• $31,3879
  • €34,0706
  • 2100.98
  • 9097.15
27 Ocak 2024 Cumartesi

Haddini aşan zıddına inkılap eder

Güney Afrika Cumhuriyeti tarafından Uluslararası Adalet Divanı'nda İsrail aleyhinde açılan davada mahkeme ara kararını açıkladı. İsrail, BM Soykırım Suçunun Önlenmesi ve Cezalandırılması ile alakalı sözleşmeyi ihlal etmek ile suçlanıyordu.

İnsanlık cephesi adına milyarlarca insanın gözü de soykırım suçu işleyen İsrail'in yargılanması ile alakalı açıklanacak kararda idi. Yaklaşık seksen seneden bu yana II. Dünya Savaşı'nda soykırıma uğrayan masum insanların üzerinden kendisine eleştirilmezlik zırhı geçiren İsrail ise açılan davanın reddedilmesini talep etmekteydi. Adalet Divanı'nın dün verdiği karar işte tam bunun cevabı idi: İsrail, BM Soykırım Suçunun Önlenmesi ve Cezalandırılması ile alakalı sözleşmeyi ihlal etmek suçundan yargılanmalı.

Dolayısıyla çıkan karar İsrail'in suçlu sayılıp sayılmaması ile alakalı değil, davanın Adalet Divanı'nda görüşülmesine dair bir karar. Bununla beraber mahkeme aynı zamanda bir ihtiyati tedbir kararını da açıkladı.

Davayı açan Güney Afrika'nın mahkemeden dokuz temel talebi mevcuttu.

Bu talepler içinde insani yardımın ulaştırılması, savaş suçu teşkil edecek saldırıların ivedilikle durdurulması, İsrail askerlerinin uluslararası hukuk ile mütenasip bir mücadele vermesi ve İsrail devletinin bunu sağlaması en önemli olanlarıydı.

Adalet Divanı aldığı ihtiyati tedbir kararı ile İsrail'i yukarıdaki hususlara mutlak riayet etmesi konusunda uyardı ve kendisine aylık rapor sunmasını talep etti. Bu tedbir kararı, Adalet Divanı'nın İsrail aleyhine ileri sürülen iddiaların 'makul seviyede' ispatlandığına karar vermesi anlamına da gelir. Çünkü mahkeme, İsrail'in talepleri doğrultusunda yargılamaya gerek olmadığına da hükmedebilir ve ret kararı verebilirdi lakin bu kararı vermedi. Hatta İsrail'i delil karartmaması konusunda ve telafisi mümkün olmayan sonuçların oluşmaması konusunda uyardı.

Bundan ne çıkar?

Uluslararası düzenin çöküşünden mustarip insanlık cephesi açısından mahkemenin kararı büyük bir umutsuzluk içinde bekleniyordu lakin öyle olmadı. İsrail'in soykırım suçundan hüküm giymesi ya da giymemesinin insanlık cephesi açısından zaten bir kıymet-i harbiyesi çok yok zira İsrail Devleti bu insanlık cephesinin vicdanında zaten hükümlüdür.

Burada güzel olan gelişme, artık kayda geçmiştir ki İsrail Devleti soykırım sandalyesine oturtulmuştur. İsrail Devleti bir kamu tüzel kişiliği olarak Uluslararası Adalet Divanı'nda yargılanacaktır. Ayrıca uluslararası hukuka hâkim uzmanlar, mahkemenin bu ara karara göre oldukça detaylı bir gerekçe yayınladığını altını çizerek vurguluyorlar.

Bu soykırım vahşetini ve çatışmaları durdurur mu?

Bir konuyu daha ortaya koymak gerekir ki Adalet Divanı'nın aldığı ya da alacağı kararlar ile çatışmaları durdurmak gibi bir misyonu yok. Divan zaten bu gerekçe ile de kurulmamış. Bu daha çok BM Güvenlik Konseyi'nin bir sorumluluğu lakin onun da içler acısı halini zaten biliyoruz.

Kaderin bir cilvesidir ki bu türden mekanizmalar II. Dünya Savaşı dönemindeki soykırım suçları tekrar oluşmasın diye ihdas edilmiştir ve ana temel olarak da Yahudileri tekrar bir soykırımdan korumayı murat etmiştir.

Gelin görün ki İsrail'in içinden zaman içinde bir soykırım canavarı çıkmıştır.

Haddini aşan zıddına dönüşür

Gazali'nin meşhur ifadesi ile 'bir şey haddini aşarsa zıddına inkılap eder (dönüşür)'.

İsrail yıllardır masum insanların uğradığı soykırım üzerinden öylesi bir dokunulmazlık zırhına büründü ki tüm coğrafyayı yıllarca kana ve gözyaşına buladı. Bugün Gazze'de uyguladığı vahşet ve Gazze'nin hali Nazilerin toplama kamplarına rahmet okutacak boyutlardadır.

Bu durum insanlık cephesi tarafından görülmekte ve not alınmaktadır.

Mahkemenin kararı, bu işin uluslararası ölçekte kayda geçirilmesi açısından kıymetlidir. Soykırım üzerinden son derece şımartılan bir devletin şimdi de kendisinin soykırım suçlaması ile yargılanmak üzere sanık sandalyesine oturtulması demektir.

<p>Manisa'nın Saruhanlı ilçesinde, refüjdeki aydınlatma direklerine çarparak devrilen kamyondaki sür

Manisa'da kamyon devrildi: 1 ölü 1 yaralı

İkinci el araba alacaklar dikkat: Bu otomobiller 50 bin TL ile 250 bin TL arası!

Sağlık çalışanları Filistin için ''sessiz yürüyüş'' yaptı

Hak mahrumiyeti cezası bulunan başkan kiraladığı yük asansöründe takımının maçını izledi