakin kral başka bir sebepten bu sefer labirentin mimarı Daedalus ve oğlu İkarus'u bu labirente atar.

Labirent öylesine karmaşık yollara sahiptir ki mimarı Daedolus dahi bir çıkış yolu bulamaz ve üstü açık olan labirentin üzerinden uçan kuşların dökülen tüylerini toplayarak kendisine ve oğluna kanat yapmaya başlar.

Zamanla tüyleri balmumuyla yapıştırarak kanatları tamamlar.

Ve bir gün İkarus'la birlikte bu kanatları kollarına bağlayarak uçmak için hazır hale gelirler.

Deadolus, İkarus'a, çok alçaktan uçarsa denizin neminin kanatları ağırlaştıracağını ve ağırlaşan kanatlarla uçamayacağını, çok yüksekten uçarsa da güneş ışınlarının tüyleri tutan balmumunu eriteceğini ve yere çakılacağını anlatır.

Başlarlar kanat çırpmaya...

Birlikte uçarak labirentten çıkarlar ve yükselmeye başlarlar.

Girit halkı şaşkınlık ve sevinçle onları izler.

İkarus, uçmanın verdiği keyifle babasının sözlerini unutur ve yükselmeye devam eder. Yükseldikçe, her şeye tepeden bakmaya ve kendisini üstün görmeye başlar, güneşe yaklaştıkça, balmumunun eridiğini, kanatların kopmaya başladığını fark edemez.

Sonunda kanatlar kopar ve İkarus çakılarak denize düşer.

COĞRAFYAMIZIN İKARUSLARI

Etrafımızı ve içimizi dünyanın en tehlikeli tuzakları ile donatanlar Türkiye'nin bu cendereden asla çıkamayacağına adeta iman etmiş gibiydiler.

Kendilerinden en emin oldukları anda güneş kanatlarındaki bal mumlarını eritiyor ve tepetaklak çakılıyorlar lakin bu durumun dahi tam idrakinde değiller.

Nijer Fransız misyonlarının tamamını Nijer'den atma kararı alıyor, Macron ise açıklama yapıyor: 'Ermeni halkının yanındayız.'

Ermeni asıllı eşi Arslanyan ve Ermeni diasporası ile birlikte Türk düşmanlığını kilolarca altına tahvil eden Menendez'in ipliği hem de Karabağ'ın her karışına Azerbaycan bayrağının çekildiği bir günde pazara çıkıyor ama o bunların arkasında Türkiye'nin olduğunu ima eden açıklamalar yapıyor.

İÇERİNİN İKARUSLARI

Kılıçadaroğlu'na İngiltere ziyaretinde yarenlik yapan ve 'F-35 programı dışında ABD'nin Türkiye'ye ödettiği bir bedel yok' diyerek derin üzüntülere gark olan Amberin Zaman şimdi de Erdoğan'ın Nahcivan'a gitmesini provokasyon olarak nitelendirmiş.

Nerede o eski güzel günler değil mi?

Sadece Amberin aramıyor o günleri, Michael Rubin'den Henry Barkey'e hem dışarıdakiler hem de içerideki aparatları da arıyor ama yapacak bir şey yok.

En emin oldukları gün 14 Mayıs akşamıydı lakin en emin oldukları an yere çakıldıkları an oldu.

Üzücü olan ne biliyor musunuz?

Hâlâ kanatlarındaki balmumunun eridiğinin farkında değiller.

O yüzden de çareyi içi boş değişim sloganında ve delege pazarında arıyorlar.

<p>Mardin kırsalında gerçekleştirilen Kahramanlar-32 Operasyonunda biri kırmızı kategoride olmak üze

Mardin'de 'Kahramanlar' operasyonu

Türkiye'nin tek su altı deniz parkı! Yıldızkoy'da mikroplastik tespit edildi

6 Aralık 2023 ŞOK aktüel ürünler kataloğu

Merapi Yanardağı kül püskürttü! Patlamalar nedeniyle 11 dağcı hayatını kaybetti