• $28,9919
  • €31,2252
  • 1866.62
  • 7913.76
30 Eylül 2023 Cumartesi

Hamur, kömür ve ömür

Güney Kafkasya ve coğrafyamızda ardı ardına yaşanan gelişmeler birçok fay hattını harekete geçirdi.

Aslında şu ana kadar yaşadıklarımız sadece öncü sarsıntılar, sanırım bundan sonrası daha da sarsıntılı olacak.

Türkiye bu coğrafyada son iki asırdan bu yana proaktif hamlelerini ilk kez bu denli kendi ajandası ve vizyonu çerçevesinde tasarlıyor ve eyleme sokuyor.

Ataların veciz bir şekilde ifade ettiği haliyle 'fırın tava geldi hamur tükendi, demir tava geldi kömür tükendi, akıl başa geldi ömür tükendi' sözü, bizim endüstri devriminden bu yana içinde bulunduğumuz sonsuz döngüyü izah eder.

Çünkü her ne yapmak istediysek ya hamur ya kömür ya da ömür yetmedi.

Coğrafyamızda uzun soluklu ve stratejik olarak yaptığımız hamle sayısı bir elin parmaklarını geçmez.

25 günlük istikrarsız hükümetler, darbeler ve vesayet mekanizmaları ile ayaklarına ayak bağı bağlanmış bir yağız atın hikayesidir yaşadığımız.

Bu ayak bağının koparılıp atılmasını hâlâ anlamak istemeseler de sanırım gözü açılan ve olanı biteni not etmeye başlamış birkaç merkez mevcut.

Küresel ticaretin gözcü ve sözcülerinden birisi olan Forbes dergisi Karabağ'da meydana gelen statüko değişiminin Londra'dan Çin'e kadar olan coğrafyada tüm güç dengelerini değiştirecek ölçekte olduğunu yazdı.

HAFIZA KAYBINA MÜSAADE YOK

Şayet kahraman Azerbaycan Ordusu Karabağ başta olmak üzere Azerbaycan'daki Ermeni işgalini bir 30 sene daha zor kullanarak çözmeseydi, yerlerinden sürgün edilmiş nesil toprak olacak ve sürgünün hafızası Azerbaycan Türkü'nün muhayyilesinden silinecekti.

Bununla birlikte işgal topraklarında doğan her bir işgalcinin çocuğu, işgal topraklarını doğduğu toprak olarak hafızasına nakşedecekti.

Tam bu gerçekten hakikatle, 1990'lı yılların titrek Türkiye'sini fırsat bilip bir Kerkük hoyratında dile getirilen ifadeyle 'yıktılar kalamızı, sürdüler balamızı, daha can boğazdayken, çektiler salamızı'.

Bunu Tripoliçe'de, Rumeli'de, Kafkasya'da, Kerkük'te, Batı Trakya'da, Kıbrıs'ta, Kırcaali'de, Halep'te hülasa Müslüman Türk evladının nefes aldığı her bir coğrafyada defalarca yaptılar ve bize unutturdular.

Bu sefer müsaade etmedik.

Türk devlet aklı şimdi istikrarlı yapısıyla bu kez neşteri çok derinden attı.

Neşteri atarken de stratejinin değişmez üç parametresini zamanında ve etkin bir şekilde öyle kullandı ki şimdi uzaktan izlemek dışında ellerinden gelen yegâne şey içerideki Taşnak çetelerini, Amerikan ve İngiliz Muhipleri ile birlikte sosyal medyada ağlatıp türkü söyletiyorlar.

Nedir bu üç parametre?

GÜÇ, ZAMAN VE MEKÂN

Azerbaycan işgal süresince 30 sene güç tahkim etti ve bu gücü Türk savunma sanayii ile donattı. Öyle yüksek teknoloji ürünü savunma sanayii ekipmanları kullanıldı ki Ermeni işgalcilerin 30 senede oluşturdukları üçlü tahkimat 44 günde yerle yeksan oldu.

Mekân olarak mevcut durum zaten Türkiye ve Azerbaycan arasında sıkışmış Ermenistan'a bir avantaj sunmuyordu.

Zaman ise en kıymetli unsur oldu.

Rusya'nın kendini Batı tarafından kuşatılmış hissettiği, İran'ın Ortadoğu'da sıkıştığı, içeriye kapanık, Azerbaycan'a merhum Elçibey'in ifadesiyle 'üç helikopter gönderemeyen' Türkiye'nin sona erdiği, bunun yerine coğrafyasında fırtına gibi esen, dengeleri değiştiren, istikrarlı ve savunma sanayii son derece gelişmiş bir Türkiye, Azerbaycan için önemli bir fırsat olmuştu.

44 günlük zaferin üzerinden üç sene geçmişti ki Avrupa Azerbaycan gazına bir nefes kadar ihtiyaç duyuyordu.

Kadere bakın ki tam bu esnada Rusya kendisine Ukrayna'dan sonra ikinci cephenin Azerbaycan üzerinden açılacağını hissedip, tüm desteğini Azerbaycan'dan yana koymak zorunda kaldı.

İşte zaman bir kez daha hazır olana imkân sunuyordu ve Azerbaycan hazırdı.

Yani fırın tava geldiğinde hamur, demir tava geldiğinde kömür, akıl başa geldiğinde ömür vardı.

Şimdi Azerbaycan bir yandan tüm kentlerinde ve topraklarında sivil yaşamı destekleyen hamlelerini daha seri bir şekilde yapmalı ve askeri tahkimatını daha da güçlendirmeli.

'Türkiye Yüzyılı' derken slogan atmıyoruz, hepsi satrançta uzun uzun düşünülmüş hamlelerin birer parçası?

<p>Zonguldak'ta heyelan nedeniyle bir bölümünde çökme meydana gelen yol, ulaşıma kapatıldı.</p><p>Ke

Zonguldak'ta heyelan! Yol trafiğe kapatıldı

BİM 12 Aralık 2023 aktüel ürünler kataloğu

Gazze güneş batmadan karanlığa gömülüyor... İşgalci İsrail'in durmayan vahşeti

İşgalci İsrail'den Gazze'ye yeni saldırı